A Tisza-parti városban a kereszténydemokrácia nagy múltra tekint vissza. Annak ellenére, hogy a rendszerváltás idején Szolnokon az országban elsők között alakult meg a KDNP-alapszervezet, nagyon nehéz volt a „kis Moszkvának” nevezett városban szimpatizánsokat találni, és politikai pártban összefogni a keresztény értékrend szerint élő embereket. Cikkünk a helyi KDNP-s vezetők tevékenységén keresztül a szolnoki kereszténydemokraták mindennapi küzdelmeit mutatja be.
A helyi kereszténydemokraták eleinte önállóan tevékenykedtek, majd 1994 után vált szorosabbá az együttműködés a Fidesszel, a Független Kisgazdapárttal és az MDF-fel. Az önkormányzati választásokon is közösen indultak és folyamatosan eredményesen szerepeltek.
1998 után – Giczy Györgyék tevékenysége miatt – a szolnoki alapszervezet tagjainak tagsága is megszűnt, a tagok a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ) szolnoki alapszervezetét megalakítva folytatták tovább a munkát. Miután a KDNP országos működése helyreállt, Szolnokon is újra megalapították a városi alapszervezetet, és segítettek a megye több településén további szervezetek alapításában.
A megyei KDNP alapszervezetek szépen fejlődnek, és tevékenyen részt vesznek a települési közösségi életében, jó kapcsolatokat ápolnak a Fidesszel és a helyi civil szervezetekkel is, Szolnokon például a Keresztény Értelmiségiek Szövetségével. 2006 óta a KDNP önálló irodával rendelkezik a városközpontban, ahol havi rendszerességgel az aktuális kérdéseket beszélik meg, valamit itt tartják a megyei szervezet rendezvényeit is.
Póta Sándor önkormányzati képviselő, a KDNP Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezetének elnöke
A megyei KDNP elnöke, a hatvanhat éves Póta Sándor 1980-ban költözött Szolnokra, amikor a Hetényi Géza Kórház és Rendelőintézet Szájsebészetén kezdett el dolgozni. Azóta is Szolnokon él és dolgozik, jelenleg mint a Rendelőintézet Szájsebészetének részlegvezető főorvosa. Felesége, Koncsik Ilona tanítónő. Két gyermekük született: Margaréta és Sándor.
Póta Sándor a rendszerváltás után kezdett politikával foglakozni, de elmondása szerint ma sem tartja magát politikusnak, csak egy jó szándékú embernek, aki a munkája mellett a közösségért és embertársai javára próbál közéleti tevékenységet folytatni. 1990-ben lépett be a Kereszténydemokrata Néppártba. 1994-ben lett a polgári pártok összefogásának eredményeként önkormányzati képviselő. A doktor úr szakmai elismertségét bizonyítja, hogy 2016 – ban a Semmelweis – nap alkalmából Batthyány-Strattmann László-díjat vehetett át. Ez az életműdíj egy olyan elismerés, amellyel azok szakmai vagy közszolgálati munkáját ismerik el, akik egészségügyi és szociális, valamint családvédelmi területen, évtizedeken keresztül kimagasló teljesítményt nyújtottak. A megyei elnök 1994 óta kisebb megszakításokkal egyéni körzetben megválasztott önkormányzati képviselő. Hivatásában szerzett tapasztalatait is felhasználva fáradhatatlanul dolgozik az egészségügyi és szociális ellátás további javításán és a nyugdíjasok helyzetének rendezésén. Póta doktor úr vallja, hogy
a kereszténydemokrata politikusok szociálisabban érzékenyek, és világnézetileg másképp gondolkodnak, mint a liberális és szocialista eszméket valló társaik, így fontos feladatuk a keresztény értékrend felé terelni politizáló társaikat. Ebben a zűrzavaros világban nagyobb szükség van a keresztény értékrend jelenlétére és arra, hogy az ezt megtestesítő emberek ennek hangot is adjanak.
Az ország és a város fejlődése szempontjából is nagyon fontos lenne, ha megértenék az emberek, hogy ha törtetünk és taposunk egymáson, sehová sem jutunk, csak akkor tudunk egy boldogabb országot teremteni, ha egymást segítve összefogunk – mondja.
A karakteres kereszténydemokrata jelenlét a város közéletében a szolnoki alapszervezet elnökének is köszönhető. Rehó János elnök úr 1985-ben Csíkszeredában született, kisgyermekkorát Gyimesbükkön töltötte. A gyulafehérvári katolikus líceumban elvégezte a kántoriskolát is, felsőfokú tanulmányait pedig Semmelweis Tudományegyetem Testnevelés és Sporttudományi Karán végezte. 2008-ban telepedett le családjával Szolnokon. A Széchenyi városrészben helyezkedett el pedagógusként, és jelenleg is ott él és dolgozik. A közösség rendkívül aktív tagja, Szolnok város önkormányzatának már második ciklusát töltő képviselője. Feleségével négy gyermeket nevelnek. Római katolikus vallású, minden vasárnap kántorként tesz szolgálatot Isten házában.
