Parlamenti menetrend – A miniszterelnök megüzente...

Áder megy. Váltás a PSZF élén. Cserék a tévék kuratóriumaiban. Megmenekült a jegybankelnök. ÁSZ-elnököt keresnek. Kormánypárti slágerek: adók! Nem, és nem..! Szemtől-szembe. A Tárgyalandók szavazandók.

Az Országgyűlés, a nyári rendkívüli ülésszak utolsó napját – ’mely a szokásoktól eltérően hétfőn 11 órakor kezdődik – személyi döntések és végszavazások serege kíséri, közbeiktatva néhány szónoklatot igénylő próbálkozással. Ami biztosnak látszik: a minősített kétharmados többséget igénylő alkotmánymódosító indítványok zátonyra futnak. Az egyszerű többséggel elfogadható kormánypárti indítványok a Kis és Nagy Testvér jóvoltából – fogadni sem érdemes rá – szentesítetnek.   

 
Áder megy…

Titkos szavazással döntenek a képviselők az Európai Parlamentbe távozó Áder János július 14-től megüresedő országgyűlési alelnök posztjáról, amelyre a Fidesz Pelczné Dr. Gáll Ildikót jelölte.

Pelczné Dr. Gáll Ildikó 1962-ben született Szikszón. 1985 óta házas, férjével három gyermeket nevel. Diplomáját a Nehézipari Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Karán és a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karán szerezte. 1985-től különböző tudományos területeken dolgozott, 1992-től egyetemi oktatóként tevékenykedett. Később könyvvizsgálói és nemzetközi adószakértői oklevelet, 1996-ban doktori, majd 1999-ben PhD. fokozatot szerzett. A Magyar Tudományos Akadémia MAB Fiatal kutatók díjában részesítette 2000-ben. Az Összefogás Miskolcért Egyesület alelnöke, 2005 júniusa óta a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség alelnöke. 2007 júniusától a Fidesz Magyar Polgári Szövetség Női Tagozatának elnöki tisztét is betölti. A 2006. évi országgyűlési választásokon Borsod-Abaúj-Zemplén megyei területi listán nyertem mandátumot. 2006. május 30-tól frakcióvezető-helyettes, az európai ügyek bizottságának tagja és az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti bizottság végrehajtását felügyelő eseti bizottság elnöke.

Váltás a PSZF élén

Bajnai Gordon miniszterelnök Farkas Ádámot javasolja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét irányító Felügyeleti Tanács elnökének.  Az új elnök kinevezésére azért vált szükségessé, mert Farkas István jelenlegi elnök július 1-jétől lemondott posztjáról. Leköszönő levelében a távozásának okát is félreérthetetlenül közölte:

„Magyarországon konszenzus van a tekintetben, hogy a pénzügyi felügyelés megerősítése, szabályozó hatósági funkciójának kialakítása elengedhetetlen. Nincs teljes egyetértés ugyanakkor abban, hogy ezt a célt milyen úton, milyen szervezeti, szervezési irányítási struktúrában érjük el. Ez a véleménykülönbség áll fenn a  pénzügyi jogszabályok kialakítását gondozó pénzügyi kormányzat és közöttem is. A jogszabályalkotó és a jogalkalmazó felelősségének eltérését figyelembe véve, a felügyelés konfliktusmentes körülményeinek biztosítását szem előtt tartva, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletén áldozatkész munkát végző munkatársaim nyugodt munkafeltételeinek elsődlegességéért viselt felelősségem ismeretében úgy döntöttem, hogy a – vitában össze nem békíthető – megítélésbeli különbségek kiiktatása érdekében elnöki munkámat befejezem". 

Az új elnökről titkosan szavaz az Országgyűlés, s beiktatásához a kétharmados többség szükségeltetik. 

