Elutasítva! – Nincsenek csodák!

Olajozottan működik a Kis és Nagy Testvér koalíciója. Elődjéhez hasonlóan az új miniszterelnök is nagy ívű szónoklatokat tart az összefogás szükségességéről. „Eltökélten és elszántan haladunk előre, helyreállítjuk a bizalmat, már érzékelhető is a bizalom…” Hosszasan megtapsolják az MSZP–SZDSZ padsoraiban, majd sorra leszavazzák az ellenzéki indítványokat; az MDF néhai frakciójának számos tagjai is is „statisztál” hozzá.

Elutasítatott az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat, (Balog Zoltán, Orbán Viktor, Varga Mihály, Hörcsik Richárd (Fidesz) képviselők önálló indítványa.) A Javaslat célja – lett volna –, hogy a közcélú adományok utáni áfa-fizetési kötelezettség megszűntesse. Indoklása:
 

Az egyházak, a karitatív és egyéb civil szervezetek szociális, a társadalom legrászorultabbjainak megélhetését a mindennapokban segítő tevékenységének egyik alappillérét jelentik a jó szándékú, jellegűktől függően valamilyen természetbeni segítséget nyújtani tudó vállalkozásoktól származó adományok. Az ilyen önzetlen felajánlásokat, a hiányos állami szociális támogatást pótló, segítő szándékot, a közösség felé irányuló szolgálatot az államnak is támogatnia kell. Korábban a közcélú adomány nem tartozott az áfa-törvény szerinti termékértékesítés körébe, így nem keletkeztetett áfa-fizetési kötelezettséget sem. Az új áfa-törvény azonban megváltoztatta ezt a szabályozást és a közcélú adományokat is áfa-körbe sorolta. Ez a rendelkezés megtette hatását és jelentősen visszaeset az adományozások száma, anyagi értéke. Az adományokból részben saját magukat fenntartó, részben azok révén másoknak segít ő egyházak, egyházi szervezetek, intézmények, karitatív és egyéb civil szervezetek anyagi forrásai megcsappantak a törvénymódosítás korlátozó hatása révén. Az államnak alapvető érdeke, hogy támogassa azt, aki önzetlenül jót tesz, aki szolgálatot vállal a kiszolgáltatott, rászoruló emberek érdekében. E támogatás egyik természetes lehetősége, hogy az állam ne korlátozza az adományozást, ne adóztassa meg az adományokat.

 
Az Országgyűlés 142 igen szavazattal, 199 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett szóra sem méltatta a tárgyalásba vételt. Kilógva sorból az MSZP-ből egyedül Godó Lajos szavazott igennel. A függetlenek közül Császár Antal a kormánypárti sorokat erősítette nemmel, Csapody Miklós, Herényi Károly, Karsai Péter, Lengyel Zoltán, Vas János pedig távol tartotta magát a szavazó gomboktól.  
 
+
 
Elvérzett a büntető törvénykönyv módosítását szorgalmazó Fidesz javaslat is. Lázár János és Répássy Róbert önálló indítványa szerint a súlyos, erőszakos bűncselekmények számának drámai emelkedése újabb területen tette világossá, hogy a kormány kudarcot vallott, és mielőbbi távozása nélkül a közbiztonság nem állítható helyre Magyarországon. Az emberek biztonságának garantálása érdekében súlyosabb – elrettentésre alkalmas – büntetésekre van szükség. 
 

