Milyen szép vasárnap! – kezdte a német Bundestagban március 18-án az elsöprő többséggel megválasztott Joachim Gauck protestáns teológus köszönő beszédét. A ma már hivatalába lépő új szövetségi elnököt a német Parlament 1232 szavazati jogú képviselője közül 991 igennel emelték a legmagasabb közjogi posztra. A 11. német szövetségi elnök hivatali esküjét ünnepélyes keretek között pénteken teszi le. Forrás: nachrichten.de; evangelisch.de;
Nem szeretném, ha sérülne a szociális állam
A megválasztott szövetségi elnök az ARD tv-nek még vasárnap este kijelentette: Nem szeretném, ha sérülne a szociális állam. A pártonkívüli protestáns teológus, egykori NDK-s lelkész, a rostocki egyházi ellenállás vezetője, majd a Stasi aktákat felügyelő hivatal elnöke fontosnak tartotta megemlíteni azt is, hogy miközben igen fontosnak tartja a szociális gondoskodást, ugyanakkor legalább ennyire fontos a társadalmilag kiszolgáltatottak tréningezése, hogy újra visszakerüljenek a munka, a foglalkoztatottság világába.
Gauck elnök jelezte, hogy pénteken kívánja első politikai beszédét megtartani a Bundestagban, melyben főként a társadalom szociális problémáival foglalkozik majd. Kritikusaival szemben, akik azt hozták fel, hogy Németországban a szegények nem tudnak élni szabadságjogaikkal, azt válaszolta: egyszerűen tévedés azt feltételezni, hogy akik „lent vannak”, nem gyakorolhatják emberi jogaikat.
Belenéztem a szemébe, s nincs kétségem – Merkel-Gauck erős „protestáns koalíciója”
A 72 éves új szövetségi elnök optimista abban a tekintetben, hogy a kancellárral, Angela Merkellel távlatosan is jó lesz az együttműködése. Különböző helyzetekben már megtapasztalta Merkel kancellárasszony megtisztelő nagyrabecsülését. Gauck is biztosította a kancellárt bizalmáról, nyitottságáról és lojalitásáról. „Belenéztem a szemébe, és semmi kétségem sincs”. Ebben az összetartozásban bizonyára jelentős szerepe van annak, hogy mindkettőjük ifjúkorukban az NDK-ban szocializálódtak, mindkettőjük politikai reménysége az egyesülést illetően beteljesült, mindketten protestáns parókián itták magukba a keresztyén értékeket, emberképet, szabadságszeretetet és igazságosságot. Ez éppen elég alap arra, hogy akár szó nélkül is értsék, megértésék egymást. És ez egy ország vezetésében hatalmas erő!
A demokrácia jó napja ez a vasárnap – jelentette ki Angela Merkel kancellár az után, hogy Joachim Gauckot elsöprő többséggel választották meg szövetségi elnökké. „Ritkán fordul elő, hogy egy szövetségi elnök ilyen nagy szavazati támogatást kap” – mondta Merkel. Nem hagyta említés nélkül azt sem, hogy éppen 22 éve, 1990. március 18-án volt az első szabad választás Németországban, amikor a „kelet-németek végre megérkeztek hazájukba”, s ez még akkor is így van, ha rengeteg tennivaló lesz még a jövőben.
Isten áldása vezesse és kísérje Önt
A Német Protestáns Egyház, az EKD Tanácsának elnöke, Nikolaus Schneider prézesz gratulációjában hangsúlyozta: a szövetségi elnöktől azt várja, hogy fontos és erőteljes impulzust adjon a német belpolitikai és nyilvános társadalmi párbeszédnek. Nem egyszerű időszakban veszi át Gauck az elnöki teendőket – tette hozzá Schneider. Miután elődje alatt a szövetségi elnöki státuszt sok kritika érte, s meglehetősen megnyirbálta annak tekintélyét az előd körüli botránykeltés, nagy a várakozás Gauckkal szemben, hogy nyugodtabb vizekre vezeti a szövetségi elnöki poszt hajóját. És nagy elvárások vannak Németországgal szemben az EU-ban is. Úgyhogy jogos Schneider fogalmazása: „Isten áldása vezesse és kísérje Önt, ma és életének további napjaiban”.
A Német Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Robert Zollitsch érsek azt tartotta fontosnak, hogy Gauck személyében a maximális hitelesség lép a politikai színtérre, aki a szabadágért és a polgári felelősségért kíván dolgozni. Méltatta Gauck személyes tulajdonságát, ami a politikai arányérzék mellett abban is megmutatkozik, hogy képes nagyon közel kerülni az emberekhez.
Gauck köszönő szavai – Hogy gyermekeink is elmondhassák erről az országról: ez a mi hazánk!
Milyen szép vasárnap! Ma pontosan 22 éve, március 18-án történt, hogy választhattunk. Mi, milliónyi kelet-német, akik 56 évi diktátor-uralom után végre polgárok lehettünk – kezdte köszönő beszédét közvetlenül megválasztását követően Joachim Gauck. Megemlékezett a berlini „szégyen” fal lebontásáról, s arról, hogy annak idején az NDK-ban, Rostockban lehetett az Új Fórum szószólója. „Soha nem fogom elfelejteni a 90 %-nál nagyobb arányú részvételt az akkori választáson, és saját belső izgalmamat. Akkor rögtön felfogtam, hogy az én városom, és ez a szürke, megalázott ország – mi most Európa részévé váltunk” – emlékezett a 22 évvel ezelőtti napok hangulatára az új német elnök.
Önök itt ma olyan elnököt választottak – folytatta köszönő beszédét Gauck -, aki nem tudja már magát elképzelni a szabadság nélkül, s aki hazáját sem tudja másként látni, mint a felelősség gyakorlásának országát. „A megtisztelő feladatot annak az embernek a végtelen hálájával fogadom el, aki a 20. század politikai pusztáiban történt hosszú tévutak után végre és váratlanul hazára talált, s az elmúlt 20 évben részese lehetett a demokratikus társadalom alakításának. Éppen ezért mondom: milyen szép vasárnap ez, március 18. – nekem is”.
Németország szövetségi elnöke józanul emlékeztetett mindenkit arra, hogy nem fog tudni minden várakozásnak eleget tenni. De egyet megígér: minden erejével és teljes szívvel mond igent arra a felelősségre, amivel e választás felruházza. Ellenzői és támogatói felé szólt beszéde végén: „Mindnyájunknak vannak gyermekei. Őrájuk hagyjuk majd ezt az országot. Minden fáradságot megér az, hogy merjük rájuk bízni hazánkat, s hogy ők is elmondhassák erről az országról: ez a mi hazánk!”
Írta: Dr. Békefy Lajos