Sebián-Petrovszki László (DK) arról beszélt az Országgyűlésben, hogy szerinte a kormány számos társadalmi csoport számára alig nyújt segítséget a járvány okozta károk enyhítéséhez. Külön kitért az otthon ápolók körére, azt firtatva, hogy jut-e nekik, és ápoltjaiknak elegendő maszk. Szóvá tette, hogy miért nem kérnek információt tőlük, milyen segítségre van szükségük. Másik társadalmi csoportként a családon belüli erőszak miatt veszélybe kerülő nőket és gyermekeket említette, s feltette a kérdést: felkészültek-e a segélyhívásokra, számukra nyújt-e segítséget a kormány.
Rétvári Bence (KDNP), az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkár közölte: a Gyurcsány-kormány idején otthonápolásra 15 milliárdot költöttek, ez az összeg most 55 milliárd forint. Ez a különbség az önök kormánya és a mi teljesítményünk között - fogalmazott. Kitért arra, hogy a Gyurcsány-kormány elvett egyhavi bért a nyugdíjasoktól, a jelenlegi kabinet a válság alatt ezt visszaépíti. Szólt arról, hogy akkor elbocsátottak 15 ezer pedagógust, aki maradt, attól egyhavi bért elvettek, a mostani kormány a második félévtől 10 százalékkal emeli a pedagógus-béreket.
A Gyurcsány-kormány csökkentette az ápolók bérét, a jelenlegi a mostani ciklusban 72 százalékkal növeli, a szociális területen 8 százalékkal csökkentek akkor a bérek, a mostani kormány pedig 14 százalékkal emelte a válság évében - sorolta a parlamenti államtitkár.
DK: egyre kevesebben jelentkeznek a felsőoktatásba
Oláh Lajos (DK) arról beszélt az Országgyűlésben, hogy szomorú rekordot állítottak be, ugyanis csak 91 400 tanuló jelentkezett a felsőoktatásba, húszezerrel kevesebb, mint tavaly, és az elmúlt években tendenciaszerűen csökkent a számuk. 2014 óta csökken a diplomások aránya is, holott a legtöbb európai országban nő - mondta.
Úgy vélte, mindez szorosan összefügg a munkaalapú társadalomról kialakított képpel, amely szerint Magyarországnak „az összeszerelő üzemek és betanított munkások" hazájának kell lennie.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára emlékeztetett: 2008-ban az Országgyűlés úgy döntött, hogy csökkenti a felsőoktatásban dolgozók fizetését, miközben a jelenlegi kormány 27 százalékkal emelte a bérüket, ezért ez a mostani aggodalom hiteltelen. Emellett a kormány segített kifizetni az egyetemek adósságát - tette hozzá.
Oláh Lajos azt kérdezte, miért vonnak el forrásokat az egyetemektől?
Az államtitkár közölte: nem tudja, milyen csökkentésről van szó, a hallgatók és a doktoranduszok normatívája is emelkedett, és több más intézkedéssel is segítik a felsőoktatást.
Fidesz: a csepeli hajléktalanszálló a Soros-Karácsony-terv része
Németh Szilárd (Fidesz) közölte az Országgyűlésben, Csepelen több ezren tiltakoztak aláírásukkal, hogy a legnagyobb lakótelep közepébe Karácsony Gergely főpolgármester hajléktalanszállót akar nyitni a fővárosi járványügyi védekezés miatt. Szerinte „több száz hajléktalant deportálnának" Csepelre a belső kerületekből - tette hozzá, hangsúlyozva: a választáson nem ezt ígérte Karácsony Gergely, hanem élhető és tiszta kerületet.
Kifogásolta, hogy a főpolgármester nem folytatott párbeszédet az érintett fővárosiakkal, még a kerületi polgármestert sem avatta be a döntésbe. Azon véleményének is hangot adott, hogy a hajléktalanszálló ügye minden szálon Soros Györgyhöz kötődik, ugyanis a milliárdos filantróp által pénzelt alapítvány dolgozta ki a terveket és a szálló üzemeltetését is Soros egyik szervezetének játszanák át.
„A csepeli hajléktalanszálló és a sok száz hajléktalan betelepítése a Soros-Karácsony-terv része" - fogalmazott.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint a főpolgármester folytatja a balliberális hagyományokat, abból akar politikai tőkét kovácsolni - akár a Pesti úti idősotthon kapcsán is - , hogy tétlen, gyenge, nem intézkedik, a felelősséget másra hárítja.
Közölte, a főpolgármester a népjóléti bizottság ülésén sem a valóságról beszélt; felelőtlen intézkedései miatt a koronavírusban elhunyt idősotthoni gondozottak 74 százaléka a Pesti úti otthonban halt meg.