A Magyar Orvosi Kamara megelégelte, hogy a kormány rendre figyelmen kívül hagyja követeléseit, ezért mostantól kényszerítő eszközök alkalmazásától sem fog visszariadni.
Semmilyen formában nem garantálja az orvosok megbecsülését és itthon tartását a kormány Biztonság és partnerség elnevezésű tervezete – jelentette ki Éger István, a MOK elnöke. Mint elmondta, Gyurcsány Ferenc 2005-ben ígéretet tett, hogy az egészségügyi dolgozók bérét 2013-ra az EU-szint hetvenöt százalékára emelik, erre azonban a kormány tagjai közül már senki nem emlékezik.
Éger súlyos veszélyt lát az orvosok alacsony bérezésében, hiszen hazánk EU-csatlakozása óta már háromezer orvos költözött külföldre a kedvezőbb fizetések miatt. Dániába például 1200 orvost várnak havi hétezer eurós kezdő fizetéssel. A MOK ezért követeli, hogy januártól harminc százalékkal növekedjen az egészségügyi dolgozók bére, és ezzel egyidejűleg rendelet szülessen a bérek öt éven belüli EU-felzárkóztatásáról. Emellett elvárják, hogy a törvényi előírásnak megfelelően a túlórát kifizessék – ezt sok esetben forráshiányra hivatkozva visszautasítják a kórházak. Ezért a szervezet október 11-én alapellátó orvosait, november 8-án pedig a kórházi dolgozókat hívja Budapestre, hogy nagygyűlésen döntsenek a következő lépésekről. Gyenes Géza, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke elmondta: a MOK tagjaiból álló szövetség szakszervezeti jogokkal bír, melyeket a jövőben érvényesíteni fog – írja a mai Magyar Hírlap.