kdnp.hu
A migrációs válság lét vagy nemlét kérdése Európa és nemzetei számára – jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke csütörtökön az Euro-atlanti Integrációért és Demokráciáért Alapítvány által szervezett első budapesti biztonságpolitikai konferencián.
A fideszes politikus hangsúlyozta: az eddig másodlagosként és marginálisként kezelt nemzetközi fejlesztési politikának az első helyre kell lépnie a közös európai diplomáciában, különösen Afrikában, de a Közel-Keleten is.
Hozzátette, felelős, racionális, humánus európai megoldást kell találni, ám jelenleg „süketek párbeszéde" zajlik, és talán „atyai pofonra" van szükség ahhoz, hogy a kontinens összeszedje magát.
Németh Zsolt meglátása szerint az a legnyugtalanítóbb, hogy a „süketek párbeszédének" a hangvétele és nyelvezete az európai integráció történetében példátlan mélységbe jutott.
Közölte: a migráció korábban is napirenden volt Európában, ám mostanra világossá vált, hogy nemcsak egy-egy tagállamot érint, hanem az egész földrészt. A mostani válság azért különbözik a többitől, mert vallási szélsőségességgel és terrorizmussal is szembe kell nézni, ezért a jelenség a korábbinál összetettebb – mondta.
Úgy vélte, a migránsok elképzelése az, hogy megőrzik kultúrájukat, nyelvüket, szokásaikat, hagyományaikat, életmódjukat. Németh Zsolt ugyanakkor feltette a kérdést, mi lesz az európai nyelvekkel, kultúrával, hagyományokkal.
„Nagyon időszerű, hogy Európa újragondolja saját biztonságát" – közölte a külügyi bizottság fideszes elnöke.
Németh Zsolt elmondta, bízik abban, hogy tiszteletben tartják majd az Ankarával kötött megállapodást, ám úgy fogalmazott, nem zárja ki, hogy Törökország nem fogja megvédeni Európát.
Minden politikai entitás létezésének nagyon fontos előfeltétele, hogy képes legyen megvédeni a határait – húzta alá a politikus az Egyesült Államokat említve példaként.