A nevezetes londoni Szent Pál katedrális előtt nemrég 100 rendőr járt el az Occupy-mozgalom ott sátorozó tagjai ellen. A katedrális előtt a fiatalok 2011 október közepe óta folytatták tiltakozásukat. Miközben a rendőrök éjszakai akciójukban elbontották a sátrakat, a templom lépcsőin a szimpatizánsok csoportjai imádkoztak. Forrás: pro-medienmagazin.de; christianpost.uk;
Az imák sem tartóztatták fel a rendőröket
Közel négy hónapon át tartott az Occupy London/Foglaljátok el Londont! Kapitalizmus ellenes tiltakozó mozgalom sátortáborozása angol és külföldi fiatalok részvételével a londoni látványosság, a Szent Pál katedrális lépcsői előtt. A bírósági döntést végrehajtók narancssárga fényvisszaverős biztonsági felöltőben segítették a teljes készültségi öltözékben megjelent rendőrök akcióját. Az akciót megelőzte a Brit Legfelső Bíróság ítélete, amely arról szólt, hogy az antikapitalista fiatal aktivisták közel 100 sátrukkal építési és közlekedési akadályt képeznek. A bírói döntés nem tette lehetővé a további bírósági keresetet vagy fellebbezést. Az Occupy-mozgalom fiataljai az ítélethozatal óta számoltak azzal, hogy a rendőrség fogja végrehajtani a döntést, mivel ők ezt önként nem tették meg. Néhányan voltak ugyan közöttük, akik lebontották sátraikat és elhagyták a templom előtti területet. A konyhai sátrat, ahol a demonstrálók heteken át meleg ételt kaptak, szintén lebontották az ítélethozatal után.
A rendőrség röviddel éjfél után kezdte el akcióját, előbb a sátrakat kezdték el bontani, majd az ellátásra tartalékolt élelmiszert is elvitték. Az aktivistáknak öt percet hagytak arra, hogy elhagyják a területet. Végül egy tucatnyi tiltakozó maradt csak a helyszínen. A tiltakozó fiatalokat keresztyének is támogatták, akik az „occupay-osok” felhívását követve, állandó imádságukkal kísérték a fiatalokat a templomban, illetve annak lépcsőjén. De az imák sem tudták feltartóztatni a rendőröket.
A gazdasági és pénzügyi hazugságokat ne gyermekeink fizessék meg!
A keresztyén lap, az Ekklesia igazgatója, Jonathan Bartley is jelen volt, s az akció után ezt nyilatkozta: „Éppen ott térdeltem a katedrális lépcsőjén, imádkoztak, amikor a rendőrök felkaptak és elvittek engem is”. A helyi hatóságok ugyan sajnálatukat fejezték ki, hogy a területet ki kellett üríteniük, de a bírósági ítélet őket is kötelezi - tették hozzá. Dan Ashman, az Occupy London mozgalom vezető aktivistája kijelentette: „A sátortábor csak a kezdete egy sokkal nagyobb mozgalomnak”. Az Occupy Londonból nemsokára Occupy Everywhere/Foglaljatok el mindent! lesz. A jelenlegi gazdasági és pénzügyi rendszer hazugságaira utalva kijelentette: a mi hazugságainkat ne gyermekeink fizessék meg!
Az egyház kétarcú hozzáállása
Az aktivisták 2011 október 15-én állították fel sátraikat a Szent Pál katedrális körül. Azóta folyamatosan tiltakoztak a gazdasági rendszer visszaélései, igazságtalanságai ellen. A gyülekezet egy ideig hol az „occupay-osok” oldalán állt, majd ellenük foglalt állást, kiváltképpen, miután a katedrális vezető lelkésze, Giles Fraser lemondott lelkészi állásáról. Az anglikán egyház passzív magatartásáért sok oldalról kemény kritikát kapott. Voltak, akik úgy vélték, az egyház gazdasági megfontolásokból igyekezett eltávolíttatni a demonstrálókat a templom elől, minthogy ez a Londont látogató turisták elsőszámú látványosságai és úti céljai között szerepel. A belépőjegy a katedrálisba 17 euróba kerül, ennek kiesése hónapok alatt tetemes summát jelent. Nem véletlen, hogy David Allen Green epésen megjegyezte egyik cikkében: „A Szent Pál ismét a turisták kizsákmányolásának békés és szelíd helyévé vált”.
Írta: Dr. Békefy Lajos