Az Open Doors (Nyitott ajtók) nevű szervezet 28 éve gyűjti, elemzi és dokumentálja világméretekben a keresztyénüldözés helyzetét, az üldözöttek szenvedéseit. Az adatgyűjtés soha nem volt öncélú, nem afféle semleges kívülállóként készülnek a jó 600 oldalas, ma már közel 700 oldalt számláló jelentések. Ezek célja az üldözések okainak és hátterének megismerése, az áldozattá vált személyek minél nagyobb számának a megismertetése a világ közvéleményével, illetve jól átgondolt és megtervezett segélyakciók indítása. Végső soron a vallásszabadság helyzetének pontos felmérése, s ennek tudatában nemzetközi politikai és egyházi döntések előkészítése. Az Open Doors évtizedek alatt dolgozta ki módszereit, a nagyon pontos és részletes kérdés-katalógusait. Ezek működését egy-egy érintett terület, ország keresztyéneinek a bevonásával, továbbá nemzetközi csapatukkal és szakembereikkel dolgozzák fel. Vegyük sorra, miről üzennek a számok, a statisztikák és a mutatók? (Forrás:https://www.opendoors.de/christenverfolgung/weltverfolgungsindex)
Azonnal mutatkozó sajátosságok a negatív élmezőnyben
Évek óta világranglista vezető, negatív rekordtartó Észak-Korea. Ezt az "előkelő" negatív helyezést a távol-keleti ország diktatórikusan működtetett elnyomó rendszerével vívta ki: munkatáboraiban közel 100 ezer keresztyén robotol csak azért, mert hisz Jézusban, Istenben, Bibliát olvasott. Sajnálatosan az is tipikus, és évek óta tartó tendencia, hogy a kommunista diktatúra fészke után következő országok szinte kivétel nélkül iszlám területek: Afganisztán világmásodikként, majd Szomália, Líbia, Pakisztán, Eritrea, Szudán, Jelem, Irán, India, Szíria. Távol és Közel-Kelet, valamint Afrika északi, és keleti szarva, s a nagy sivatagi arab országok az él-tevések/éllovasok.
Változatlanul az tűnik ki a térképekből és statisztikákból, hogy az iszlámista, a politikailag átitatott, ideológizált arab vallási mozgalmak jelentik a legnagyobb veszélyt. Miközben formálisan ugyan az Iszlám Állam (IS) tevékenysége háttérbe szorult, az IS „fiókszervezetei”, így a Boko Haram Nigériában, az Al Shabaab Szomáliában és onnan kiindulva annál aktívabb. Afrika és Ázsia muszlimok lakta területein is terjed a radikalizálódás, főként Szaúdi-Arábia pénzügyi és ideológiai befolyására.
A borzalom éllovasai
Az első helyen álló Észak-Koreában rendszeresek a razziák és a kivégzések is, nem csak a munkatáborokba küldés. Dong Cheol Kim lelkészt és két amerikai docenst a főváros Tudományok és Technika Egyeteméről kémkedéssel vádolták. Az ország propaganda gépezete még ott tart, hogy a vallást a nép ópiumaként üldözik és tiltják. Ha valakinél Bibliát találnak, az a nemzet és az ország vezetői elleni bűncselekménynek minősül. A rendőrség gyakran végez szúrópróba szerűen házkutatásokat, ha valakinél keresztyén irodalmat talál, megy az egész család a munkatáborba. Ugyanígy tilos külföldi keresztyén rádiót, mondjuk a szomszédos Dél-Koreában működőt hallgatni, tv-adásokat megnézni vagy interneten keresztyén tartalmakat olvasni. Az internet-rendőrség gondoskodik az ilyenek kiszűréséről. Az országban mindenfajta egyházi tevékenység tiltva van, kivéve a főváros néhány hivatalos templomát, amit a vallásszabadság bizonyítékaként engednek működni.
A negatív világranglistán második helyen szereplő Afganisztánban az iszlámról más vallásra történő áttérés súlyos büntetést von maga után. Ennek megfelelően az országban nincsenek keresztyén templomok, egyet kivéve. Ez a fővárosban, Kabulban az olasz követség épületében, pincekápolnaként működik. A keresztyénüldözésnek a legkülönfélébb módszerei találhatók meg. Így a gyilkosság, az elrablás, az oktatásban diszkrimináció, kényszerválás, kényszerházasság, házi őrizet, emberkereskedés, pszichikai, fizikai, szexuális és verbális erőszak alkalmazása.
Meglepő nagy ugrást produkált India és Kína
Az utóbbi években egyre inkább kúszott fel a negatív rekordlistán India, amelynek egykori vezetője, Gandhi, ki tudja, mit gondolna és tenne, ha a tolerancia, a béke földjének megálmodott mai Indiát venné szemügyre. Hindu és buddhista nacionalista, vallás és fajgyűlölő pártok, mozgalmak jönnek létre sorjában a hatalmas országban. Indiában a legutóbbi kormányváltás drasztikusan megnehezítette a keresztyének helyzetét. A vallási motivációjú nacionalizmus szembeötlő megnyilatkozása az az egyre népszerűbb és sokfele hangsúlyozott vélemény, hogy India a hinduizmushoz tartozik és fordítva. Diktatórikus jeleket mutat a 2019-ben győztes párt, a BJP vezetője, Narendra Modi miniszterelnök, aki India erős embereként kívánja vezetni a hatalmas országot. Uralmát a közösségi média erős kontrollja, ezeken keresztül a gyűlöletkeltő beszéd jellemzi.
Nagy ugrást hajtott végre az elmúlt évben Kína, mivel a 27. helyezésről a 23.-ra ugrott előre. Így a keresztyénüldözés vonatkozásában is sorra hoz meglepetéseket. A kifejlesztett csúcstechnológiákkal bekamerázott templomok, lehallgatott lelkészi szolgálatok, lerombolt közösségi épületek bizonyítják a kommunista vezetés erőteljes keresztyén ellenességét. Ez részben pozitív fejlődés visszahatása, nevezetesen az exponenciálisan növekvő föld alatti keresztyénséggel függhet össze, ami a hivatalos, regisztrált egyházakkal együtt már közel a kínai népesség 10%-át teszi ki. Ez bizony feladja a leckét a kínai vezetésnek. Kínában főként az erőteljes „kínaizálás” jelent nagy kihívást a keresztyéneknek, akik ellen a bevetett eszközök között található leggyakrabban a képzésben és a munkahelyen érvényesített diszkrimináció, kiközösítés, gazdasági vádak felhozása, kikényszerített menekülés vagy távozás a városból és az országból, börtönbüntetések fiktív vádak alapján, szexuális erőszak. Keresztyén férfiakkal szemben a hadseregbe történő kényszer bevonultatás is alkalmazott módszer.
Az egész 2019. évre visszapillantva, illetve a 230 milliós 2018. évi veszélyeztetett keresztyének száma után 260 millióra emelkedett szám nyomán az Open Doors ezt az Igét tekinti iránytűnek: „Ne feledkezzetek meg a foglyokról, mintha fogolytársaik volnátok, a gyötrődőkről, mint akik magatok is testben vagytok” (Zsidók 13,3).
Szakelemző: Dr. Békefy Lajos