A regionalitás és a lokalitás minden ember identitásának az egyik legbelsőbb magja, a közgyűjtemények pedig ma nem csupán a nemzeti emlékezet, a művészeti alkotások, hanem az egyéni és nemzeti identitás alakulásának helyszínei is – mondta Latorcai Csaba az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) internetes tartalmak archiválásával foglalkozó konferenciájának megnyitóján szerdán Budapesten.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, a KDNP ügyvezető alelnöke a 404 Not Found – Ki őrzi meg az internetet? című, digitális tartalmak megőrzésével foglalkozó konferenciáján emlékeztetett arra, hogy a nyolcadik alkalommal megrendezett tanácskozás minden évben az aktuális kihívásokat állítja a középpontba, ezért idén a két fő tematika a regionális vonatkozású weboldalak archiválása és a közgyűjtemények szerepe a digitálisan születő tartalmak megőrzésében.
Elmondta, hogy az idei konferencia az identitásmegőrzésről, valamint az identitás alakításának legmodernebb eszközeiről és módszereiről szól.
Kiemelte, hogy a tanácskozáson egyebek mellett szó esik arról is, hogy az internetes tartalmak archiválásával hogyan erősíthető az egyéni és a nemzeti identitás a 21. században.
Az OSZK a konferenciával megteremti azt a lehetőséget is – amely az újjáalakult intézményi struktúrának, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központnak (MNMKK) is küldetése –, hogy a intézményekben ezen a területen összegyűlt tudás integrálódjon, és átadható legyen a múzeumi, levéltári és a könyvtári szféra többi szereplője mellett a társadalom számára is”
– emelte ki Latorcai Csaba.
Gerencsér Judit, az OSZK általános főigazgató-helyettes elmondta, hogy a könyvtár Digitális Bölcsészeti Központja végzi az internetarchiválási munka mindennapi feladatait, majd az eredményeket mindenki számára elérhetővé teszi a központ webes archívumában.
Kiemelte, hogy a kezdetek óta eltelt több mint két évtizedben a könyvtár dinamikusan fejlődő területévé vált a webarchiválás, bővültek a könyvtár nemzetközi kapcsolatai, és számos eredmény dicséri az intézmény szakembereinek munkáját hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt.
Rámutatott:
az internet archiválása mint fontos megőrzési technika jelentőségét mutatja, hogy a Digitális Bölcsészeti Központ nyolcadik alkalommal szervezi meg a konferenciát, hiszen minden percben milliárdnyi adat keletkezik az online térben, amelyek strukturálása fontos tájékozódást jelent a szakemberek, a kutatók és a nyilvánosság számára is.”
A rendezvény nyitó, online előadása az amerikai Internet Archive Community Webs projektjét mutatta be a szervezet vezetőjének prezentálásában, majd a helyi webes tartalmak archiválásának témájában a Fejér vármegyei Vörösmarty Mihály Könyvtár úttörő vállalkozásának, egy regionális webarchívum létrehozásának a feladatait, problémáit, megoldásait ismerhették meg a résztvevők. A konferencia másik témája a digitálisan született dokumentumok és egyéb tartalmak kezelése a közgyűjteményekben, amelynek kihívásait, jó gyakorlatait előadásokon és kerekasztal-beszélgetéssel járják körül a szakemberek.