A nevelőszülői hálózatok fejlesztésén túl az intézményekre is oda kell figyelni – közölte a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára, a KDNP politikusa pénteken Szolnokon, a Törpikék Különleges Gyermekotthon átadóján, jelezve: csak az állami fenntartónál négyszázhetvenkét telephelyen folyik gyermekvédelmi ellátás, és év végéig kettőszáztíz felújítása, javítása történik meg összesen több mint 2,1 milliárd forint értékben.
Fülöp Attila elmondta: a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kirendeltségének intézménye csaknem negyvenmillió forintos beruházással bővült egy nyolc férőhelyes részleggel Szolnokon.
A gyermekvédelem nem a balettintézet; itt rengeteg borzalmas nehézség van, olyan lelki nehezedések, amelyeket meggyógyítani, jóvá tenni sokszor sokkal nehezebb, mint akár egy ilyen beruházást véghez vinni”
– fogalmazott Fülöp Attila.
Azt mondta: ma Magyarországon már nem az intézmény jelenti az alapját a gyermekvédelmi ellátásnak, hanem a nevelőszülői családok. Hozzátette, a gyermekvédelembe azok a gyermekek kerülnek, akiknek a vér szerinti családja nem képes a felnövekedés biztonságát garantáló nevelést biztosítani, ezért abból a családból el kell őket hozni.
Innen csak rossz megoldás lehet, de valamelyik rossz megoldást választani kell”
– fogalmazott.
Az egyik megoldás - mutatott rá –, hogy nevelőszülői családoknál helyezik el őket. Közölte, hogy ma a huszonháromezer gyermekvédelmi szakellátásban lévő gyermek kétharmada már ilyen családnál van. Ezért vezették be az elmúlt években a nevelőszülői bért, amely ma ötszöröse-hatszorosa annak, mint 2010-ben volt.
A gyerekek egyharmada számára fent kell tartani azokat az intézményeket, ahol a legsúlyosabb helyzetű gyermekek és fiatalok élnek, azok, akiket családi körülmények között nehéz nevelni, gondozni. Tiszteletet érdemelnek a velük foglalkozó szakemberek - emelte ki az államtitkár.
Fülöp Attila szólt arról, hogy ebben az évben a gyermekvédelemben dolgozó szakemberek számára alkalmassági vizsgálatot vezettek be.
Beszéde végén kitért arra, hogy ma a bicskei gyermekvédelemben dolgozók „arra ébredtek reggel”, hogy az intézmény előtt látogatás céljából megjelent Magyar Péter, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője.
Volt szerencsém ebbe egy kicsit beletekinteni"
– fogalmazott.
Fülöp Attila azt mondta, megengedhetetlen ez a fajta politikai show-műsor, amihez napok óta „díszletnek használja” a gyermekvédelmet és a benne dolgozókat az ellenzéki politikus.
Ha bármelyik közszereplőnek információra van szüksége, azt meg fogják adni, szóban és írásban is megtették eddig is”
– hangsúlyozta, hozzátéve: azt nem hagyhatják, hogy a gyermekvédelmet díszletként használja valaki saját politikai céljára.
Ez példa nélküli a magyar gyermekvédelem történetében – jelentette ki Fülöp Attila, aki szerint ennek révén megszaporodnak a gyermekvédelemben dolgozókat érintő vádaskodások, alaptalan hozzászólások. Ebben a környezetben az a fontos, hogy béke legyen, a fejlődésnek mindig van helye. Szeretnének a továbbiakban még több erőforrást biztosítani a gyermekvédelem részére – közölte.
Cser-Kiss Róza, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kirendeltség igazgatója üdvözölte a beruházást.
Elmondta:
a huszonhárom telephelyen a lakásotthonok, gyermekotthonok bútorzatának minőségi cseréje megtörtént, az összes telephelyen a lakások klimatizáltak.”
Szólt arról, hogy 2023-ban létrehozták a baba-mama lakásotthont Kisújszálláson. Szavai szerint a náluk dolgozó gyermekvédelmi szakemberek mindannyian gyermekcentrikus gondolkodás képviselnek. Törekvésük, hogy a gyermekek stabil felnőtté váljanak, és hasznos tagjai legyenek a társadalomnak – fűzte hozzá.
Az eseményen mások mellett jelen volt Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője, Szalay Ferenc, Szolnok korábbi polgármestere, a Fidesz Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei 1-es számú választókerületének elnöke, Katona Károly, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója is.
Fülöp Attila egy videót is közzétett közösségi oldalán a témában, ami az alábbiakban tekinthető meg: