Forrás: Magyar Idők
Magyarországon a 65 év felettieknek mindössze 9 százaléka él a relatív jövedelmi szegénységi küszöb alatt – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kimutatásából.
A 34 országot tömörítő szervezet felmérése szerint ugyanis a magyarokhoz képest a helyi viszonyokhoz hasonlítva nagyobb százalékban élnek rosszul az osztrák, a belga vagy a brit nyugdíjasok, és még ennél is nagyobb az alacsony jövedelmű japán, amerikai vagy éppen az ausztrál nyugdíjasok aránya. Dél-Koreában a legrosszabb a helyzetük az OECD-országok közül, ott minden második nyugdíjas nyomorog.
Az OECD összehasonlítása azt mutatja, hogy a 65 év feletti lakosságnak hány százaléka él kevesebből, mint az adott országban a háztartások középarányos jövedelmének fele. Vagyis azt elemzik, hogy az adott országban jellemző életszínvonalhoz képest mekkora az aránya azoknak a helyi nyugdíjasoknak, akiknek az életszínvonala jócskán alatta marad az országban átlagosnak számító jólétnek.
A jelentésről a HVG azt írta, abból kiderül, hogy minden országban vannak nyugdíjasok – az osztrákoknál arányaiban többen, a németeknél ugyanannyian, mint a magyarok –, akik a hó végén ugyanúgy nehezen jönnek ki az apanázsukból. Gondot okozhat nekik egy váratlan kiadás, a rezsi kifizetése, mert a pénzüket ott helyben kell elkölteniük. Ausztriában és Németországban pedig jellemzően drágább a megélhetés, mint nálunk. Az OECD statisztikájából az is kitűnik: Magyarországon a nyugdíjak átlagbérekhez mért aránya csaknem 90 százalék, míg Dél-Koreában ez csak 45 százalék, Lengyelországban alig 53, Németországban pedig 50 százalék.