Az üldözött keresztény közösségek védelmével összefüggésben változásoknak lehetünk szemtanúi. Egyre erőteljesebben jelenik meg a „téma” a médiában, és a magyar kormányzat is hathatós lépéseket tett e közösségek érdekében – lásd Azbej Tristan államtitkár és Hölvényi György EP-képviselő munkáját. Mindez nem utolsósorban köszönhető azoknak a komoly jelentéseknek is (pl. Open Doors jelentései, Budapest-jelentés vagy éppen Truro püspökének, Philip Mounstephen püspöknek az üldözött keresztényekkel kapcsolatban a brit külügy asztalára letett tanulmánya), amelyek az elmúlt években láttak napvilágot. Jelen cikkben a szubszaharai térséghez kapcsolódóan írok, kimondottan Nigériára fókuszálva. Mindezt teszem elsősorban az Open Doors 2019-es évet feldolgozó jelentése és az elmúlt hetek történéseit bemutató online írások, elemzések alapján.
Az Open Doors terjedelmes anyaga – közel 700 oldal – kiváló globális helyzetelemzés. Érdemes e terjedelmes jelentés néhány fontos megállapítását közénk hozni (a jelentés óriási szereppel bír: az üldözött keresztények iránt érzett felelősség, az ébredező lelkiismeret egyik katalizátora lehet). A szervezet közel 30 éve gyűjti és elemzi globális dimenzióban az üldözött keresztény közösségek helyzetét. E jelentések célja a helyzetfelmérés, az üldözés okainak és hátterének megismerése, megismertetése, bemutatása – bemutatva a vallásszabadság helyzetét is globális szinten (A módszertant – nagyon pontos és árnyalt, részletes kérdéssorral – évtizedek alatt dolgozta ki a szervezet – az érintett területek, országok keresztényeinek a bevonásával). De maga a cselekvés is, így például – e jelentések alapján is – segélyakciók indítása. (A kereszténységre „fókuszálást” annak globális volta és az üldözés mértéke indokolja – a kereszténység helyzete ráadásul „fokmérő” is: ahol a keresztény közösségeket üldözik, ott biztosak lehetünk abban, hogy más vallási közösségeket (kisebbségeket) is üldöznek.)
Nigéria – a mártírok földje
Az „Open Doors Weltverfolgungsindex 2020” anyagából – a jelentésben található térképekből, adatokból – változatlanul az látszik, hogy az iszlamista (e helyen értsd: politikailag „átitatott”, radikalizált ideológiai hátterű) vallási mozgalmak jelentik a legnagyobb veszélyt (Afrikával összefüggésben – amelyre most elsősorban fókuszálok – mindenféleképpen meg kell említeni a Boko Haram és az Al Shabaab szervezeteket).
A listát vezető országok Észak-Korea, Afganisztán – ez utóbbiban egyetlen katolikus templom található Kabulban, az Olasz nagykövetség épületében egyfajta pincekápolnaként –, Szomália, Líbia, Pakisztán, Eritrea, Szudán, Jemen, India, Szíria után rögtön ott találjuk 12-ként Nigériát a listában.
Nigéria – a címben jelzetteknek megfelelően – valóban a mártírok földje: egy év alatt (2017 őszétől 2018 őszéig) 3731 meggyilkolt keresztény, 569 lerombolt templom jelzik az üldöztetés brutális mértékét. A hatalmas országban – több mint 200 millió lakos, amelynek közel fele keresztény – szinte naponta történnek atrocitások. Az atrocitások egy részét az ún. Fuláni pásztorok követik el – az International Crisis Group szerint az általuk elkövetett erőszak hatszor olyan mértékű, mint az Iszlám Állam afrikai „különítménye”, a Boko Haram által elkövetett gyilkosságok száma. Az erőszak főként az ország északi és középső területein tombol – falvak felégetése, templomok lerombolása. Így például 2019. április végén Madagali Tartományban a Boko Haram „katonái” felgyújtottak egy falut – 30 ház leégett, 23 embert megöltek, közülük 20 volt a keresztyén; 2019 májusában pedig Taraba Tartományban a Fuláni marhapásztorok és az egyik falu parasztjai között kirobbant összetűzésben, ill. annak következményeként 65-en haltak meg, 18 falut felégettek, 15 templomot, két iskolát és egy kórházat leromboltak.
Az üldöztetés és a diszkrimináció azonban más formákban is tetten érhető. Az északi államokban több mint 20 éve vezették be a Korán alapú ítélkezést. Ma pedig számos olyan kormányzati állás van az élet legkülönfélébb területein, amit csak „megbízható” muszlimok tölthetnek be. A keresztények valóban másodrendű állampolgárok.
Az Open Doors fenti adatainak olvasása közben kaptam a hírt (még januárban, másfél hónappal ezelőtt) az Amerikai Egyesült Államokból, hogy Nigériában foglyul ejtették Lawan Andimi lelkészt 2020 januárjának legelején. A Boko Haram – mivel a lelkész nem tért át az iszlám hitre, és mivel a követelt 500.000 euró váltságdíjat sem kapták meg – végül kivégezte a lelkészt: a protestáns lelkészt lefejezték. Halála előtt néhány héttel – még január elején – videón keresztül üzent a világnak a protestáns lelkipásztor – a felvételek az interneten is láthatóak voltak. Sokkolóak voltak a szavai: „Isten kegyelméből nemsokára veletek leszek: feleségemmel, gyerekeimmel, munkatársaimmal. Ha mégsem, akkor Isten akarata mást készített.” Az esethez kapcsolódóan lásd az „esetleírást” és a nigériai püspök elítélő nyilatkozatát:
https://cruxnow.com/church-in-africa/2020/01/boko-haram-beheads-christian-as-violence-continues-in-nigeria/ továbbá https://cruxnow.com/church-in-africa/2020/01/nigerian-bishop-condemns-execution-of-christian-pastor/
Dennis Bagauri lelkészt is kivégezték e napon, továbbá támadások érték Chibok közösségét – e településről származott Andimi. (Sajnos, az ilyen vagy hasonló események korábban is történtek. 2019 tavaszán Sokoto Anglikán Püspökségből elhurcolták az anglikán lelkészt és családját – mind a mai napig ismeretlen helyen vannak.)
Nigéria számai valóban sokkolóak. A január eleji hírek az egész keresztény világba eljutottak. „A kereszténység a legtöbb számítás (kimutatás) szerint a modern idők leginkább üldözött vallása. Mégis, a nyugati politikusok vonakodva beszélnek az üldözött és veszélyeztetett keresztények támogatásáról, védelméről.” – „Holott a Nyugatnak készen kell állnia a keresztény hit védelmére” – folytatódik az irodalomban jelzett és idézett The Times-cikk. A kereszténység a legüldözöttebb vallás a világon. Ennek nem ismerete, nem tudomásul vétele nagy hiba.
A cikk lezárva 2020. február 24-én.
Felhasznált irodalom:
Open Doors jelentése:
https://www.opendoors.de/christenverfolgung/weltverfolgungsindex
Turo püspökének a tanulmányban elemzett jelentése.
Forrás:https://christianpersecutionreview.org.uk/storage/2019/07/final-report-and-recommendations.pdf
Spectators at the Carnage.
Forrás:
https://www.thetimes.co.uk/article/spectators-at-the-carnage-hcx6v8kj8pt
Továbbá:
https://cruxnow.com/church-in-africa/2020/01/nigerian-bishop-condemns-execution-of-christian-pastor/
Békefy Lajos online írásai a keresztényüldözésről – Lásd az Agnus Rádió honlapját, 2020. januári írások