„A forradalom mártírjainak önfeláldozása arra tanít minket, hogy 1956. októbere nemcsak a diktatúra alóli felszabadulás, hanem a nemzeti önrendelkezés jelképe is! Annak a szimbóluma, hogy egyetlen egy népet, egyetlen egy nemzetet sem lehet hosszútávon arra kényszeríteni, hogy akaratától eltérően, szokásaival és hagyományaival szakítva éljen. Ez talán a legnagyobb szabadság, ami egy embernek megadathat. Ebben a szabadságban pedig – 1956 hőseinek is köszönhetően – mindannyian összetartozunk" – mondta dr. Vejkey Imre, a KDNP országgyűlési képviselője, az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának elnöke, pártügyész a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kópházán tartott ünnepségen.
A nemzeti ünnep előestéjén kicsik és nagyok töltötték meg a helyi művelődési ház dísztermét és idézték fel 1956 eseményeit a nagyhatású ünnepi összeállítással.
Vejkey Imre ünnepi beszédében felidézte azt is, amint családokat szakított szét ekkor a történelem vihara.
Sokak számára nem adatott meg a hazatérés és az újbóli találkozás lehetősége sem. Firtl Mátyás egykori képviselőtársam, Kópháza polgármester is egy volt ezek közül. Hétévesen, édesanyjával hazatért az osztrák menekülttáborból, miközben nővérének, családjával együtt sógora forradalmi tevékenysége miatt a kényszerű emigráció jutott osztályrészül. Unokatestvéreit évekig csak a Bécsből Deutschkreuztba tartó, Harkán áthaladó és ott lelassító vonat ablakából láthatta“
– fogalmazott a KDNP-s politikus.
Így folytatta: „Polgármester úr személyes története ma már különlegesnek tűnik, de az itt élő családok számtalan hasonló szomorú emléket őriznek. Kópháza lakói a forradalom idején számtalan honfitársuknak segítettek átjutni a határ nyugati oldalára, miközben az itt élők túlnyomó többsége azt át sosem lépte át, vagy ha megtette, akkor is visszafordult. Keveset beszélünk a névtelen hősökről, azokról, akik nem menekültek el, hanem otthon maradtak, magukban őrizték a gondolatot, szándékot, tapasztalatot. Élték a maguk életét, szívükben őrizték a forradalom lángját, s azt továbbadták a következő generációknak, hogy újra fellángolhasson 1989 őszén, Nagy Imre újratemetésén és szikraként lobbanthassa be a rendszerváltás, a szabadság újbóli eljövetelének folyamatát.”
Az ünnepséget megelőzően a település történelmi emlékparkjában koszorúzással adóztak ’56 hősei tiszteletének. Az ’56-os kopjafánál – ahol a Soproni Hagyományőrző Huszár Egyesület állt díszőrséget - dr. Vejkey Imre együtt helyezte el a megemlékezés koszorúját Firtl Mátyással, Kópháza polgármesterével, a KDNP korábbi országgyűlési képviselőjével.
A felemelő ünnepen a KDNP Soproni Szervezete is részt vett, és szintén koszorút helyezett el az emlékműnél.
Firtl Mátyás közösségi oldalán közzétett bejegyzésében köszönte meg dr. Vejkey Imrének, hogy „igaz gondolataival emelte az ünnep rangját Kópházán. A Nakovich Mihály Általános Iskola és Óvoda 7. osztályos tanulóinak műsora Szabó László szavalata, a hagyományőrző huszárok részvétele méltó ünnepé tette a nemzeti ünnepünk előestéjét" .