A javaslat a súlyos és erőszakos bűncselekmények visszaszorítása érdekében egyrészt a 2003. március 1-jét megelőző szigorúbb büntetéskiszabási és visszaesőkre vonatkozó szabályokat kívánja visszaállítani, másrészt az erőszakos bűncselekmények elkövetésére fokozott szigorúsággal, illetve a büntetések súlyosításának visszatartó erejével kíván reagálni. Céljának elérése érdekében egy új fogalmat határoz meg a személy elleni erőszakos bűncselekményeket elkövető visszaesőkre nézve. Ezen elkövetők esetében az egyesült államokbeli „Három csapás” törvény szabályozásához hasonlóan a harmadik alkalommal elkövetett szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekményre vonatkozó büntetés kiszabásánál szigorúbb büntetési tételt ír elő és végső soron, életfogytig tartó szabadságvesztést rendel a legsúlyosabb cselekményeket elkövetőkre. A „Három csapás” törvény bevezetését követő tíz évben Kaliforniában 40 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma, ami egyértelműen mutatja a szabályozás hatékony visszatartó erejét. A kormány tehetetlensége helyett Magyarországnak is ilyen hatékony, az emberek biztonságának megőrzését szem előtt tartó büntető szabályozásra van szüksége.

 
Az indítványt az Országgyűlés 141 igen 199 nem ellenében, tartózkodás nélkül elutasította. A függetlenek közül a kormánypárthoz igazodva nemmel voksolt, Császár Antal, Csapody Miklós, Herényi Károly, Karsai Péter, Lengyel Zoltán, Vas János pedig távol tartotta magát a szavazó gomboktól.   
 
+
 
A környezetvédelmi termékdíjról szóló 1995. évi LVI. törvényt kívánta módosítani Font Sándor, és Kerényi János önálló indítványa.
 

A jelenleg hatályos termékdíj-szabályozás lehetetlen helyzetbe hozta a magyar kisvállalkozásokat. A szabályozás átláthatatlansága, bonyolultsága miatt ki vannak szolgáltatva. Jellemzően a legtöbben nem is tudják, hogy termékdíj-kötelezettség alá esnek. Lényegében minden magyar kis és középvállalkozó, akinek elsősorban nem is a termékdíj fizetési kötelezettség, hanem elsősorban az elviselhetetlenül bonyolult, megterhelő adminisztrációs rendszer okoz nehézségelvet. A törvénymódosítás ezeket a dilemmákat kívánja kiszűrni.

 
Hatodszor utasították el a napirendre tűzését, (142 igen, 200 nem.). Az MSZP és az SZDSZ egységesen ellene voksolt.  A függetlenek közül Csapody Miklós, Herényi Károly, Karsai Péter, Lengyel Zoltán, Vas János nem szavazott.  
 
+
 
A nemzeti filmvagyon privatizációját megakadályozandó indítvány elfogadását szorgalmazza Halász János módosító indítványa. 
 

A nemzeti filmvagyon felbecsülhetetlen kincs, ezért nemcsak meg őrzése, de bemutatása is csak akkor garantálható, ha az állam kizárólagos jogokkal rendelkezik felette. Ennek érdekében a törvényjavaslat egyrészről biztosítani kívánja, hogy a kizárólagos állami tulajdonban lévő filmstúdiókat, amelyek a Magyar Mozgókép Közalapítvány alapítói, ne lehessen elidegeníteni. A Magyar Mozgókép Közalapítvány alapítói jogaival rendelkező stúdiók magánosítása veszélyeztetné a magyar filmszakma jövőjét, hiszen magánkézbe adásuk következtében adhatóvá-vehetővé válna ez a jog, ami beláthatatlan következményekkel járna az állami támogatások elosztására, a filmfesztiválokon való magyar részvételre és a teljes filmszakmára. A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 35. § (1) bekezdése szerint a nemzeti filmvagyon vagyonkezelői joga a Magyar Nemzeti Filmarchívumé. A törvényjavaslat célja, hogy a Magyar Nemzeti Filmarchívum csak közvetlenül forgalmazhassa a filmalkotásokat, mert a filmszakmai szempontok így teljesülhetnek maradéktalanul.