Farkas Ádám 1968 március 7-én született. 1991-ben a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen végzett, 1995-ben ugyanott doktorált. Pályájának kezdetén az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénzügyi tanácsadója. 1997 és 2001 között Surányi György MNB-elnöksége idején a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, és az igazgatóság tagja (amikor Járai Zsigmond lett az elnök, távozott a banktól). 1999 és 2001 között az MNB tulajdonában álló központi elszámolóház, a Keler igazgatóságának alelnöke és a Tőzsdetanács tagja is. 2001-ben követte Surányi Györgyöt a CIB Bankhoz. Először ügyvezető igazgató lett, majd 2002 és 2005 között Karvalits Ferenccel együtt társvezérigazgatók. 2006 és 2009 között a magyarországi Allianz Bank vezérigazgatója. 2005 óta a Magyar Telekom felügyelő bizottságának tagja. Oktat a Corvinus Egyetemen, az Államigazgatási Egyetemen és a Nemzetközi Bankárképző Központban. Egyike volt azoknak a közgazdászoknak, akiknek a neve szóba került, mint Járai Zsigmond elnök utódja az MNB elnöki székében 2007 márciusától. A pozíciót végül Simor András nyerte el.

Cserék a tévék kuratóriumaiban 

Az Országgyűlés szavaz arról is, hogy 2009. július 1. napjától, dr. Hankiss Ágnes helyére Szabó Lászlót - a Hungária Televízió Közalapítvány Kuratórium tagjává; a Magyar Televízió Közalapítvány Kuratóriuma tagjává pedig Szabó László helyére Bordás Vilmost választja. Az indítvány elfogadásához a képviselők a képviselők több mint felének igen szavazata szükséges 

Megmenekült a jegybankelnök

Nem rendeli el a vagyonnyilatkozati eljárás megindítását Simor András Magyar Nemzeti Bank elnökével szemben Géczi József Alajos az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságának elnöke. Az eljárást a fideszes Répássy Róbert kezdeményezte június elején a jegybank elnöke ellen. A mentelmi bizottság szocialista elnöke közleményében tudatta: Simor András a vagyonnyilatkozatát – a házszabály vonatkozó bekezdésében foglaltaknak megfelelően – a kezdeményező által kifogásoltakon is túlmenően – kiegészítette, pontosította. Vagyonnyilatkozatának az egyéb közlendők rovatában, feltüntette, az általa tulajdonolt gazdasági társaságban elhelyezett befektetéseit, illetve a cég személyesen általa használt gépkocsiját.  „Ezzel megmagyarázta a kezdeményező által felvetett pénzvagyonmozgás ellentmondásait.”

A javított vagyonnyilatkozat szerint Simor András ciprusi cégének saját tőkéje 1 milliárd 305 millió forint volt tavaly év végén. A dokumentumból kiderül, hogy a ciprusi Trevisol Managment Services Ltd. Saját tőkéjében 2007-ben jelent meg az a több mint 800 millió forint, ami ezt megelőzően különböző befektetési jegyekben állt. Erről a 2006-os évről szóló nyilatkozatban be is számolt a jegybankelnök, aztán a 2007-es éviben már nem szerepelt a megtakarítás.  

Az MNB elnökének 95,5 millió forint megtakarítása volt tavaly év végén, ebből 80 milliót befektetési alapokban kezelt, 9,5 milliója volt nyugdíjpénztári számlán, 6 millió pedig pénzintézeti számlakövetelés. A jegybank elnöke pontosította a Zeneakadémia gazdasági tanácsának elnöki posztja utáni keresetére vonatkozó információkat is, e szerint havi 150 ezer forint a jövedelme, amit azonban  felajánlott a visszajuttat a Zeneakadémia részére.

Simor Andrást a nem szerepeltetett tételek miatt az utóbbi napokban több oldalról is érték politikai támadások. A Fidesz szerint le kellene mondania. A szocialisták kiálltak mellette, később azonban több MSZP-s képviselő is arról beszélt, hogy elfogadható lenne a jegybankelnök lemondása. Simor egyébként azt mondta, hogy azért nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában a csaknem egy milliárd forintot, mert a dokumentum nem tartalmazott megfelelő rubrikát a cégbe vitt vagyon feltüntetésére.

