A karácsony alapvetően keresztény ünnep, ugyanakkor vallási és kulturális jelentősége az egész világ számára meghatározó. Az ünnepi időszak arra ösztönzi az embereket, hogy még inkább megbecsüljék az olyan értékeket, mint a béke, az együttérzés és a szeretet.
Az orosz-ukrán háború egyik nagy tragédiája, hogy két, évezredes hagyományokkal rendelkező testvérnemzet ontja egymás vérét. A harctéren azonban nincs megoldása a háborúnak, csak a tárgyalóasztalnál. A magyar miniszterelnök békemissziója során mindent megtett, hogy szomszédunkban végre elhallgassanak a fegyverek, az elmúlt két hétben pedig találkozott Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, és megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is.
Magyarország a kezdetektől fogva diplomáciai megoldást sürgetett. A tűzszünet, bár nem oldja meg a konfliktust, lehetőséget biztosít arra, hogy a tárgyalásos megoldások előtérbe kerüljenek. Mielőbbi tűzszünetre és béketárgyalásokra lenne szükség, de mindenekelőtt egy karácsonyi fegyvernyugvásra. Az első világháborúban is meg tudtak egyezni, hogy néhány napig ne kelljen senkinek meghalnia a fronton.
A karácsonyi tűzszünet a nemzetközi közösség számára is fontos jelzés lenne, hogy nem reménytelen elérni a békét majd karácsony után, egy hosszabb tárgyalás eredményeként.
A háborúban a civilek a konfliktus legnagyobb áldozatai. A fegyvernyugvás lehetőséget biztosít arra, hogy a lakosság - a lehetőségekhez képest – megünnepelhesse a karácsonyt, és a rászorulók humanitárius segítségben részesüljenek. Természetesen a háborúban részt vevő katonák számára is épp ilyen fontos lehet, hogy megszakadjon a harc, legalább rövid időre fellélegezhessenek és fogolycserékre is sor kerüljön.
A KDNP álláspontja szerint minden, a béke irányába tett lépést támogatni kell. A karácsonyi fegyvernyugvás a háborús felek számára fontos ösztönzés lenne, hogy a szeretet és a megbékélés értékeit helyezzék előtérbe hosszú távon is.
Dr. Simicskó István
frakcióvezető