Nincs közmegegyezésen alapuló nemzeti vagyonmegőrzési stratégiája Magyarországnak, a jelenlegi kormány ad hoc jelleggel, az államháztartási hiányhoz igazodva értékesíti az állami vagyont – mondta az InfoRádiónak a Központi Vagyoni Igazgatóság volt igazgatóhelyettese. Bencze Izabella hozzátette: 1990 és 2003 között 4 ezer milliárd forintnyi vagyon került magánkézbe, manapság az összes nemzeti jövedelem 92 százalékát 20 külföldi multinacionális társaság birtokolja.
Az 1990-től zajlott felügyelt privatizáció során a 12300 milliárd forint értékű vagyonból csak 7 milliárd forintnyi követhető nyomon, 4 ezer milliárd forintnyi vagyon pedig magánzsebekbe vándorolt, teljesen eltűnt – hangsúlyozta Bencze Izabella, hozzátéve: a privatizációkban részt vett elitnél – 300 ezer embernél – ma a javak 48 százaléka van.
A magánosítási folyamatban nagy szerepet játszottak a külföldi multinacionális vállalatok, hiszen a tőke tőlük érkezett. Manapság éppen ezért az összes nemzeti jövedelem 92 százaléka 20 külföldi multik kezében van - mondta a KVI volt igazgatóhelyettese.
Az állam nem rendelkezik olyan vagyonmegőrzési stratégiával, amely közmegegyezésen alapulna: ad hoc jelleggel, az államháztartási hiány mértékéhez igazodva vesz ki és ad el társágokat a nemzeti vagyonból – hangsúlyozta a KVI volt igazgatóhelyettese.
Van még nemzeti vagyon, de most már nagyon csínján kell bánni vele, és együttesen kellene meghatározni, hogy melyek azok a nemzetstratégiai szempontból fontos cégek, amelyeket nem szabad eladni – közölte Bencze Izabella az InfoRádió műsorában.
A beszélgetés itt hallgatható meg.