Juttatást kapnak a tankerületi iskolában dolgozó tanárok év végén, ennek a minimum összege hetvenötezer forint, ez a fix rész, amit mindenki meg fog kapni, és efölött egy teljesítményarányos rész is lesz – mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, a KDNP alelnöke pénteken, az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában.
Rétvári Bence közölte: a tankerületek létszámarányosan megkaptát ezt a juttatást a Klebelsberg Központtól, a tankerületek szintén létszámarányosan szétosztották az iskolák között.
Az iskolákon belül az iskolaigazgató döntheti el, hogy ki az, aki ebben a tanévben a teljesítményével az átlagnál jobban járult hozzá az iskolai teljesítményhez, többet tett akár az órákon, akár az órákon kívüli foglalkozásokon és nekik magasabb összeget adhat"
– tette hozzá.
Számításaik szerint átlagosan 187 ezer 500 forint lesz az az összeg, amit év végi juttatásként a tanárok megkaphatnak a tankerületi iskolákban – mondta, megjegyezve: ha valaki messze az átlagon felül teljesített, az jóval kétszázezer forint fölötti összegben is részesülhet.
Rétvári Bence azt mondta: megvan a régi rendszernek is az alapja, ami az életkor alapján számolja ki a béreket, de már egy nagyon nagy részt a bérekből a teljesítmény alapján számolnak.
A cél az, hogy a diákokkal jobban foglalkozó tanárok magasabb elismerésben részesüljenek, magasabb legyen a fizetésük. Így tudják a legjobb tanárokat, a legjobb tanítókat még jobban ott tartani a pályán, motiválni, hogy a diákokból még jobb teljesítményt hozzanak ki
– közölte.
A parlamenti államtitkár beszélt arról is, hogy a pedagógusbéremelés folyamatában sokan tértek vissza a pedagóguspályára, már háromezerrel több pedagógus tanít az iskolákban. Emlékeztetett, hogy idén 32,2 százalékos béremelés volt, jövőre is lesz egy 21,2 százalékos emelés, az elmúlt években kétszer volt 10 százalékos emelés. Ez azt jelenti, hogy a jövő évben Magyarországon az átlagos tanárbér 844 ezer forint lesz.
Akik hátrányos helyzetű diákokat tanítanak nagy számban, mert olyan részén tanítanak az országnak, azoknak egy automatikus, 20 százalékos többlet jár, és az is többletet kap automatikusan, aki hiányszakmákban oktat. Idén körülbelül ezerötszáz tanár van, aki egymillió forint fölött keresett, jövőre tízezres nagyságrendben lesznek olyanok, akiknek a fizetése egymillió forint fölött lesz"
– közölte.
Szólt arról, hogy a jövő hét elején várhatóan elfogadnak egy olyan módosítást, ami nem 2030-ig, hanem 2031-ig tolja ki azt a szakaszt, ameddig ez a bér, a 844 ezer forintos átlagbér minden évben úgy fog emelkedni, ahogyan átlagosan a diplomás bérek az országban.
Kitért arra is, hogy míg húsz évvel ezelőtt a pedagóguspályára ötezer hallgatót vettek fel, tíz éve már kilencezret, az idén pedig tizenötezret. Érezhetően nőtt a pedagóguspálya iránti érdeklődés, ami azért jó, mert egyre jobb képességű diákok kerülnek a pedagógusképzésbe – mondta.
Rétvári Bence megemlítette, hogy több mint háromszázmilliárd forintos az a plusz forrás, amit csak béremelésre fordítanak a pedagógusoknál. Ezzel végre most hosszú távon - 2031-ig garantáltan - olyan pályára tudnak állni az oktatásban, ami a jó tanárok elismerésével, a legjobbak pályán tartásával a diákoknak versenyképes tudást tud adni.
Közölte, bíznak abban, hogy így a legjobbak közé tud bekerülni magyar oktatás. Felidézte, hogy
többféle módon is hozzájárulnak ahhoz, hogy az iskoláknak jó teljesítményük legyen: a digitális tartalmakkal, a több mint félmillió laptop ingyenes kiosztásával, a pedagógus továbbképzés rendszerének megújításával."
Mint mondta, korábban soha nem látott mértékű összeg van emögött, amelynek 20 százaléka európai uniós forrás, 80 százalékát viszont a magyar költségvetés fedezi.