Forrás: ma.hu, nol.hu
„A Szabad Demokraták Szövetségét Magyar Bálint hozta létre. Ő is tette tönkre” – ezzel a két mondattal kezdődik Kőszeg Ferenc terjedelmes, három oldalt betöltő elemzése, melyet az Élet és Irodalom tegnapi számában publikált. Sakk! Matt? című cikkében az SZDSZ egykori alapítója és vezető politikusa felidézi a liberális párt történetének legfontosabb állomásait, kudarcos stratégiai döntéseit, amelyek meghozatalában szerinte Magyar Bálintnak mindig meghatározó szerepe volt.
Mindig az erősek, a győztesek csoportja, maga a győzelem foglalkoztatta, ami nélkülözhetetlen, de veszélyes hajlama egy induló politikusnak, írta Kőszeg Ferenc Magyarról. Tölgyessy Péter puccsszerű – a párton belül nyílt hatalmi harcot előidéző – leváltását tartja az egyik komoly válságnak, melynek előidézésében Magyarnak tevékeny szerepe volt, és felrója azt is, hogy Pető Iván pártelnökké választásában hogyan segédkeztek zalai „álküldöttek”.
Komoly stratégiai hibának tartja Kőszeg azt is, hogy Magyar döntésére a párt országos listájának második helyét kapta a Fideszből nem sokkal korábban – 1993 őszén – az Orbán Viktorral való konfrontációja nyomán kilépett Fodor Gábor, holott akkor együttműködési megállapodás volt érvényben a Fidesszel. Az 1994-ben megkötött MSZP–SZDSZ-koalícióval kapcsolatban Kőszeg megemlíti, hogy Magyar Bálint kizárta az együttműködés lehetőségét egy Horn Gyula vezette kormánnyal, majd ő volt az egyik legharcosabb védelmezője a koalíciónak, azzal érvelve, hogy a kampánytámogatók soha többé nem adnak pénzt, ha nem vállalják a kormányzást; később ő fékezte meg a kilépésről szóló vitákat is.
A volt képviselő komoly terjedelemben elemezte a Tocsik Márta nevével fémjelzett úgynevezett „Tocsik-ügyet.” Azt írta: „mindenki tudta, hogy az nem Tocsik Márta és partnerei ügye, hanem a szocialista és a szabad demokrata vezetőké". Véleménye szerint azt is tudta mindenki, de talán máig nem írták le, „hogy az SZDSZ részéről a főszereplő nem lehetett más, mint Magyar Bálint".