Az Eurostat 2011. óta követi az elkerülhető halálozások 100 ezer főre vetített arányának alakulását a 75 év alattiak körében. Egyrészt a kezelhető halálokokat nézik, melyek időben történő és hatékony egészségügyi beavatkozással elkerülhetőek lettek volna. Másrészt a megelőzhető halálokokat, melyek hatékony népegészségügyi rendszerrel, elsődleges prevencióval elkerülhetőek lettek volna.
Az egészségügyi rendszer hatékonyságát mutató kezelhető halálesetek aránya 198-ról 179-re csökkent, ami 10%-os javulás. A személyes megelőzés és a szűrések hatékonyságát mutató megelőzhető halálesetek aránya 358-ról 327-re csökkent, ami 9%-os javulás.
A baloldali sajtó és a baloldali politikusok az eredmények nyilvánosságra hozatala után mélyen hallgattak arról, hogy mindkét szempontból látható mértékű a javulás. Csak arról beszéltek, hogy Magyarország a listák alsóbb részein található, ami igaz, csakhogy ez nem az elmúlt évek tendenciáinak, hanem az ezt megelőző évtizedek örökségének köszönhető. A baloldalt azonban most se érdekli az, ami magyar eredmény, mert mindent csak a kormány elleni támadásra akarnak felhasználni. Az Eurostat adatsora viszont egyértelműen cáfolja a baloldal évek óta hangoztatott azon állítását, hogy Magyarországon romlik az elkerülhető halálokok aránya.
Tíz év alatt az egészségügy működésének javítása érdekében a kormány 76%-kal növelte a költségvetési forrásokat, 91 kórház és 51 szakrendelő újult meg részben vagy egészben. Az egészségesebb életmód érdekében indult be az iskolai mindennapos testnevelés és a sport támogatási programok, bevezetésre került a chipsadó és a reform menza, hatszorosára nőtt az iskolatej és iskolagyümölcs program költségvetése, és országos vastagbélrák-szűrési program is indult.
A tennivaló még sok, de az eredmények már látszanak.
Rétvári Bence
a KDNP alelnöke
(Kép: 123RF)