Testünknek is felelős gazdái vagyunk – szószéktől a sportpályáig

A német protestáns lelkész és teológus, Karl Zeiss, aki az első olimpiai lelkész volt az egyházak történetében, 100 éve született Langgönsben. Már az ötvenes évek óta aktívan részt vett az olimpiákon, lelkileg támogatta a sportolókat és csapatokat. Példája nyomán 1964-ben létrehozta a Német Protestáns Egyház (=EKD) az „Egyház és Sport Munkaközösséget”. Forrás: ekd.de; http://www.frankfurtevangelisch.de, epd.de.

 

 

Egyház és sport

 

A nyári olimpiai játékokon ezres nagyságrendben fognak sportlelkészek, olimpiai lelkészek segíteni a sportolóknak és a játékok résztvevőinek, az utcákon, reptereken, olimpiai szállásokon. Stadionkápolnában és személyes beszélgetésben, nagy templomokban is „odateszik” majd magukat, hogy a londoni olimpia még eredményesebb, tartalmasabb és emlékezetesebb maradjon – pozitív értelemben. A nemes küzdelmek nemes módon történő lelki kísérésnek is van már története, nem csak az olimpiai játékoknak vagy más sportvetélkedőknek. És a kezdeteknél elsőként ott volt Karl Zeiss (1912-1994) is.

 

 

 

 

Szószéktől az olimpiai stadionokig

 

A száz éve született különleges lelkészre hazájában mostanában gyakran emlékeznek. Az ötvenes években már messze hazája határain túl is megismerték nevét, hiszen ő volt a kezdeményezője az egyház és a sport párbeszédének is. Öt olimpián vett részt az EKD „sportnagyköveteként”: Helsinkiben (1952), Rómában (1960), Innsbruckban (1964), Mexikóvárosban (1968) és Münchenben (1972). Az 1974-es futball világbajnokságon már az EKD Egyház és Sport munkaközösségének a képviselőjeként jelent meg és a német fociszövetség hivatalos kapcsolattartója volt az egyházak felé.

 „Azért jutott el idáig, mert felismerte annak szükségességét, hogy testünknek is felelős gazdájává kell válnunk” – nyilatkozta nemrég az évforduló kapcsán Wolfgang Zeiss jogász, az első olimpiai lelkész fia. „Apám korán etikai kérdést csinált abból, hogy a kimagasló sportteljesítményt senki se a tiltott teljesítménynövelő szerekkel érje el” – tette hozzá. Nagyon szívén viselte az iskolai sportot, majd később a fogyatékosok sportoltatását, és nemzetközi versenyeken teljesítményük, akaraterejük összemérését. Ilyen irányú fáradozásait 1980-ban a Német Sportszövetség az először neki odaítélt „Ludwig-Wolker-Plakettel” ismerte el. Méltatásában ez is elhangzott: „A sport területén végzett odaadó munkájáért, és az erkölcs, valamint az emberi méltóság szolgálatáért”. Érdemes megjegyezni, hogy a plakettnek a névadója római katolikus lelkész volt, Ludwig Wolker, vallástanár, az Észak-Rajna-Vesztfáliai Tartományi Sportszövetség elnökhelyettese (1947-1955), a Német Sportszövetség egyik alapítója és első elnöke (1950-1955).

 

180 ezer motoros és hallgató előtt prédikált

 

Karl Zeiss kiváltképpen szeretett prédikálni, a boldogító és felszabadító evangéliumot hirdetni sportolóknak, bíróknak is. És ebben nem kis eredményeket ért el. Ez volt az ő igazi „sportága”. 1953-ban motorversenyzőknek reggeli áhítatot tartott, ezen 180 000 száguldó motoros és érdeklődő állt szinte hangtalanul – jegyzi fel a korabeli sajtótudósító. A németeknél közkedvelt egyházi napokon (=Kirchentag) is szívesen szólt a jelenlévőkhöz. Hannover, Berlin, Lipcse, Frankfurt, München százezreket mozgató egyházi napjain sokan figyeltek szavára.

