Az Amerikai Központ a Jogért és Igazságosságért (ACLJ) nevű szervezet honlapján közzétették azt a jelentést, ami megbízható iráni forrásokra hivatkozva közli: a 913 napja börtönben fogvatartott, és halálra ítélt protestáns lelkész még él. Éppen szerdán, április 11-én töltötte be 35. életévét a kivégzés Demoklész-kardjával a feje fölött, de Jézus Krisztus nevével szívében. Az alábbiakban az ACLJ tudósítását foglaljuk össze. Forrás: christiannewsheadlines.com; aclj.org;
Rácsok mögött szülővárosa közelében
„Ma van Youcef Nadarkhani lelkésznek a születésnapja, és iráni forrásaink megerősítették, hogy még életben van. 35 évvel ezelőtt született Youcef Iránban” – kezdi beszámolóját az USA kongresszusa mellé rendelt nemzetközi nem-kormányszintű szervezet honlapja. Ezt a születésnapot rácsok mögött tartja magában, de ott is Isten jelenlétében és színe előtt az a lelkész, akit iszlám hitének elhagyása miatt, illetve keresztyén hitre térése miatt ítéltek kötél általi halálra az országot irányító Sarija törvény értelmében. Születésnapján éppen a 913. napot töltötte a szülővárosa közelében fekvő börtönben. A börtönből szinte láthatja azt a helyet, ahol családja él, közel hozzájuk, mégis kegyetlenül távol tőlük.
Ügyének abszurditása, hogy az Iráni Alkotmány – összhangban az Emberi Jogok Nemzetközi Nyilatkozatával, amit Irán is aláírt – nem csak tiltja azt, hogy bárkit is hite miatt kivégezzenek, hanem egyenesen törvényileg védi a vallásszabadságot. Ezt figyelmen kívül hagyva, Irán mégis megteszi Nadarkháni lelkésszel szemben a halálos kimenetelűnek látszó kivételt.
Politikai és vallási tiltakozók - már 1,5 millió twitteres szolidarizáló
Szerdán a világ sok helyén – az ACLJ hatékony támogatásával és szervezésében - keresztyének és a lelkésszel szolidarizáló más vallásúak is böjtölést és imavirrasztást tartottak az kivégzésre ítélt lelkészért. Múlt héten Hamburgban, Németországban több száz keresztyén és más vallású ember vonult fel csendes menetben és tartott virrasztást Nadarkhániért. Ez csak két példa a szolidaritásról. Anglia, Brazília és több más ország is, de az EU Parlament, az ausztráliai és a mexikói szenátus, az uruguayi képviselőház tagjai is felemelték szavukat a protestáns prédikátorért, s követelték az iráni kormánytól az azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását.
Hasonlóan tiltakozásuknak adtak hangot amerikai iszlám szervezetek, továbbá az oroszországi Zsidók Tanácsa, az USA Bahai’ vallási vezetői, valamint a Hinduk Amerikai Alapítványa is. A világháló által lehetővé tett e-mailezés, twitterezés révén naponta közel 1,5 millió ember a világ országainak 91 %-ból küldi tiltakozását iráni illetékesekhez. A brazil „Tweet Youcefért” mozgalom majdnem ugyanennyi szolidaritási megnyilatkozást küld portugál nyelven Iránba a lelkész szabadon bocsátásáért. Megfigyelők véleménye szerint a lelkész életben maradása Isten akaratán kívül első renden ennek a hatalmas nemzetközi felháborodásnak és internetes szolidaritási világakciónak köszönhető.
A nemzetközi szervezet honlapján azzal kívánnak e különös helyzet ellenére is boldog születésnapot Nadarkháni lelkésznek, hogy kérik a világon élő keresztyének testvéri együttérzését és akcióját, hogy ne lankadjanak meg az elektronikus tiltakozásban és a tényleges imádságban. Isten legyen irgalmas Youcef Nadarkhánihoz és az iráni felelősökhöz, s az ítélet végrehajtását elrendelni hivatott Ajatollahhoz, vezető iráni főpaphoz, aki a vallási törvénykezés legfőbb feje az iszlám országban, hogy a könyörületesség és a belátás lelke kerekedjen felül a döntéshozókban. (Tiltakozó vagy szolidarizáló levél ezen a felületen küldhető: http://aclj.org/iran/save-christian-pastor-nadarkhani-iranian-death-sentence)
Írta: Dr. Békefy Lajos