A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint reális és teljesíthető a jövő évi költségvetés egy kockázatokkal nehezített időszakban.
Hargitai János, a KDNP vezérszónoka a jövő évi költségvetés általános vitájában szerdán a parlamentben kifejtette: a GDP 3,4 százalékában meghatározott növekedési cél ambiciózus, de reális és teljesíthető.
Ugyanakkor a magyar gazdaságnak az eddiginél többet kell produkálnia ahhoz, hogy ez a várakozás teljesüljön”
– hangsúlyozta.
Kitért arra, hogy a hiányt 3,7 százalékban határozzák meg, az adósságmutató az idei 73,2 százalékkal szemben 72,6 százalékon állna meg a javaslat szerint. Ennek alapján érzékelhető adósságcsökkentéssel is kalkulálnak – jegyezte meg a KDNP-s politikus.
Hargitai János kitért az új gazdaságpolitikai akciótervre, a várható béremelésekre és szólt arról, hogy jövőre a gyermeket nevelő családokat még inkább támogatni fogják. Jelezte: 2026-ra, két lépcsőben a támogatások gyakorlatilag a duplájára nőnek.
Ismertette:
több mint 3750 milliárd forintot fordítanak családtámogatásokra, ez a GDP 4,3 százaléka, több, mint amit adósságtörlesztésre kénytelenek elkölteni. A bővülés az előző évhez képest 13,5 százalék, ha a 2011-2025 közötti időszakot nézik, akkor ez az összeg 4400 milliárd forint”
– hívta fel a figyelmet.
Szintén kiemelte a munkáshitel bevezetését, és szólt arról, hogy ha az építőipar új lendületet vesz, az sokak foglalkoztatását megoldhatja és a GDP-re is pozitív hatással lesz. Üdvözölte a vidéki otthonfelújítási program folytatását, és kitért arra is, hogy a Széchenyi Pihenőkártya egy részét a lakhatás javítására lehet fordítani. Felhívta a figyelmet egyúttal arra, hogy megmarad az öt százalékos áfa az új lakások építésénél.
Hargitai János kiemelte a 2010 utáni politikai sikereik alapja a gazdaságpolitikájuk és az ezt megtámogató szigorú költségvetési politika volt. Ez az a pénzügyi fegyelem, amit viszont kívánnak látni a válságos időszakok után - húzta alá. Kiemelte: 2025-től kezdve vissza kell térni a növekedési pályához, ahonnan a Covid-válság és a háború eltérítette Magyarországot.
Megjegyezte:
a régiók versenyében Európa végzetesen lemaradóban van, ezért van értelme a gazdasági semlegesség gondolatának.”
Emlékeztetett, hogy szakítottak a büdzsé korai benyújtásának gyakorlatával, megvárták mi történik az Amerikai Egyesült Államokban. Úgy értékelt, Donald Trump megválasztása kedvező fejlemény és bár ezzel nem oldódik meg minden gond, óriási viták várhatóak, de végre van olyan partner, akivel tárgyalni lehet.