Ferenc pápa Csíksomlyón: székely kapun át érkezik, arany rózsát hoz, latin és magyar nyelven misézik

Ferenc pápa romániai látogatása – amelynek egyik kiemelkedő állomása Csíksomlyó lesz – azt szolgálja, hogy túl lehessen lépni a „történelmi megosztottságon” – mondta szerdán Pietro Parolin bíboros szentszéki államtitkár. A Vatikán közölte a csíksomlyói mise magyar nyelvű szövegét is. A csíksomlyói mise szervezői padig arról tájékoztatták a közvéleményt, hogy Ferenc pápa óriási székely kapun át érkezik a szombaton tartandó miséjére a csíksomlyói hegynyeregbe, és a szűzanya iránti tisztelet kifejezéséül arany rózsát hoz a csíksomlyói kegyhelynek.

Székelykapu feliratát készítik a csíksomlyói hegynyeregben, a Hármashalom-oltár felé vezető úton, Ferenc pápa június elsejei miséjének helyszínén 2019. május 27-én. A székelykaput a Vámszer Géza Népművészeti Iskola oktatói és diákjai faragták a Hargita megyei Zeteváralján, jellegzetes csíki motívumokkal. A kapu 800 óra alatt készült el tölgyfából, fenyőfa zsindellyel. 838 centiméter fesztávolságú, 533 centiméter a legmagasabb pontja és 433 centiméter az aluljáró pontja. Ferenc pápa május 31. és június 2. között érkezik Romániába, ahol Bukarest mellett Csíksomlyóra, Jászvásárra és Balázsfalvára is ellátogat. (MTI Fotó: Kátai Edit)

Pietro Parolin az egyházfő pénteken kezdődő, háromnapos útjáról egy Rómában szerdán zajlott egyházi eseményen beszélt. A szentszéki államtitkár kijelentette, hogy Ferenc pápa a látogatás mottójában is idézett „együtt haladást” tartja szem előtt. Ilyen értelemben az egyházfő útja a „történelmi megosztottságon való túllépést szolgálja annak keresésével, ami összeköt bennünket, s az nem más, mint a hit” – mondta Parolin bíboros. 

A történelmi megosztottság túllépésének egyik jelképes helyszíneként a vatikáni diplomácia vezetője a csíksomlyói Mária-kegyhelyet említette meg. Itt Ferenc pápa június elsején mutat be misét. 

A Vatikán honlapján megjelent a csíksomlyói mise részeit és szövegeit tartalmazó liturgikus könyv: a szertartás szinte végig latin és magyar nyelven zajlik. A fohászok közül az első kettő magyar nyelven hangzik el, az elsőben a pápáért és a papságért, a másodikban a politikai vezetőkért imádkoznak annak érdekében, hogy segítsék az állampolgárok méltóságának védelmét, valamint támogassák a családokat. A harmadik és negyedik fohász román nyelven a papi hivatásért és a keresztényekért szól, az utolsó fohász pedig németül a halottakért.   

„Ökumenikus” látogatásról beszélt Alessandro Gisotti szentszéki szóvivő a látogatás szerdai vatikáni bemutatásán. Hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa pásztori útja „nemzetközi politikai” súllyal is bír, mivel a katolikus egyházfő kevesebb mint egy héttel az EP-választások után az EU soros elnöki tisztét betöltő Romániába látogat el. „Úgy gondolom, hogy a pápa beszédeit európai szemszögből is értelmezni lehet majd” – hangoztatta a szentszéki szóvivő.

Ferenc pápa óriás székely kapun át érkezik és arany rózsát hoz Csíksomlyóra

Ferenc pápa óriási székely kapun át érkezik a szombaton tartandó miséjére a csíksomlyói hegynyeregbe, és a szűzanya iránti tisztelet kifejezéséül arany rózsát hoz a csíksomlyói kegyhelynek – közölték a szervezők. 

A pápa első székelyföldi látogatását óriási várakozás előzi meg. A mise helyszínén a végéhez közelednek az előkészületek: jelenleg a szektorok kialakítása, a hangosítás és a kivetítők felszerelése zajlik a hegynyeregben. A hármashalom oltár elé a szervezők ívelt tetőt állítottak, amely befödi az oltár megnagyobbított terét.  Az oltár felé vezető útra állított nagyméretű székely kapura az a felirat került: „Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez testvér ne légy hűtlen soha! A pápa látogatásának alkalmából 2019. jún. 1.”

Amint a szervezők a Pontifex.ro honlapon közölték: Ferenc pápa arany rózsával érkezik Csíksomlyóra. A pápák különleges adományát a különböző Mária-kegyhelyeknek szokták ajándékozni a Szűzanya iránti tiszteletet kifejezéséül. Ezért a templomból pápai mise helyszínére, a hegynyeregbe szállítják az ötszáz éves Mária kegyszobrot. 

A csíksomlyói pápai mise elkerített szektoraiba csakis azok léphetnek be, akik húsvét előtt regisztráltak, és magukkal hozzák a kinyomtatott, névre szóló belépőjüket. A belépőket május közepétől küldték el a szervezők a regisztrációkor megadott elektronikus postafiókba. A bekerített szektorokba 14 ellenőrzőkapun át juthatnak be a zarándokok. Rédai Botond, a pápalátogatás sajtóbizottságának a tagja az MTI-nek nyilatkozva fontosnak tartotta, hogy senki ne hozzon magával tiltott tárgyakat (szúró, vágó eszközöket, üveget, szeszes italt, gyúlékony, robbanékony anyagokat) mert ezekkel nem léphet be a bekerített területre, és ha fennakad a hatósági ellenőrzésnél, mások bejutását is lassítja. 

Szabad és ajánlott vinni viszont ivóvizet műanyag palackban, élelmet, gyógyszert és esőkabátot. Tábori szék, esernyő és zászló bevitele is engedélyezett. A szóvivő azt is hozzátette: a beléptető kapukon való átjutás időt igényel, ezért mindenkinek azt javasolják, hogy legalább két órával korábban induljon el, mint ahogy egy átlagos pünkösdi csíksomlyói zarándoklatra szokott indulni. Hozzátette: a misére érkezőknek célszerű hajnali hat óra előtt leparkolni gépkocsijukat a kijelölt város széli parkolók valamelyikében, hogy biztosan jusson elég idő a több kilométeres út gyalogos megtételére és a bejutásra. A pápai mise helyi idő szerint 11 óra 30 perckor (közép-európai 10:30) kezdődik.

Csíkszeredában már péntek hajnali hat órától forgalmi korlátozásokat vezetnek be. A városba érkező autóbuszokat, személygépkocsikat a város peremén kialakított parkolókba irányítják. A lezárt övezetbe csak az ott lakók és az ott dolgozók, a tömegközlekedés járművei, a taxisok, az áruszállítók, valamint a különleges engedéllyel rendelkezők hajthatnak be. Beengedik ugyanakkor azoknak a járműveit is, akik igazolni tudják, hogy szállással rendelkeznek a városban. A magánlakásokban, házakban elszállásolt zarándokok akkor juthatnak be gépkocsival, ha a helyi szállásadójuk valamelyik szűrőponton várja őket.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!