A brit vezetés mindféle vallási üldözéssel szemben fellép
David Cameron brit miniszterelnök a hét elején híres Downing Street-i irodájában húsvéti fogadást tartott. Ez alkalommal is meglepte fogalmazásával a jelenlévőket, és a szigetország közvéleményét. Személyes és egyben kritikus hangvételű beszédét videóra is rögzítették, majd közvetítették. Szavaiból nem hiányzott a társadalomkritika és a Biblia történelemformáló szerepének értékelése sem. Elsősorban azokat az államokat bírálta, ahol a keresztyéneket üldözik. De nem hallgatta el azt sem, hogy milyen büszke arra, hogy ő maga keresztyén. Ma az a helyzet, hogy „hitünk a leginkább üldözött vallás” – mondta. De azt is világossá tette, hogy a vallásszabadságból mindenkinek, más vallások híveinek is egyenlő mértékben kell részesülniük. Nagy-Britanniának nemzetközileg még többet kell tennie ebben a tekintetben. A húsvéti fogadáson jelen volt William Hague külügyi vezető és Sayeeda Warsi bárónő, külügyi hivatalvezető, s mindketten alátámasztották a miniszterelnök véleményét, hogy a vallási természetű üldözés ellen a leghatározottabban fel kell lépni.
Személyes hangon a keresztyén hitről és hitéletről
A brit kormányfő személyes hangon szólt arról, hogy büszke keresztyén hitére, s arra, hogy gyermekei egyházi iskolába járnak. Ő maga pedig amint csak teheti, minden második héten részt vesz a Szent Mária katedrális reggeli áhítatán, ezek jelentik számára a legnagyobb békesség pillanatait és bizonyos lelki vezetést, tájékozódást is nyújtanak neki. Úgy látja, hogy a brit táradalomban a hit szerepét újra kell gondolni, és meg kell erősíteni. „Büszke vagyok arra, hogy keresztyén ország vagyunk, és nem szabad röstellnünk ezt ki is mondani” – tette hozzá.
Jeruzsálem és Bethlehem Jézusról beszél neki
Húsvét jelentőségéről David Cameron elmondta: ez a legjelentősebb dátum a keresztyén naptárban. Nem csak Angliában, hanem szerte a világon. Az elmúlt hónapban a miniszterelnök Jeruzsálemben és Bethlehemben járt, s nagy hatással volt rá az, hogy járhatott ott, ahol Jézus született, élt és meghalt. „Ezek jelentős helyek, ahonnan történelmünk kezdődött” – állapította meg. A keresztyénség szívet a felebaráti szeretet jelenti, aminek Angliában kiváltképpen jó gyümölcsei születtek legutóbb például a börtönlelkigondozásban is.
A lelkészek árvízi hajósok voltak
De a keresztyén szolidaritás sok hasznos és nemes jele is megmutatkozott az elmúlt hónapok tomboló viharaiban során. A melegkonyhák, a hajléktalanok közötti munka. A Somersettől Surrey-ig, Oxfordtól Devonig tomboló áradásokban a gyülekezetek kinyitották a templomokat az otthonaikból elköltözni kényszerültek előtt. A lelkészek közül sokan csónakokkal járták a vidéket, „árvízi hajósokká” változtak, hogy mentsék a menthetőket, s őrizzék az áradás elől elmenekültek javait.
A hit szerepe az ország állapotának javításában
Cameron miniszterelnök nem hallgatta el kritikáját a bürokrácia vadhajtásait illetően. Hiszen ez nem csak a politikát és a közigazgatást, de még az egyházakat is kezdi ellepni. Éppen ezért az intézményeknek is több evangéliumra lenne szükségük. „Több hit kell ahhoz, hogy eljussunk az emberekhez, és javítsunk életükön; hit kell ahhoz, hogy az ország lelki, fizikai és erkölcsi állapotain is javíthassunk” – magyarázta.
Ami nekünk a Károli Biblia, az a briteknek a King James
Korábban Anglia vezető politikusa nyíltan szólt arról, hogy a jó 400 éve készült King James-féle Biblia, hasonlóan a mi Károli fordításunkhoz, nemzetformáló erővé vált a szigetország életében. Olyannyira járult hozzá az angol nyelv kialakulásához, hogy „e nélkül már lélegezni sem tudunk”. A politikai fejlődést és a demokrácia kialakítását is jelentős mértékben segítette. Hiszen a Biblia sugallta azt a nézetet, hogy Isten teremtményeként minden ember egyenlő és azonos emberi méltósága van. A modern államélet megteremtésében is nagyban segítette a briteket a szociális és a demokratikus gondolkodás ösztönzésével.
Egyetlen pártnak sincs forró drótja az Úristenhez
A britek jellegzetes tulajdonságainak, így a felelősségtudatnak, a szorgalomnak, a puritánságnak, gondoskodásnak és szeretetnek a meggyökeresedésében is a Bibliáé a főszerep. Amit veszélyesnek lát, az a semleges vagy közömbös magatartás, ami az ország morális meggyengüléséhez vezethet. A politikának nem szabad soha a vallási kártyát előhúznia és kijátszania – figyelmeztetett Cameron. „Egyetlen pátnak sincs forró drótja az Úristenhez”, s ezt szükséges is mindig szem előtt tartania mindenkinek. De az is igaz, hogy senkinek sincs joga a hit jelentőségét kétségbe vonnia vagy tagadnia.
Húsvétra előretekintő beszédében és videó üzenetében Anglia politikai vezetője annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy az evangélium hirdetése és az evangéliumból táplálkozó lelkesülés képes lesz arra, hogy az egész világot, meg Angliát is élhetőbb hellyé formálja.
(London – 2014.04.15. – pro-medienmagazin.de; bbc.uk; chtistianpost.com – dr. békefy lajos)
Írta: Dr. PhD Békefy Lajos - a KDNP PM volt szervező és külügyi titkára