Két olyan intézetet keresek fel a világhálón rendszeresen, melyek minden héten szolgáltatnak valami érdekeset, elgondolkodtatót. Az egyik az 1984-ben Kaliforniában alapított The Barna Group, melynek kifejezett törekvése a keresztyén közgondolkodás és közvélekedés tesztelése, vizsgálata a keresztyénséggel, a hittel és a bibliai tanításokkal összefüggő kérdésekről. A másik a Pew Research Center, amit 2004-ben alapítottak Washingtonban a főként vallási magatartásváltozások, vélekedések aktuális kutatási eredményeiről az USA-ban és a nagyvilágban. Mindkettő intézet igen hasznos gyakorlati, tapasztalati tényeket tesz oda az érdeklődők elé, nagyon érdemes mindkettőt rendszeresen meglátogatni. Most a The Barna Group lelkészi elhívással, elhívatással kapcsolatos kutatásainak első eredményét adjuk közre.
(Forrás: https://www.barna.com/research/called-to-pastoral-ministry/)
Szemleíró: Dr. Békefy Lajos, a KDNP PM külügyi titkára
A PÁSZTORI ELHÍVÁS MÉRHETŐSÉGE - ÉLETKORI MUTATÓK
Remélhetőleg jól látható az ábra, ami nagyon fontos adatokat tartalmaz. A Pásztorok helyzete az elhívást illetően feliratú ábra diagramot és grafikont ábrázol, az infógrafika műfajában. A felső részben látható grafikon az elhívás eseményének az idejét kutatja a lelkészek biográfiájában.
Ennek alapján azt látjuk, hogy a lelkészi szolgálatra történő elhívás az USA lelkészei körében életüknek a 14-21. év közötti periódusára esik. Közelebbi szemrevételezés nyomán rájöhetünk: az elhívásban, azaz az Istentől jövő belső megszólításban legtöbben, közel 9%-uk 15, 17 és 20 éves korukban részesültek, összességében mintegy 32-34%-uk. Érdekes, hogy a lelkészi pálya utáni, főként érzelmi vonzódás többekben már nagyon korán ébredezni kezdett, 10-15 éves koruk között mintegy 16%-uknál. 20 és 30 év között is jelentősnek mondható még a belső elhívás, és a külső döntés a lelkészi pálya mellett, összesen mintegy 23%-nál. A „jézusi életkor”, azaz a 33 év körülieknél is mutatkozik egy szembetűnő ugrás az elhívásban, mintegy 7%-nál ekkorra esik a nagy belső esemény.
AZ ELHÍVÁSTÖRTÉNETEK EGYEDIEK - KÜLSŐ-BELSŐ MOTÍVUMOK
Minden elhívás egyedi, mégis vannak némileg hasonló motívumok és mozzanatok az elhívás történetekben. A lelkészi pályát, hivatást vállalók között 85% nyilatkozott arról, hogy már gyermekkorában vonzódott a templom felé. A megkérdezetteknek csaknem fele, mintegy 500 lelkész szólt arról, hogy kicsi, illetve közepes, tehát emberléptékű, áttekinthető gyülekezetben nőtt föl. 21%-uk viszont kifejezetten nagy közösségben kapta meg első benyomásait a hitről és a keresztyén életről. A legtöbben azt is megerősítették, hogy egészséges, jó hatások érték őket gyermekkorukban a templomban. 36% szerint nagyon jó, egészséges, 48% szerint eléggé egészséges, 13% szerint nem nagyon, 3% szerint kifejezetten nem jó hatások érték őket. A lelkészi pályára vagy hivatásra belső elhívást nyertek háromnegyede már gyermekkorában is végzett valamilyen egyházi, ifjúsági szolgálatot. 72%-uk gyülekezeti ifjúsági csoporthoz tartozott.
MILYEN SZELLEMI, ESZMEI BEFOLYÁSOK HATNAK AZ AMERIKAI KERESZTYÉNEKRE?
Egy másik kutatásban azt vizsgálták, milyen befolyások érik az USA mai keresztyén társadalmát, közöttük a lelkészeket is, akiknek szószéki és lelkigondozói válaszadásai részben összefüggenek a külső kihívásokkal, az új spiritualitással, a szekularizáció sokféle variációjával. Erről következő cikkünkben számolunk be, de már előre két fontos tanulságot jelezünk: az USA keresztyéneinek 23%-a gondolja úgy, mert ez a tapasztalatuk, hogy annak eldöntése, mi jó és mi rossz, legtöbbször az egyéni hit és gondolkodás függvénye. Viszont az egészséges és hatékony bibliai élet-, és világszemlélet kialakításában fontos szerepe van az informált, tájékozott, iskolázott gondolkodásnak mind bibliaismeretekben, mind általános műveltségi tekintetben...
(Folytatjuk)