A kommunizmus áldozatai is arra emlékeztetnek, hogy legnagyobb kincsünk a szuverenitásunk, amit őriznünk kell – jelentette ki Rétvári Bence, a KDNP alelnöke pártjának a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja alkalmából rendezett megemlékezésén hétfőn Budapesten.
Kijelentette: amikor nem volt Magyarországnak szuverén kormánya, a bábkormányok szó nélkül tűrték, hogy emberekkel teli marhavagonok induljanak egyik vagy másik irányba. Vagyis akkor jöttek létre munkatáborok, és akkor szolgáltatták ki az embereket, amikor külföldről jövő ideológiák vették át a hatalmat Magyarországon – hangsúlyozta a kormánypárti politikus a Gulag áldozatainak emlékművénél megtartott megemlékezésen.
Sajnos minden korszakban voltak, vannak és lesznek olyan emberek, akik készséggel szegődnek a külföldi hatalmak szolgálatába, sőt néha önként jelentkeznek erre”
– tette hozzá Rétvári Bence.
Felidézte, hogy egy 1944-ban a Vörös Hadsereg számára kiadott parancs szerint mindenkit, aki a németek ellenállását segítheti, német vagy németes hangzású neve van, kényszermunkára kell hurcolni a Szovjetunióba. Egy idő után pedig vittek mindenkit, akit a kommunisták reakciósnak bélyegeztek, vagy akadályozták Magyarország kiszolgáltatását a Szovjetuniónak.
Végül 700-800 ezer embert vittek el a Gulagra, vagyis minden tizenkettedik magyart. Ez azt jelenti, hogy szinte minden magyar család érintett; az elhurcoltak közül sokan soha nem tértek vissza – fűzte hozzá a kereszténydemokrata politikus.
Úgy vélekedett:
ennyi ember elhurcolásához nem lett volna elég a Vörös Hadsereg, ehhez kellett olyan kollaboránsok támogatása is, akik segítették honfitársaik kiszolgáltatását.”
Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra: akkor is voltak olyanok, akik nem a magyar nemzetet akarták szolgálni, nem a magyar embereket védeni, hanem a külföldi erők szolgálatába álltak, és emberek halálában is közreműködtek azért, hogy a külföldi érdek érvényesülni tudjon.
Ugyanakkor – folytatta – mindig vannak olyan magyar emberek is, akik ellenállnak ezeknek, ezért a Gulag áldozatai mellett rájuk is emlékezünk.
Rétvári Bence arról is szólt, hogy a nagyhatalmak szó nélkül tűrték a térség országai, így Magyarország, a magyar emberek kiszolgáltatását a Szovjetuniónak, sőt, voltak olyan nyugati véleményvezérek, akik dicsérték a szovjet büntetőtábor rendszerének működését, és tagadták a szovjetek által elkövetett bűnöket.
Azért kell őrizni Magyarország szuverenitását, hogy soha senki külföldről ne diktálhasson.
Nekünk magyaroknak, a magyarok közösségének a hagyományainkon, a történelmen kívül az önrendelkezésünk a legfontosabb féltendő kincsünk, ezért emlékezünk a Gulagra elhurcolt honfitársainkra a mai napon"
– fogalmazott Rétvári Bence.
Bagdy Gábor, a KDNP budapesti elnöke azt hangsúlyozta: ez a nap emlékeztet arra is, hogy a kitartás, a hűség milyen nagy érték, és miként tud életet menteni.
Ezzel kapcsolatban felidézte Olafsson Placid atya emlékét, aki szintén a Gulag áldozatai között volt, és segítette az oda hurcoltakat abban, hogy hitüket, reményüket megtartsák, és bizakodjanak a túlélésben.
A ma élők feladata, hogy ne hagyják feledésbe merülni az elhurcoltak emlékét, és emlékeztessenek arra, hogy a kommunizmus bűnei nem ismétlődhetnek meg, amihez továbbra is védeni kell a magyar nemzet önállóságát”
– mondta Bagdy Gábor.
A megemlékezés végén az ünnepség résztvevői megkoszorúzták a Honvéd téren álló emlékművet.
A megemlékezésről készült galéria IDE kattintva tekinthető meg.