Forrás: hirszerzo.hu
Az Állami Számvevőszék egy jelenleg is folyó vizsgálatából kiderül: az Egészségügyi Minisztérium nem mérte fel előzetesen, hogy járhat-e pénzügyi követelésekkel a három nagy állami kórház (OPNI, OGYK, Svábhegyi Gyermekkórház) megszüntetése.
A két évvel ezelőtt bezárt állami kórházak - Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, Országos Gyógyintézeti Központ és Svábhegyi Gyermekkórház – ügye korábban is nagy port kavart. Most úgy tűnik, minimum több százmilliós, de akár több milliárdos követelésekkel is élhetnek azok a cégek, amelyeknek hosszú távú szerződése volt a becsukott intézményekkel.
Az Állami Számvevőszék folyamatban lévő vizsgálata megállapította: az Egészségügyi Minisztérium nem mérte fel előzetesen, hogy járhat-e pénzügyi követelésekkel a kórházak megszüntetése, illetve gyakran előnytelen, kórházi érdekeket is sértő alkuk születtek akkor, amikor külső cégekre bízták például a mosatást, a takarítást, az őrzés-védelmet, a gyógyszerbeszerzést, vagy az egyes diagnosztikai eljárásokat.
Az Országos Gyógyintézeti Központ például 2000-ben kötött 15 évre szerződést egy kft.-vel az energetikai rendszer működtetésére. A cég a kórház bezárása után 229 millió forintot követelt az államtól, mondván, hogy ennyi kárt okozott számára az idő előtti szerződésbontás. A pszichiátriai intézetben mosást végző céggel hasonló konstrukcióban 146 millió forint kifizetésében egyeztek meg. Szintén a pszichiátriai intézet 2020-ig szerződött egy diagnosztikai vizsgálatokat végző kht.-val, a cég 1,9 milliárd forint az elmaradt haszonért indított bírósági eljárást – olvasható a Hírszerző cikkében.