Mint ismeretes, Orbán Viktor negyedik kormányában is Süli János felel a Paksi Atomerőmű két új blokkjának megvalósításáért. A 2017 májusában kinevezett tárca nélküli miniszter 2018 áprilisában egyéni országgyűlési képviselői mandátumot is szerzett Tolna megyében, a paksi választókörzetben, azóta a KDNP-frakció tagjaként végzi parlamenti munkáját. A minisztert és parlamenti képviselőt feladatairól és az atomenergia szerepéről kérdeztük.
Süli János tárca nélküli miniszter, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője
– Amikor néhány éve aktív szereplőként bekapcsolódott a politikai életbe, számos feladat megtalálta: volt polgármester és tárca nélküli miniszter, ez utóbbi mellé idén áprilistól az egyéni országgyűlési képviselői teendők is felsorakoztak. Hogyan változott ezzel az élete?
– Az atomerőmű-építés nemcsak a biztonságos, kiszámítható és megfizethető áramellátás miatt fontos, hanem a térség jövője szempontjából is. Én ezért a célért dolgoztam már Paks polgármestereként, erre a feladatra vállalkoztam miniszterként. Ennek a munkának a folytatásához kértem és kaptam felhatalmazást a választóktól. Országgyűlési képviselőként biztos hátteret jelent a térségben élők támogatása, 60 ezer ember képviselete komoly felelősség, de ugyanakkor szívet melengető érzés is. Végigjártam a választókerület összes települését, és még a Pakstól legtávolabb esőn is tapasztaltam, hogy a környék lakói számítanak az atomerőmű új blokkjainak építésére és annak térségre gyakorolt pozitív hatására.
– Szakemberként miként érzi magát a politikai csatározások terepén?
– Az európai uniós tagországok arra törekszenek, hogy a villamos energiát országhatáraikon belül termeljék meg. Jelenleg a paksi blokkok biztosítják hazánk áramigényének mintegy egyharmadát, de a 2030-as években üzemidejük lejár. A két új blokk hosszútávon a kieső paksi kapacitást hivatott pótolni. Az új blokkokkal Magyarország villamosenergia-ellátásának biztonsága nő, hisz az áram forrása az országhatáron belülről lesz biztosítható. Paks II. nélkül nincs hosszú távú, biztonságos áramellátás. Ezek a megalapozott érvek, az elmúlt évtizedek szakmai tapasztalatai, a hazai atomenergetikai szaktudás ad kellő muníciót számomra.
– A kereszténydemokrata értékek egyik alappillére a teremtésvédelem, ami a környezet védelmét követeli meg. Ön hogyan látja, miként viszonyul egymáshoz mindez és az ön által felügyelt Paks II. beruházás?
– A Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartását célzó beruházás megfelel mind a hazai, mind az Európai Unió szigorú elvárásainak. Ezt igazolja az is, hogy a Baranya Megyei Kormányhivatal a hazai és nemzetközi lakossági konzultációs folyamat tapasztalatait és a beérkező véleményeket, észrevételeket is figyelembe véve 2016 szeptemberében kiadta az elsőfokú környezetvédelmi engedélyt, amit részletes indoklás mellett a Pest Megyei Kormányhivatal helybenhagyott, így a Paks II. projekt környezetvédelmi engedélye jogerős és végrehajtható. Fontos visszajelzés számunkra, hogy az ENSZ Espooi Egyezmény titkársága követendő példának és jó gyakorlatnak minősítette a Paks II. beruházás környezeti hatásvizsgálati eljárását, akárcsak a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség.
– Mennyire van szerepe a jövő energiaellátásában a megújuló energiaforrások mellett?
– Hazánk számára is létfontosságú a versenyképes, a klímavédelmi és az ellátásbiztonsági céloknak is megfelelő villamosenergia-rendszer fenntartása. Az atomerőművek szén-dioxid kibocsátása nélkül termelnek áramot, ráadásul a nukleáris energiatermelés a leggazdaságosabb energiatermelés jelenleg és a belátható jövőben is. Mivel a villamos energia ipari léptékben nem tárolható, áramra viszont mindig szükség van, ezért időjárásfüggő, ingadozó, megújuló energiatermelőkkel nem helyettesíthetőek az új paksi blokkok. Az atomenergia és a megújuló források együttes alkalmazásával biztosítható a környezet védelmét és a klímapolitikai célkitűzéseket garantáló energiamix. Azt, hogy a nukleáris és megújuló források egymással jól megférnek, a paksi példa is igazolja: itt működik hazánk egyetlen atomerőműve és itt épül meg az egyik legnagyobb naperőműve is.