Rehó János önkormányzati képviselő, a KDNP szolnoki elnöke
A Városrészben számos megvalósult program és fejlesztés fűződik a nevéhez. Testnevelőtanárként fontosnak érzi, hogy az egészséges életmódra felhívja a figyelmet, melynek alapja a rendszeres testmozgás. Mindent megtett annak érdekében, hogy erre mind szélesebb körben legyen lehetőség: elindították a városrész lakói számára a díjmentes lakossági gimnasztika lehetőségét és kültéri kondipontokat is építettek. Családapaként is rendkívül fontosnak tartja a gyermekek biztonságát, ennek érdekében kezdeményezésére lámpás-gyalogos átkelőhelyeket létesítettek. És bevezettek egy nyári buszjáratot, ami a Széchenyi lakótelep és a Tiszaliget között közlekedik. Hatalmas sikere volt a „Házhoz megy a képviselő” elnevezésű kezdeményezésének. Ez a program azt foglalta magába, hogy az őt megkereső választóit az otthonukban kereste fel, és beszélgetést folytatott a hozzá fordulókkal, meghallgatta a problémáikat, igyekezett segítséget nyújtani, és ha ő nem tudott segíteni, továbbította a kérést, panaszt az illetékesek felé annak érdekében, hogy legyen megoldás. Ősei székelyek, illetve gyimesi csángók, ezért is különösen fontos neki a „Nemzeti zászlót minden házra!” kezdeményezése.
Mivel Szolnokon nagyon kevés házon látni nemzeti zászlót, ezen szeretne segíteni az szolnoki KDNP, így nemzeti ünnepeink előtt nemzetei zászlókat adományoznak a városrész lakóinak. Nagyon pozitív tapasztalat volt, hogy sok helyen a zászlókat azonnal ki is tették.
Rehó János saját szavaival megfogalmazott képviselői hitvallása a következő: „Véleményem szerint hatékonyan városrészünk lakóit csak az az ember tudja eredményesen képviselni, aki maga is ott lakik, és napi szinten érzékeli a problémákat, gondokat, megvalósításokat, örömöket. Számomra a képviselőség nem egy cél, hanem egy eszköz. Nem a szavak, sokkal inkább a tettek emberének tartom magam, így végzem a munkám nap mint nap. Az igazi fejlődés csak ott valósulhat meg, ahol kiemelkedően képviselik a közösséget, és a képviselet helyi érdekeknek van alávetve, széleskörű társadalmi kontrollal. A szüleimtől megtanultam, hogy csak a becsületes és tisztességes munka visz előbbre.”
A 2019-ben lezajlott önkormányzati választások után – a Szalay Ferenc polgármesterrel történt egyeztetést követően – a kereszténydemokrácia helyi erejét is kifejezésre juttatva a város történelmében először KDNP-frakció alakult a szolnoki közgyűlésben. A képviselőcsoport vezetője, Rusvai Károly 1965. december 24-én született Jászberényben. 1989-ben szerzett tanítói diplomát a Jászberényi Tanítóképző Főiskolán, majd el is helyezkedett a Szolnoki Fiumei Úti Általános Iskolában, az akkori nevén Ságvári körúti Általános Iskolában, ahol mind a mai napig dolgozik, s azóta Szolnokon is él. Két leánygyermek büszke édesapja. Később történelemtanári diplomát szerezett Egerben, és közoktatás-vezető szakvizsgát is tett. 2011-től intézményvezetőként dolgozik az iskolában. Ez év március 15-én eredményes munkája elismeréseként állami kitüntetést, a Magyar Ezüst Érdemkeresztet kapta meg.
Rusvai Károly, a Szolnoki Közgyűlés KDNP-frakciójának vezetője
Iskolaigazgatóként is fontosnak érzi a keresztény értékek példák útján történő átadását, hogy a felnövekvő generációnak józan megfontoltsággal egy hagyományokra, családi értékekre épülő világot mutassunk meg, amelyben az új generáció majd képes lesz a jövő kihívásaira is válaszolni. Egész életében nyitott volt a körülötte élők problémáira, és igyekezett segíteni. Már 2006 és 2010 között külsős bizottsági tagként részt vett a város oktatási és kulturális bizottságának munkájában. Nem tartja magát politikusnak, „csak” egy közügyekkel foglalkozó, közösségéért dolgozó embernek, aki a városáért, az itt élő emberekért szeretne tenni. A kereszténydemokrata frakció rendkívül aktív. Rendszeres koszorúzásokkal hívják fel a figyelmet nemzeti ünnepeinkre vagy olyan jeles napokra, mint a székely szabadság napja. Rendkívül fontosnak érezik, hogy törődjenek a szociálisan rászorulókkal, ráadásul ebben az embert próbáló időszakban ez a fajta segítség nélkülözhetetlenné is vált.
Számos saját karitatív kezdeményezésük volt, de szívesen csatlakoznak más kezdeményezésekhez is. A tartós élelmiszer, a tisztítószer-, a maszk-, a ruha-, vagy az állateledel-adományok mellett még fenyőfákat is ajándékoztak karácsonyra.
Nem csak szavakban fontos számukra, hogy Szolnok szépen fejlődjön és egy tiszta, virágos város legyen, ahol öröm élni. Tevékenyen részt vesznek a munkában akkor is, amikor szemétszedő akcióról van szó, amit rendszeresen szerveznek is, de áprilisban például a „Tisztítsuk meg a Tiszát!” kezdeményezéshez, csatlakoztak. Azonban ugyanilyen lelkesen vesznek részt a virágok osztásában vagy ültetésében. Vallják, hogy az egész világot megváltoztatni nem tudod, de a környezeteden, rengeteg szeretettel, kísérletezhetsz.