De népszerűségének árnyoldala is volt. 1959-ben rálőttek házára.

Karl Zeiss etikája és elkötelezettsége a sport, és a nagy rendezvényeket látogatók mellett azonban nem maradt meg ebben a körben. Tanítójához, a svájci református teológushoz, a 20. század egyik legnagyobb szabású személyiségéhez, Barth Károlyhoz hasonlóan, aki egyik megalapítója volt a náci időkben a Hitvalló Egyháznak, maga is sokszor foglalt állást politikai kérdésekben. Ebben követte kortársai közül a „barthiánusokat”. Miután az észtországi Dorpatban, ma Tartuban is tanult evangélikus teológiát, 1937-ben Wiesbadenben kezdte el lelkészi szolgálatát. Az SS ezekben az időkben többször zaklatta, és kihallgatásra vitte a friedrichstrassei Gestapo-központba. Amerikai fogásba került 1945-ben, majd Münsterben kezdte meg ismét lelkészi munkáját.  Halála után spotstadiont neveztek el róla Erlenbachban. 

 

 

Minden áron győzni?

 

Döntő szerepe volt abban is, hogy az Egyház és a Sport kapcsolatát elvi szinten, meg stratégiailag is megfogalmazta. Ma az EKD-nak a sport-munkaközössége az ő szellemében végzi munkáját. Claudia Rudolff személyében már lelkésznő is van a sportlelkészek között. Az együttműködés más felekezetű, elsősorban katolikus sportlelkészekkel egyre erőteljesebb. Az EKD rendszeres képzést, továbbképzést biztosít az ilyen érdeklődést mutató lelkészeknek, lelkésznőknek. Például 2011. januárban a kaiseraui sportiskolában 20 teológus bevonásával folyt képzés, melynek témája ez volt: „Élettempó”. Az előadók egyebek között több megközelítésből szóltak a sportedzések és a lelki élet összefüggéseiről. Katolikus és protestáns akadémiák programján rendszeresen szerepelnek sporttémák. A katolikus wolfsburgi akadémián például legutóbb ilyen téma szerepelt: „A sport az értékorientált teljesítmény és a minden áron elérendő győzelem között”. Volt előadó, aki a sportos tárdalom és a páli újszövetségi üzenet kapcsolatát taglalta.

 

 

„Tégy jót a testeddel, hogy a lelkednek kedve legyen ebben a testben lakozni!”

 

A katolikusok is hasonló szervezetben és szerveződéssel dolgoznak Németországban. DJK Sportszövetség – katolikus össznémet szövetségük honlapján (klikkeljünk erre, vagy írjuk be a google keresőbe: http://www.djk.de/4_kirche_u_sport/frame_kirche_u_sport.htm) sok hasznos információt találhatunk. Különösen értékesek az ott közzétett sport-elmélkedések, ír áldások, a sport és a spiritualitás kapcsolatáról szóló tanulmányok. Sportosan, fitten írnak a test-lélek-szellem kondícióban tartásának összefüggéseiről, ezek fontosságáról. Olvashatjuk Leonardo da Vinci (1452-1519) máig megálló megállapítását: „Az élet – mozgás”. És a középkori Avilai (Szent) Teréz (1515-1582) bölcs intését is emlékezetbe idézi a honlap: „Tégy jót a testeddel, hogy a lelkednek kedve legyen ebben a testben lakozni!”. Valójában ez a sport, legyen az élsport vagy tömegsport, avagy csak egyéni testedzés, esetleg sportlelkészi, olimpialelkészi szolgálat, közös célja célt tűz maga és mindannyiunk elé: hogy a lélek jól érezze magát a testünkben. Ennél többet nem akart Karl Zeiss sem. Ezt munkálja az Egyház és a Sport protestáns és katolikus testvérszervezete is. Érdemes jobban odafigyelni reájuk!

 

Írta: Dr. Békefy Lajos

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!