Komoly áttörést hozhat a máltai EU-csúcs

Orbán Viktor miniszterelnök arra számít, hogy ha megváltozik Olaszország álláspontja a bevándorlás kezelésével kapcsolatban, akkor komoly előrelépést lehet elérni, sikerülhet ugyanis az Európai Unió határain kívül megállítani a migránsáradatot. A kormányfő erről pénteken nyilatkozott a közmédiának az EU állam- és kormányfőinek informális csúcstalálkozójára érkezőben, a máltai fővárosban, Vallettában. A tanácskozás délelőtti munkaülésének témája a migráció.


Az Európai Unió máltai nem hivatalos csúcsértekezletére érkező Orbán Viktor kormányfő nyilatkozik a közmédia stábjának Vallettában 2017. február 3-án. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. (MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs)

Orbán Viktor azt mondta, az új kormánnyal Olaszország csatlakozhat azokhoz az országokhoz, amelyek – köztük Magyarország – szerint a helyzet tarthatatlan, az unió által a bevándorlás ügyében eddig követett irány rossz, az a jó, amelyet Magyarország követett.

Tehát nem beengedni kell a migránsokat, és utána megoldani a problémáikat, hanem a segítséget kell oda vinni, ahol a baj van, és „nem szabad beengedni a problémát a területünkre" – fogalmazott.


Orbán Viktor kormányfő az Európai Unió máltai nem hivatalos csúcsértekezletére érkezik Vallettában 2017. február 3-án. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. (MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs)

Szerinte ha „Olaszország is csatlakozik a mi klubunkhoz, akkor az azt jelenti, képesek lehetünk arra, hogy Líbia parti vizeinél megakadályozzuk az áthajózást, és képesek leszünk arra, hogy visszavigyük a migránsokat Líbiába, ahelyett, hogy beszállítanánk őket Európába".

A miniszterelnök ezt jelentős esélyként értékelte, amely fontos változást, komoly előrelépést hozhat.

A kormányfő  egy kérdésre válaszolva beszélt Donald Trump amerikai elnök azon rendeletéről is, amellyel hét muzulmán többségű ország állampolgáraira beutazási tilalmat vetett ki.


Orbán Viktor magyar és Beata Szydlo lengyel (b2) kormányfő az Európai Unió máltai nem hivatalos csúcsértekezletén Vallettában 2017. február 3-án. (MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs)

Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta, meglepetéssel figyeli azokat „a neurotikus európai reakciókat, amelyekkel minősítgetik az Egyesült Államok döntését". Az Egyesült Államok nem tagja az EU-nak, egy független állam, és mint független államnak joga van meghatároznia a saját határ-, kül- és migránspolitikáját is – jelentette ki.

Az amerikai vezetés úgy döntött, bizonyos államok polgárainak nem ad vízumot, „az Egyesült Államoknak ehhez joga van" – nyomatékosította, hozzátéve, „teljesen mindegy, hogy mi erről mit gondolunk, ez nem az európaiak ügye". „Nekünk magunkra kell összpontosítani, a saját ügyeinkkel kell foglalkozni, és nem az Egyesült Államokat kell minősítgetni" – mondta a miniszterelnök.


Orbán Viktor magyar kormányfő, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (b2) és Charles Michel belga miniszterelnök (j) az Európai Unió máltai nem hivatalos csúcsértekezletén Vallettában 2017. február 3-án. (MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs)

A pénteki egynapos, nem hivatalos máltai csúcstalálkozó fő témája a migrációs válság mellett a megváltozott világpolitikai helyzet.

Az idei első félévben Málta tölti be az Európai Unió soros elnökségét.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!