 
A Fidesz képviselője előterjesztésében hangsúlyozta: – A szocialisták már megint el akarnak adni valamit. Most a nemzeti filmstúdiókra fáj a foguk. A Budapest, a Hunnia és az Objektív filmstúdiók eladására pályázatot írtak ki. Ezek a filmstúdiók sok jó filmet készítettek az elmúlt évtizedekben, és a magyar filmgyártás fontos műhelyei, a nemzeti filmvagyon fontos részei, olyannyira, hogy a Magyar Mozgókép Közalapítványnak is alapítói. Ez a közalapítvány jelenleg a magyar mozgóképszakma központi szereplője, évi több mint 5 milliárd forinttal gazdálkodik. Ennek az alapítói jogait gyakorolják az említett filmstúdiók. Véleményünk szerint megengedhetetlen a stúdiók nyílt és egyúttal a közalapítvány burkolt magánkézbe adása. Javaslatunk azt célozza, hogy a stúdiók kerüljenek be a kizárólagos állami tulajdonba tartozó gazdasági társaságok körébe. Magyarul: azt javasoljuk, hogy ne lehessen eladni ezeket a filmstúdiókat. A sürgősséget pedig azért szorgalmazzuk, mert a pályázatot már kiírták, de sürgős parlamenti döntéssel még megakadályozhatjuk az állami filmstúdiók eladását. 
 
Az indítványt az Országgyűlés 140 igen szavazattal, 200 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elutasította.  Meglepetésre a KDNP-ből Nagy Kálmán ellene voksolt, és cseppet sem meglepetésre Császár Antal (független) is.  
 
+
 
Pettkó András, Hock Zoltán (MDF) indítványa, a legújabb adó egyikének, a cégautó adó megfizetésének mentességi körét szerette volna kiterjeszteni, azon társadalmi szervezetekre, melyek esetében nem jövedelemszerzési célt szolgál a személyautó:  
 

Mentes lenne az adó alól az a személygépkocsi,

a) amelyet a megkülönböztető és figyelmeztető jelzést adó készülékek felszerelésének és használatának szabályairól szóló jogszabály előírásainak megfelelően megkülönböztető jelzést adó készülékkel szereltek fel,

b) amelyet egyház, egyházi karitatív szervezet kizárólag alapfeladata(i) ellátásához üzemelte,

c) amelyet a tárgyévet megelőző évben gazdasági-vállalkozási tevékenységet nem folytató társadalmi szervezet, alapító okiratában rögzített alapfeladatainak ellátásához üzemeltet,

d) amelyet a személygépkocsi-kereskedelemmel üzletszerűen foglalkozó személy vagy szervezet kizárólag továbbértékesítési céllal szerzett be,

e) amely kizárólag halott-szállításra szolgál,

f) amelyet a betegségmegelőző vagy gyógyító céllal, szociális céllal, az egészségkárosodott, hátrányos helyzetűek segítésére létrehozott alapítvány, közalapítvány, egyesület, köztestület, valamint a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló jogszabályban meghatározott célszervezet kizárólag súlyosan fogyatékos magánszemély(ek) rendszeres szállítására üzemeltet, ha működési szabályzatából, gazdálkodásából - az összes körülmény figyelembevételével - egyértelműen megállapítható ,

hogy az üzemeltetés ténylegesen az említett cél érdekében történik,

g) amelyet kizárólag az egészségbiztosítási szerv által - az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló jogszabály alapján - finanszírozott háziorvosi, házi gyermekorvosi tevékenység ellátása érdekében, valamint az egészségügyi államigazgatási szerv törvény alapján kizárólag betegségmegelőző, gyógyító, egészségkárosodást csökkent ő közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi alapfeladatának ellátása érdekében üzemeltetnek.

 
145 igen, 195 nem mellett, 1 tartózkodás mellett az Országgyűlés az előterjesztést a tárgyalásba vételét immáron negyedszer elutasította. „Homokszemként” az MSZP gépezetében Csontos János, a liberálisokéban Béki Gabriella, Velkey Gábor igennel, Gusztos Péter tartózkodással voksolt. Császár Antal, Csapody Miklós, Herényi Károly, Karsai Péter, Lengyel Zoltán, Vas János pedig távol tartotta magát a szavazó gomboktól.  
 
Bartha Szabó József 
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!