Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkár csütörtökön közösségi oldalán összefoglalta pakisztáni látogatásának tapasztalatait és eredményeit. Beszámolt a keresztény nők számára indított vállalkozói képzésről, valamint találkozásairól keresztényellenes támadások túlélőivel, rabszolgaságból megszabadított gyerekekkel, illetve vallási vezetőkkel.
Az államtitkár közölte: Lahore városában elindították a legújabb Hungary Helps kezdeményezést: egy keresztény nőknek szóló vállalkozói képzést, amelynek célja, hogy kiutat kínáljon a kiszolgáltatottságból, és segítse a résztvevőket abban, hogy saját lábra álljanak. A program gyakorlati tudást, önbizalmat és közösségi támogatást ad azoknak a fiatal nőknek, akik korábban sokszor csak a kirekesztést ismerték. Most viszont esélyt kaptak arra, hogy ők formálják a saját jövőjüket.
A segítség nemcsak a múltról, hanem a jövőről is szól –
hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus. Hozzáfűzte, ellátogatott Jaranwalába is, arra a helyre, ahol 2023-ban súlyos támadás érte a keresztény közösséget. Templomok váltak a lángok martalékává, Bibliákat égettek, családokat fosztottak meg otthonaiktól. A túlélők történetei megrázóak voltak, de ugyanakkor felemelő is látni azt a rendíthetetlen hitet és erőt, amely ezekben az emberekben él – írta Azbej Tristan, leszögezve:
Magyarország kiáll az üldözött közösségek mellett. Elutasítunk minden olyan erőszakot, amely vallási alapon történik.
Fontosnak tartjuk, hogy a pakisztáni állam hivatalosan is elítélte a történteket – a következő lépésnek a valódi biztonság garantálásának kell lennie – nyomatékosította az államtitkár. Felidézte továbbá, hogy látogatása során találkozott olyan gyerekekkel is, akiket korábban téglagyárakban dolgoztattak, embertelen körülmények között.
Ma már tanulnak, játszanak, álmodnak. A Hungary Helps program és a Pakisztáni Katolikus Karitász együttműködésének köszönhetően közel száz gyermek menekült meg a modern kori rabszolgaságból, és kapott új esélyt egy szabad és méltó életre
- tudatta Azbej Tristan.
Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy ne csak a keresztény közösségekkel, hanem más vallási vezetőkkel is találkozott. Kiemelte, hogy a Lahore-i mecset imámjával folytatott testvéri beszélgetés során a kölcsönös tiszteletről, a vallások békét hirdető üzenetéről és az együttélés lehetőségeiről beszélgettek.