ÁSZ-elnököt keresnek 

Zárt ülés keretében kezdte meg tevékenységét az Országgyűlés az Állami Számvevők elnökét és alelnökeit jelölő eseti bizottsága. A testület az érdemi munkát szeptemberben kezdi meg, most „csak”a jelölés elveit vitatták meg. Kovács Árpádnak, az Állami Számvevőszék elnökének idén december elején jár le 12 évre szóló megbízatása. Az elnöki tisztségre kell jelöltet állítani, de a helyzetet bonyolítja, hogy az Állami Számvevőszék törvényben rögzített két alelnöki posztja üres, ezekre csaknem nyolc éven át nem talált a többség által elfogadott jelöltet a parlament. Így valójában három személyt kell, kellene jelölnie a bizottságnak az Állami Számvevőszék vezető tisztségeire. 

Kormánypárti slágerek: adók! 

Az MSZP (Göndör István)  szerint a Fidesz-KDNP képviselőiknek szemüveget kellene cserélniük, hogy lássák: csupán adóátrendezést tartalmaznak azok törvényjavaslatok, amelyekről az Országgyűlés hétfőn szavaz.  A frakció senkinek nem adott felmentést az „igen” alól, ám még ő soraiban is lehetnek lázadók, ha – előzetes ígéretükhöz híven – a frakció álláspontjával ellentétesen voksolnak. (Szanyi Tibor mellett Laboda Gábor, Üröm polgármestere előre jelezte: a vagyonadót nem fogja támogatni!)  Az SZDSZ-ben is voltak, vannak ingadozók.

A Fidesz–KDNP szerint a szocialisták „ajándéka" a vakációra készülő ország számára a brutális megszorítás, a brutális adóemelés és a gyermekvállalási kedvet tovább romboló intézkedések. – Sokat nem tehetnek ellene! A parlament várhatóan megszavaz minden kétharmados többséget nem igénylő kormánypárti javaslatot., függetlenül attól, hogy Répássy Róbert, a Fidesz frakciójának szószólója bejelentette: kormányra kerülésük esetén megváltoztatják, és visszaállítják az eredeti állapotot! 

Nem, és nem..!   

Az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága 11 igen ellenében 14 nem szavazattal általános parlamenti vitára alkalmatlannak ítélte azt a javaslatot, amelyet Balog Zoltán, Orbán Viktor, Varga Mihály és Hörcsik Richárd nyújtott be az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi törvény módosításához. Azt szerették volna elérni, hogy a közcélú adományok utáni áfafizetési kötelezettség megszűnjön. A javaslat indoklásában kitértek arra, hogy az egyházak, a karitatív szervezetek, illetve a segítségükre számító rászorulók jelentős támogatástól estek el az elmúlt évben azzal, hogy az új áfatörvény az adófizetési kötelezettség körébe sorolta a természetbeni adományokat is. Szerették volna az áfatörvény módosítása során a karitatív tevékenységgel foglalkozó szervezetek működését megkönnyíteni, annak érdekében, hogy legalább a korábbi évek színvonalán elláthassák tevékenységüket. 

+

Három a Pécs – Európai kulturális fővárosa kiemelt projektet érintő javaslat közül a Bánki Erik, Koszorús László, Hoppál Péter fideszes és Hargitai János KDNP-s honatya által jegyzett indítványt is – 14 tartózkodás és 11 igen mellett – elutasította a paralemnti bizottság. 

+

Két tervezett vizsgálóbizottság megalakulásáról sem volt egyetértés a házbizottság ülésén. Hétfőn ezért újra egyeztetnek az úgynevezett äárnyék-titkosszolgálatot”, valamint a Soros György cégének tavaly októberi, az OTP-t ért tőzsdei támadásban játszott esetleges szerepét vizsgáló bizottságok létrehozásáról. 

Szemtől-szembe... 

