Vallási körkép 2025-ig – búcsú az ateizmustól

Alig vitatható a tények alapján, hogy a világ legolvasottabb és legnagyobb példányszámban kiadott könyve a Biblia. Ez évben idáig 71 millió darab jutott belőle az olvasókhoz, s naponta mintegy 83 ezer embert kereszteltek meg. Más világvallásokban is növekedés tapasztalható. A számok egy amerikai statisztikai szakfolyóiratból származnak. Viszont az is tény, hogy naponta közel 270 keresztyént ölnek meg valahol a világon hite miatt. És milyen lesz a jövő? Forrás: pro.medienmagazin.de; katholisches.info.de; scribd.com/status-of-global-mission.

 

 

42 000 keresztyén felekezet – az ateisták száma jelentősen csökken

 

Ki gondolná, hogy planétánkon átlagban naponta körülbelül 83 ezer embert keresztelnek meg valamilyen keresztyén felekezetben, egyházban, illetve közösségben? S hogy a keresztyén közösségek, felekezetek száma Földünkön 2011-ben közel 42 ezer? Ezek mindegyike Jézus Krisztust tekinti Megváltónak, Őt tisztelik kultuszi alkalmaikon, összejöveteleiken, legtöbben az Atyával és a Szentlélekkel egyetemben, azaz Szentháromság-hívőként. Mindez azokból a számokból derül ki, amit roppant érdekes és tanulságos, 2011-es jelentésében tett közzé az USA Connecticut Szövetségi Államában, New Haven városban található missziói  kutatóközpont nemzetközi folyóirata, a „Globális Misszió helyzete” címen. A központ már 28 éve minden esztendőben kiad egy hasonló jelentést. A statisztika arról is szól, hogy a 21. század elején a kételkedők, az agnosztikusok száma 2,7 millióval, az ateistáké 1,37 millióval csökkent. Ezt összefüggésbe hozzák az egykori ideológiailag ateistának kikiáltott Szovjetunió összeomlásával, és Oroszország hatalmas erejű visszatérésével a keresztyénséghez, valamint Kínában a keresztyének számának robbanásszerű növekedésével, ami egyre inkább csökkenti az ateisták számát.

 A keresztyénséghez jelenleg 2,3 milliárd ember tartozik, ebből 1,2 milliárd a római katolikus. Ők növekszenek számarányt tekintve a leggyorsabban. Utánuk a pünkösdi egyházak gyülekezetei, ezek különféle közösségeikben 612 millió lelket számlálnak, s így már megelőzték a reformáció klasszikus közösségeit, az evangélikus, református, presbiteriánus, anglikán egyházakat, melyeknek összesen 426 millió egyháztagjuk van. Az ortodox egyházak világszerte 271 millió hívőt tudhatnak magukénak, naponta közel ötezer taggal nő a számuk. Az ún. „perem-keresztyének”, a mormonok, a Jehova Tanúi, melyek a keresztyénség központi tanításaitól eltérnek, 35 millió követőről tudnak. A 20. század elején még „csak” 1 600 különböző keresztyén felekezet létezett, ez ugrott meg századunk elejére 42 ezerre. Az emberiség mai lélekszámából 2 milliárdan még egyáltalán nem hallottak Jézus Krisztusról, az evangélium még nem jutott el hozzájuk. További 2,68 milliárdan csak alkalmilag hallottak Jézusról, de nem keresztyének.

 

Minden vallás növekedést mutat – a világ vallásosabb lesz 2025-ig?

 

A keresztyénség után az iszlám a legnépesebb világvallás, 1,6 milliárd muszlimmal. Ez a szám 2025-re 400 millióval fog növekedni, a keresztyénség becsült növekedése 400 millióval változatlanul biztosítja majd az első helyet a Krisztus-követőknek a világvallások sorában. A muszlimok várható száma közelíteni fogja a 2 milliárdot, a keresztyéneké a 3 milliárdot. A  harmadik legnépesebb világvallás a hinduké, 950 millióval, ami 2025-re kb. 100 millióval fog növekedni. Őket követik a buddhisták, jelenleg 468 millióval, 2025-ben 545 millió lesz a számuk. A kínai népvallásnak ma 457 millió követője van, 14 év múlva 509 millióra megy fel a számuk. A szikhek ma 24 millió hívőt számlálnak, 2025-re 28 millióan lesznek várhatóan. A zsidóság lélekszáma ma 14,9 millió, 14 év múlva várhatóan 15,7 millióra változik ez a szám.

