Világszerte megdöbbentést keltett az a terrorsorozat, amit december 25-én a Boko Haram nevű radikális iszlám szekta tagjai követtek el Nigériában. Három templom és több keresztyén intézmény ellen hajtottak végre támadást, melynek során több, mint negyven személy vesztette életét. A legtöbb áldozat a főváros, Abuja közelében fekvő városban, Madallaban volt. Forrás: idea.de; vatican.insiderLaStampa.it; christianpost.com; evangelisch.de
Az ENSZ és a Vatikán azonnal elítélte a támadássorozatot
A nigériai főváros katolikus Szent Teréz templomában a karácsonyi mise alatt robbant fel egy szerkezet, ami 35 hívő életét oltotta ki és sokakat megsebesített. A misén közel ezer keresztyén vett részt, az áldozatok és a sérültek száma növekszik. Ezen kívül támadás érte a közép-nigériai város, Jos és az észak-keleti Gadaka város templomát is. A Vatikán azonnal elítélte a támadást. A sajtónyilatkozat rámutat: a borzalmak következményei a vak és abszurd gyűlöletnek, ami semmiféle emberi életet nem tart tiszteletben. Ban Ki Moon ENSZ főtitkár követelte, vessenek véget Nigériában a vallási motívumú erőszaknak. A német kormány is azonnal elitélően nyilatkozott a történtekről. „Az ilyen durva erőszakot semmiféle vallással nem lehet igazolni” – hangsúlyozza a német kormánynyilatkozat, s a német szövetségi elnök, Christian Wulff részvéttávirata, amit a nigériai elnöknek, Goodluck Jonathannak küldött. Különösen is szégyenletesnek tartja a nemzetközi sajtó, hogy erre a támadásra éppen akkor került sor, amikor az emberek békességben jöttek össze a templomokban, hogy karácsonyt ünnepeljenek.
Így akarják elérni az iszlám istenállam megvalósítását?
A szélsőséges iszlám szekta szóvivője, Abu Kaba bejelentette, hogy a következő napokban újabb támadásokat fognak elkövetni. Már az elmúlt évben is több, mint 80 halottja volt Nigériában a karácsonyi támadásoknak. Az AP hírügynökség jelentése szerint ebben az évben a Boko Haram terroristák 465 embert öltek meg. A „Nigériai Talibánok”-nak nevezett mozgalom végcélja az iszlám istenállam létrehozása. A mozgalom a nyugati nevelés és képzés befolyását kívánja teljesen megakadályozni, amiről úgy vélekednek, hogy az maga a szentségtelenség, továbbá a „hitetlenek” ellen erőszakkal lép fel. Nigéria 36 szövetségi államából ma már 12-ben az iszlám törvényé, a Sarijáé a döntő befolyás. A keresztyén elnök, Goodluck Jonathan vezette központi kormányzat tárgyalásokat kezdeményezett a Boko Haram mozgalommal, de a szélsőségesek nem reagáltak a kezdeményezésre. A 150 milliós Nigéria összlakosságának 49 %-a keresztyén, 45 %-a muszlim, a maradék néhány százalék természeti ősvallások követője.
A templom lelkésze szerint…
Cristopher Jataudarde atya, a Szent Teréz templom lelkésze elmondta: a vasárnapi misén, amikor éppen a hagyományos fehér port osztották ki a hívek között, történt a brutális robbanás. Többen már kimentek a templomból, amikor az esemény történt. Voltak, akiknek a testét feltépték a repeszek. Az egyik áldozat még odakiáltotta a lelkésznek: „Atyám, imádkozzon értem, nem akarok életben maradni”. A helyszínen a halottakkal együtt összesen 52 sérültje, áldozata volt a robbanásnak. A robbanást követően a hívők visszajöttek a templomba, s rögtön imádságba kezdtek. Az ima azóta is tart…
Írta: Dr. Békefy Lajos