Súlyos értékválsággal küzd a posztkommunista világ

A Balatonfüreden zajló missziológiai világkongresszuson  Tomka Miklós, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professzora vitaindító előadásában kijelentette: a közép- és kelet-európai régió népei súlyos értékválságban vannak, s az elmúlt esztendőkben korábban nem tapasztalható vallásellenesség alakult ki.

A szociológus a posztkommunista Közép- és Kelet-Európa vallási helyzetét mutatta be a világ minden részéről érkezett 270 missziológusnak. Elöljáróban leszögezte, hogy e térség népei súlyos értékválságban vannak. Az emberek nem boldogulnak az életükkel, túlhajtják magukat, mert utol szeretnék érni a nyugati életszínvonalat. Ennek következménye, hogy nálunk sokkal rosszabb a társadalom egészségi állapota, mint más hasonló fejlettségű országokban. Ehhez hozzájárul, hogy az elmúlt negyven-ötven évben a társadalmi és vallási hagyományokat szétrombolták, az emberi kapcsolatok eléggé szétzilálódtak. Vannak sokkal szegényebb országok, ahol a fejlődés jóval lassabb, de az itteni népeket a változás hirtelen érintette, ezért jobban szenvednek miatta.

A szociológus azt a kérdést is vizsgálta, mindez hogyan érinti a térség társadalmainak vallási viszonyait. A régióban az elmúlt években mindenütt olyan társadalmi vallásellenesség alakult ki, ami korábban nem létezett. A kommunista időszakban a politika próbálta megnyomorítani az egyházakat, de a társadalomban nem volt a mostanihoz mérhető egyházellenesség. Az emberek jelentős része nem tud mit kezdeni azokkal a vallási megnyilvánulásokkal, amelyekkel találkozik – mutatott rá Tomka Miklós.

Ennek ellentmondani látszik, hogy az egyházakat elutasítók körében is igen nagy számban úgy gondolják: a vallás tud segíteni a személyes problémákon, a családi nehézségeken, értelmet ad az életnek. A konkrét formákkal tehát nem tudnak kibékülni, az egyházaktól távol tartják magukat, de a vallást általában nagy ígéretnek tekintik, ami megbékélést eredményezhet, és ki tudja egyenlíteni a szociális különbségeket. Ez azt is jelenti, hogy a nem vallásos emberekben nagy vágyakozás él a vallás iránt.

Az egyházak az egyelőre megállíthatatlannak tűnő térvesztés ellenére továbbra is fontos társadalmi tényezők maradnak Közép- és Kelet-Európában, amit Tomka Miklós azzal magyarázott, hogy a vallásukat gyakorlók immár mindenféle külső kényszer vagy megszokás nélküli személyes döntés eredményeként, öntudatosan ragaszkodnak egyházukhoz, és jelentős értelmiségi rétegekre támaszkodhatnak. Ebből az is következik, hogy térségünkben nő az egyházak missziós aktivitása, amire jó példa az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye által tavaly megrendezett budapesti Városmisszió.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!