 

Nem Európa többé „a” keresztyén kontinens – Afrika és Latin-Amerika is lekörözi

 

A legnagyobb számbeli ugrást az amerikai vallási statisztika az ún. független, szabadegyházi keresztyén közösségek számában valószínűsíti, ezek jelenleg 378 millió lelket számlálnak, 2025-re 502 millióra mennek fel. Számuk 1900-ban még csak alig 8 millió volt, növekedésük hatszázszoros lesz.  

 A keresztyének aránya kontinensenként is érdekes változást fog mutatni. Nem Európa lesz többé a tipikusan keresztyén kontinens. 1900-ban 368 millióval még az volt, Afrikát 7,5-szer múlta felül, ez azonban 2025-re megváltozik. Akkor a fekete kontinensen 670 millió lesz a  keresztyének száma, a jó öreg Európában Oroszországgal együtt jó 110 millióval kevesebb  lesz ennél a számuk. A második helyről is kiszorul majd Európa, oda Latin-Amerika jön fel 603 millióval. Kontinensünk 550 millióval a  harmadik hellyel kell majd megelégedjék.

Feltehetőleg – így az amerikai statisztika – a felekezetek, keresztyén közösségek, különböző egyházak száma is tovább fog szaporodni, a jelenlegi 42 000 féléből 2025-re 55 000 féle lesz. De mind Jézus Krisztust fogják követni. Mint a küllők, melyek a cetrum felé tartanak, s nem úgy, mint az egy pásztort követő nyáj. Jelenleg hozzávetőleg 5,1 millió gyülekezetben, helyi közösségben gyakorolják a Krisztus-követők hitüket, 14 év múlva már 7,5 millió lesz a világon a helyi gyülekezetek száma. A legkülönbözőbb keresztény szövetségek, szervezetek, karitatív szolgálatok aránya is növekedni fog, a jelenlegi 28 ezerről 36 ezerre.

 

14 millió pap, lelkész 2025-ben – milliárdos keresztyén pénzügyek

 

A keresztyén, felekezeti  világszervezetek száma (pld. Lutheránus Világszövetség, Református Egyházak Világközössége, Egyházak Világtanácsa, Európai Egyházak Konferenciája…) ma 360, ez 600-ra megy fel. Jelenleg 700 nemzeti ökumenikus tanács működik a világon, 2025-ben 870 körül lesz a számuk.

 Ma a világon a lelkészek, papok és a laikus szolgálattevők száma 12,2 millió, ez 14 millióra fog változni, ebből nyolc millió lesz a férfi, hat millió a nő. 

 Évente USA dollárban most az egyházak bevétele világméretben összesítve mintegy 545 milliárd dollárt tesz ki. Ez 14 év múlva 890 milliárd lesz. Ez az 1900-a helyzetnek több, mint százszorosa. A különböző keresztyén szervezetek bevétele idén 328 milliárd dollár, ez várhatóan 530 milliárd lesz. Keresztyén egyházakban, gyülekezetekben ma 600 millió komputert használnak, ez 14 év múlva 1,3 milliárd lesz. 2011-ben a világon 7,13 millió könyv foglalkozik a keresztyénséggel éves kiadásban, ez 2025-ben eléri 11,8 milliót. 1900-ban 5,45 millió Bibliát adtak ki, 2011-ben 71,425 milliót, 14 év múlva 110 milliót. Ma a keresztyén tv-k, rádiók nézőinek, hallgatóinak száma havi összesítésben 2,08 milliárd, 2025-ben ez 2,4 milliárd lesz…

Az egyensúlyteremtésé a jövő

 

Mit üzennek a számok? Kétségtelenül azt, hogy a világ láthatóan  vallásosabb lesz. És ez a racionalizmus, az ész és a tudomány világkorszakában! Úgy tűnik, a számok tendenciája világszerte ugyanarról szól: az emberiség keresi a helyes, túlélést segítő egyensúlyt ész és hit, szív és agy, racionalitás és érzelem, modern változások és megtartó, évezredes jó hagyományok között. Remélhetőleg ez  az egyensúlykeresés és egyensúlytalálás a kiegyensúlyozottabb, emberségesebb jövőt is elhozza majd, amit már kellőképpen megszenvedett az emberiség, s amit a teremtés óta ígért mindnyájunknak Isten. Ez nem Őrajta fog múlni…

Írta: Dr. Békefy Lajos

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!