Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) 105 új GPS-t - útvonaltervezőt - kapott egy felajánlásnak köszönhetően a koronavírus-járvány idején. A készülékeket a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács (NHKT) döntése alapján a Magyar Vöröskereszt segítségével juttatták célba.
Schanda Tamás (KDNP), az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára (j), Soltész Miklós (KDNP), a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára (b) és Győrfi Pál az Országos Mentőszolgálat szóvivője (k) a 105 új GPS-t - útvonaltervező átadásán (Budapest, 2020.05.22. MTI fotó: Illyés Tibor)
A pénteki budapesti átadáson Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, egyben az NHKT elnöke hangsúlyozta, hogy sok támogatást kaptak az elmúlt két hónapban.
A koordinációs tanács feladata, hogy a beérkezett felajánlások mindenfelé eljussanak. Az NHKT munkájában hat, országos lefedettségű karitatív szervezet vesz részt - tette hozzá.
Soltész Miklós kijelentette, hogy a Pesti úti idősotthonnál tucatnyi mentős veszélyeztette az életét, ami - úgy fogalmazott - egy „tutyimutyi főpolgármester" munkájából fakadt.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára azt mondta, hogy a veszélyhelyzetben azonnal összefogás alakult ki a társadalomban, óriási figyelem irányult az egészségügyi dolgozókra is.
Ők azonban „békeidőben" is a minél gyorsabb és jobb ellátásért dolgoznak, vagyis valójában nem a járvány tette őket hősökké, hanem a hivatásválasztásuk - jelentette ki.
A koronavírus miatt új életformát kellett megszokni, de megérte. A kormány a lehető leggyorsabban tudta meghozni a szükséges intézkedéseket, így sikerült megfékezni a járványt, európai összehasonlításban is jól teljesítve - hangoztatta, hozzáfűzve: megnyugodni azonban nem lehet, mert a vírus továbbra is jelen van. Ezért bizonyos szabályokat változatlanul be kell tartani.
Schanda Tamás köszönetet mondott azoknak a vállalkozásoknak, amelyek segítettek a bajban.
Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója kiemelte, hogy bizonyos utcákat nehéz megtalálni. Bár az új járműveikben már van beépített navigáció, a régiekben nincs vagy frissítésre szorul.
A mentősök 420 ezer kilométert tettek meg az elmúlt három hónapban csak a koronavírus-járvány miatt, ez a Föld-Hold távolságnál is több - hívta fel rá a figyelmet. Ezt az utat a lehető legpontosabban, leggyorsabban igyekeztek bejárni - emelte ki.
A koronavírussal összefüggésben mintegy 15 ezer - fertőzött vagy fertőzésgyanús - embernek segítettek, a Pesti úti idősotthonhoz pedig vidékről is érkeztek bajtársaik - közölte Csató Gábor, aki szintén megköszönte a felajánlásokat.
Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója azt mondta, hogy már március elején felmérték a kapacitásaikat. A legfontosabbnak az OMSZ támogatását ítélte: igyekeztek bizonyos feladatokat felvállalásával segíteni a szervezetet - hangsúlyozta.
Az NHKT tagjaként a Magyar Vöröskereszt közvetítőként dolgozik, hogy az adományozók célba tudják juttatni a csomagjaikat - közölte Kardos István.
Bánlaki András, a GPS-eket felajánló Nádor Rendszerház Kft. operatív igazgatója fontosnak nevezte, hogy a mentősök időben érjenek ki a helyszínekre.