Voksolnak a Nabucco-jelentésről. Zárószavazás lesz a hírhedetten elhíresült vagyonadóról, a gyes két évre csökkentését is tartalmazó törvényjavaslatról – amelyet korábban megfontolásra visszaküldött az Országgyűlésnek a köztársasági elnök –, a gyűlöletbeszéd büntethetővé tételéről, a képviselői javadalmazás átalakításáról, a büntető törvénykönyv módosításáról, valamint a közbiztonság és a közrend védelméről szóló törvényjavaslatról is.  

+

Hat korábban leszavazott interpellációról is szavaz a Tisztelt Ház. A játékszabályok szerint, ha egy miniszter, vagy államtitkár válaszát elutasítja a parlamenti többség, akkor az „illetékes bizottság” elé utalják, ahol meditálnak róla, majd jelentést terjesztenek az Országgyűlés elé. Így újra szavaznak:  

1. A Költségvetési pénzügyi és számvevőszéki bizottság jelentése Katona Kálmán (MDF) által a miniszterelnökhöz címzett 2008. szeptember 22-én elhangzott "Képes-e a Kormány az állami tulajdonú víziközműveket a jelentőségüknek megfelelően kezelni?" címmel benyújtott interpellációjáról.

2. A Költségvetési pénzügyi és számvevőszéki bizottság jelentése Bánki Erik (Fidesz) által a pénzügyminiszterhez címzett 2008. október 13-án elhangzott "Advertum-gate? - El a kezekkel a magyar labdarúgástól?" címmel benyújtott interpellációjáról.

3. Az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság jelentése Herényi Károly (MDF) által a legfőbb ügyészhez címzett 2008. november 3-án elhangzott "Mire és kire számíthat a Kisebbségi Bizottság?" címmel benyújtott interpellációjáról.

4. Az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság jelentése Gusztos Péter (SZDSZ) által a legfőbb ügyészhez címzett 2008. november 17-én elhangzott "Mégis indít hivatalból eljárást az ügyészség - de miért épp azok ellen, akik feljelentik a bűnözőket?" címmel benyújtott interpellációjáról. 

5. A Környezetvédelmi bizottság jelentése Katona Kálmán (MDF) által a miniszterelnökhöz címzett 2008. november 24-én elhangzott  "Új kultúra a Széndioxid kereskedelemben?" címmel benyújtott interpellációjáról. 

6. Az Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság jelentése Gusztos Péter (SZDSZ) által a legfőbb ügyészhez címzett 2009. április 27-én elhangzott "Hogyan informálódik az ügyészség, milyen információk alapján tartják fenn a hivatalbóli eljárások mellőzésének gyakorlatát?" címmel benyújtott interpellációjáról.

A miniszterelnök megüzente... 

Szili Katalin a Ház szocialista elnök asszonya bejelentette: az őszi ülésszak első napja szeptember 14-én lesz. A miniszterelnök azonban megüzente: nem lehet kizárni, hogy még a nyáron kezdeményezi a parlament rendkívüli ülésének összehívását. Bajnai Gordon úgy fogalmazott: „ha azt látom, hogy egy-két döntés nem bírja ki szeptemberig, akkor kérni fogom az Országgyűlés összehívását.” 

Ettől függtlenül persze nem maradnak el most hétfőn sem a törvényhozást színesítő műfajok, a napirend előtti felszólalások, az aktuális interpellációk és kérdések sem. Íme, a T. Ház nyaralás előtti ülésének részletes törvényalkotási programja.

Tárgyalandók, szavazandók... 

A Magyar Távirati Iroda Zrt. 2008. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (A Kulturális és sajtóbizottság önálló indítványa. Határozathozatal. A napirendi pont előadója: Pető Iván, a Kulturális és sajtóbizottság elnöke.) 

A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Lendvai Ildikó és képviselőtársai (MSZP) önálló indítványa. zárószavazás. A napirendi pont előadója: Bárándy Gergely.)  

