Míg 2006 előtt csak egyetlen felsőoktatási intézmény képzett gyógypedagógusokat, azóta ez a szám folyamatosan emelkedik, jelenleg már nyolc egyetemen van ilyen szak. Ezentúl emelkedett a pedagógus-alapképzésre felvett hallgatók száma is.
Rétvári Bence (KDNP), az EMMI parlamenti államtitkára
Mindezeknek köszönhetően nőtt a száz SNI-s diákra jutó szakemberek aránya is – olvasható Rétvári Bence, a humántárca parlamenti államtitkárának Ungár Péter (LMP) kérdésére adott írásos válaszában.
Az LMP-s politikus arra volt kíváncsi, mennyi volt a száz SNI-s diákra jutó gyógypedagógusok száma a 2018/2019-es tanévben. Az államtitkár közölte: a 2010/11-es tanévben a sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók száma több mint 81 ezer volt, a köznevelésben közel hatezer gyógypedagógus, konduktor szakember volt.
Ezzel szemben a 2018/19-es tanévben 91 500 SNI-s gyermekre 9500 szakember jutott, vagyis száz sajátos nevelési igényű gyermekre hozzávetőlegesen tízen. – Az elmúlt kilenc évben több mint négyezer fővel bővült a gyógypedagógusok száma, ami több mint hetvenszázalékos növekedés – közölte.
Rétvári Bence a válaszában kitért arra is, hogy a köznevelésben foglalkoztatott gyógypedagógusok és konduktorok javadalmazása megegyezik a többi pedagóguséval. – Elmondható, hogy 2013-óta átlagosan ötven százalékkal nőtt a pedagógusok bére. Az OECD-adatok alapján 2013 és 2017 között hazánkban nőttek a legjobban a pedagógusbérek – hangsúlyozta az államtitkár az írásbeli válaszban.