A lengyel légitársaságnál tiltakozások után elálltak attól, hogy a személyzetet lebeszéljék vallási jelképek nyílt viselésétől. A LOT állami légitársaság február 10-én közölte, a vitatott tilalmat az egyenruha viselet tekintetében március elejétől nem fogja bevezetni. A légitársaság vezetése bocsánatot kért és kijelentette: „Megértjük a felháborodást és a csalódást”. Forrás: pro-medienmagazin.de; ref.ch; KNA.de; fly-in-magazin.de; taz.de.
Kompromisszum vagy valami más is?
LOT alkalmazottak és konzervatív politikusok, főként a Jog és Igazságosság Pártból azzal támadták a légitársaságot, hogy a vallási jelképek viselésének tilalma a személyes vallásszabadság korlátozását jelenti. Először a légitársaság vezetése azt az érvet hozta fel, hogy a kereszt vagy krucifix viselése a személyzet egyenruháin diszkriminatív a mind több nem-keresztyén utasra nézve. Más vallások követőit a repülőgépen vagy a reptereken nem szerencsés „zavarni” keresztyén jelképekkel. És azt is felhozták érvként, hogy ezzel a tilalommal más külföldi társaságok döntését követik. Leszek Chorzewski vállalati szóvivő azt hangsúlyozta, hogy ugyanakkor tekintetbe veszik a lengyelek hagyományait és érzékenységét ebben a tekintetben. Valójában nem is akarták ezt eltiltani, ha a kereszt viselője a szimbólumot az egyenruha alatt viseli.
A korábbi közlekedésügyi miniszter, Jerzy Polaczek botrányosnak nevezte a légitársaság döntését. A konzervatív ellenzék képviselői azzal vádolták meg a LOT vezetését, hogy alkotmányellenes döntést hoztak.
A jobboldali konzervatív internetportál, a Fronda.pl a LOT bejelentésre válaszként közzétette honlapján a légitársaság vezetőjének, Marcin Pirognak az e-mail elérhetőségét és a polgárokat tiltakozásra szólította fel. A honlap annak a véleménynek ad hangot, hogy a légitársaság az ilyen döntéssel nem csak a keresztyénség ellenségévé teszi magát, hanem a zsidóknak, a muszlimoknak és más vallások követői előtt is lejáratja magát. A LOT ugyan nem vonta vissza a tervezetet, de átmenetileg felfüggesztette. A társaság szóvivője így fogalmazott: „Senkinek sem akarjuk vallási érzéseit megsérteni”.
Európának komplexusa van saját jelképeivel
A LOT keresztviselés körüli huzavonája nem példa nélküli Európában. A British Airways 2006-ban megtiltotta, hogy munkatársai, akik az utasok „becsekkelésével” foglalkoznak, a check-in pultnál keresztet viseljenek nyakukban vagy más módon láthatóan hordják ezt a jelképet. Ismeretes Nadia Eweida esete, aki ezért beperelte a légitársaságot vallási diszkrimináció címén. Az esetet szokatlanul heves vita követte a hidegvérű britek között, aminek során valójában az a kérdés fogalmazódott meg, mi a vallás szerepe a nyilvánosságban. Pedig a hitvalló keresztyén hölgy még csak nem is korpuszos, azaz Jézus keresztre feszített testét kiábrázoló jelképet viselt a nyakában, hanem nagyon is puritán „protestáns keresztet”.
Mindenesetre Európa meglehetősen konfúzus saját szimbólumaival, s ez igencsak kedvez azoknak, akik más vallásokban saját jelképeiket nagyon komolyan veszik, védelmezik. S ez a hezitálás is sokszor okot ad nekik a vallási fölényérzetre, az európai kultúra gúnyolására és elutasítására. Talán ezért is mondta ki a strassburgi Európai Bíróság a verdiktet múlt évben: „A kereszt elhelyezése nyilvános iskolai termekben nem ütközik az emberi jogi konvenciókba”.
Érdekes viszont, hogy a hagyományosan ortodox többségű európai országokban, mint Görögországban, Bulgáriában, Cipruson, Romániában és persze Oroszországban ez a kérdés fel sem merült, merülhet. Emlékezzünk csak rá, hogy Jézus utalt egyszer példázatában arra a félelmetes igazságra, miszerint „ha egy ország meghasonlik önmagával, meg nem maradhat az az ország. És ha egy ház meghasonlik önmagával, meg nem maradhat az a ház” (Márk 3,24-25). A jézusi logikát, érvelést gondolhatjuk így is tovább: ha egy kultúra meghasonlik önmagával, saját kulturális európai tudatának fundamentumával, mi marad meg akkor abból? Minden csak idő kérdése lenne?
Mi lesz veled, Európa?
Egyelőre éppen a katolikus többségű Lengyelországban a LOT kompromisszumot kötött, de a British Airways perel „igazáért” és a tilalomért. Svájc ebben a kérdésben is elegánsan „semleges”, de mire lesz ez neki elég? Itália viszont eltökélten őrzi-védi bástyáit. Márpedig ebben a vitában sokkal többről van szó, mint puszta viseletről. Ha a gyökerek megrothadnak, nem lesznek képesek élő tápanyagot továbbítani az ágakhoz, a friss hajtásokhoz. S akkor jogosan vetődik fel a kérdés: mi lesz veled, Európa?
Írta: Dr. Békefy Lajos