A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Új változat. Göndör István (MSZP) önálló indítványa. Zzárószavazás. Előadója: Göndör István. A törvényjavaslat elfogadásához az országgyűlési képviselők 2/3-ának „igen”szavazata szükséges.) 

Az egyes képviselői juttatások és kedvezmények megszüntetéséről szóló törvényjavaslat. (Új változat. Göndör István (MSZP) önálló indítványa. Záróvita és zárószavazás. A napirendi pontok előadója: Göndör István.  Az Alkotmányügyi bizottság 2009. június 22-ei ülésén úgy foglalt állást, hogy a törvényjavaslat elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők 2/3-ának „igen” szavazata szükséges.) 

A közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pontok előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.) 

A vagyonadóról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pontok előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)  

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Kósa Lajos (Fidesz), Botka László (MSZP) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Kósa Lajos.)  

A szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Keller László, Halmai Gáborné, Juhászné Lévai Katalin (MSZP) képviselők önálló indítványa. Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: Keller László.)  

A pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pontok előadója:Oszkó Péter, pénzügyminiszter.)  

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény pénzforgalmi intézményekkel és pénzforgalmi szolgáltatással összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pontok előadója: Oszkó Péter, pénzügyminiszter.) 

A nemzetközi jellegű felsőoktatási intézményekről szóló törvényjavaslat. (Hankó Faragó Miklós, Magyar Bálint, Sándor Klára (SZDSZ), Szabó Zoltán (MSZP) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Hankó Faragó Miklós.) 

A nemzeti vízvagyon privatizációjának megakadályozása érdekében az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Fónagy János, Ékes József (Fidesz) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Fónagy János.) 

A nemzeti agrárkárenyhítési rendszerről és a kárenyhítési hozzájárulásról szóló 2008. évi CI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Demendi László, Herbály Imre (MSZP), Velkey Gábor (SZDSZ), Karsai Péter (független), Jakab István (Fidesz), Medgyasszay László (KDNP) képviselő önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Demendi László.) 

A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Halmai Gáborné, Fedor Vilmos, Végh Tibor (MSZP) képviselők önálló indítványa. Szavazás a módosító javaslatokról és zárószavazás. A napirendi pont előadója: Halmai Gáborné.) 

A társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Új változat. Filló Pál, Molnár Gyula, Kékesi Tibor (MSZP), Lakos Imre (SZDSZ) képviselők önálló indítványa. Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Filló Pál.)  

A közbiztonság és a közrend védelmében, illetve fenntartásában közreműködő szervezetekre vonatkozó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 

A büntetőeljárások időszerűségének javítása céljából a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. évi törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Zárószavazás. A napirendi pont előadója: Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.) 

A köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2009. május 25-ei ülésnapján elfogadott  „A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosításáról” szóló törvény. (A köztársasági elnök átirata és a visszaküldött törvény. Záróvita és zárószavazás.) 

A Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő eseti bizottság tevékenységéről szóló jelentés. (A Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő eseti bizottság önálló indítványa.)  

A Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát segítő eseti bizottság jelentésének elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat. (Az együttes általános vita és lehetőség szerint a határozathozatal.)

Az élelmiszer termékpálya működésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Herbály Imre (MSZP), Font Sándor (Fidesz), Medgyasszay László (KDNP), Velkey Gábor (SZDSZ), Karsai Péter (független) képviselők önálló indítványa.) 

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek vonatkozásában a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvényjavaslat. (Herbály Imre (MSZP), Font Sándor (Fidesz), Medgyasszay László (KDNP), Velkey Gábor (SZDSZ), Karsai Péter (független) képviselők önálló indítványa. Együttes összevont általános és részletes vita, szavazás a módosító javaslatokról.) 

A Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló 2008. évi CII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Faragó Péter (MSZP) képviselő önálló indítványa. Általános vita és lehetőség szerint a határozathozatal. A napirendi pontok előadója:Faragó Péter.) 

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!