Orbán Viktor miniszterelnök, Süli János tárca nélküli miniszter és Áder János köztársasági elnök a Sándor-palotában, a miniszteri kinevezést követő ünnepségen, 2018 májusában
– Mi a véleménye azokról a támadásokról, amelyek a paksi beruházás kapcsán megfogalmazódnak az ellenzék részéről?
– Minden lehetőséget megragadunk, hogy érveinket elmondjuk. Bízunk abban, hogy azok, akik szakmai alapokat nélkülöző, gyakran torz információkat hangoztatva ellenzik a beruházást, előbb-utóbb meghallják és megértik jelentős szakmai háttérrel rendelkező álláspontunkat. Megjegyezném, hogy a Nukleáris Energia Ügynökség és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség is szakmai támogatásáról biztosította a Paks II. projektet.
– Hogyan látja, a KDNP milyen módon tudná a teremtésvédelem egyes területein hangsúlyosabban képviselni a kereszténydemokrata szemléletet?
– Magyarország Kormánya az alapvető nemzeti érdekeket szem előtt tartva az energetikában mindig is döntő fontosságúnak tartotta az állami szerepvállalás erősítését, hiszen csak így biztosítható a hazai villamosenergia-fogyasztók megfizethető és biztonságos áramellátásának jövőbeli garantálása. A családok mellett az ipar számára is biztosítani tudjuk az olcsó villamos energiát. A haza ipar versenyképességét nem az olcsó bérekkel kívánjuk biztosítani. Ha az energia ára alacsony, új munkahelyeket tudunk teremteni. A létrehozott új munkahelyek a fiatalok foglalkoztatását, a családok biztos megélhetését garantálják. Ezen célokat szem előtt tartva született döntés a két atomerőműblokk építéséről. A nukleáris kapacitás fenntartására mindenképpen szükség van, hiszen azt is tudjuk, hogy hazánkban a villamosenergia-fogyasztókat évek óta csak jelentős, éves szinten mintegy 30 százaléknyi import segítségével tudjuk biztonságosan ellátni. Nemzeti érdekünk, hogy hazánkban erőművek épüljenek hosszú távon garantálva a hazai ellátásbiztonságot.
Fenntartható jövőnk biztosítása érdekében elengedhetetlen, hogy a nemzetközi összefogás eredményeként megszületett párizsi klímavédelmi egyezményben foglaltak teljesüljenek. A nukleáris alapú energiatermelés szén-dioxid-kibocsátástól mentes, ezért az éghajlatváltozás elleni küzdelem fontos alappillére. Az OECD Nemzetközi Energiaügynöksége szerint a világ akkor képes megállítani a Föld átlaghőmérsékletének növekedését, ha globálisan az atomerőművek villamosenergia-termelése 2025-ig másfélszeresére, 2040-ig pedig 2,5-szeresére növekszik.
Az új paksi blokkok legalább hat évtizedre garantálják a környezettudatos, a klímavédelmi célkitűzések teljesítését szolgáló áramtermelést hazánkban.
Névjegy
Süli János 1956-ban Békéscsabán született. A Műszaki Egyetemi Villamosmérnöki Karán szerzett diplomáját követően az Erőmű Beruházási Vállalatnál helyezkedett el, majd több évtizedes, máig tartó szakmai kapcsolata kezdődött a Paksi Atomerőművel: a Paksi Atomerőmű Vállalat üzembe helyező csoportvezetői posztjától 24 év elteltével az erőmű vezérigazgatói posztjáig jutott.
2014-től 17-ig Paks polgármestere, majd 2017-től a paksi atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter lett. 2018 óta Paks és környéke országgyűlési képviselője is.
Szívügye a labdarúgás, a Magyar Labdarúgó Szövetség Tolna megyei társadalmi elnökeként is tevékenykedik.
Nős, két felnőtt gyermeke van.