Brenner Koloman (Jobbik) arról beszélt az Országgyűlésben, hogy szerinte káosszal és kapkodással terhelt az a politika, amellyel a kormány a magyar kulturális élethez viszonyul.
Rétvári Bence (KDNP), az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára minderre elmondta: fontos a nemzeti kultúra megerősítése, mert ez „az identitásunk alapja". A kormány elkötelezett emellett, amit az is mutat, hogy európai összehasonlításban kifejezetten sokat fordít a kultúrára - mutatott rá.
A képviselőnek azt mondta: az önök kultúrpolitikája „széles ívet írt le" az elmúlt években. Nem igaz, hogy rombolás történt volna a felsőoktatásban, az egyetemi rangsorok szép eredményeket mutatnak.
Az Országgyűlés azonban 104 igen szavazattal - 40 nem és 1 tartózkodás mellett - elfogadta a választ.
Harangozó Tamás (MSZP) köszönetet mondott az operatív törzs, a rendvédelem, az egészségügy munkatársainak és az államigazgatásban dolgozóknak a koronavírussal kapcsolatos munkájukért.
Ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg is 400 üres, betöltetlen körzeti orvosi hely van Magyarországon, miközben Olaszországban 20 ezer egészségügyi dolgozót vesznek fel azonnal, és megkönnyítik egészségügyi intézmények műszerek beszerzését.
Arra kérte a kormányt, hogy mérje fel a lélegeztetőgépek számát és szerezze be késlekedés nélkül a szükséges eszközöket.
A kabinetet arra is felkérte: intézkedjen, hogy minden iskolában egyforma módon jelenjenek meg a fertőtlenítés eszközei, illetve fontolja meg, hogy ha szükséges, a tavaszi szünet előrehozásával reagáljon a járványügyi helyzetre.
Azt is felvetette: át kellene tekinteni a járványügyi helyzettel kapcsolatos munkaügyi szabályokat és tájékoztatni kellene az állampolgárokat a jogaikról és kötelességeikről. Úgy vélte: ha valamikor, akkor most indokolt lenne, hogy minden 18 év feletti magyar névre szóló levelet kapjon a koronavírussal kapcsolatos helyzetről.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára megerősítette: a javaslatok jó részével már foglakozott az operatív törzs. Megerősítette: minden forrás biztosít a kormány a koronavírus elleni védekezésre. Hangsúlyozta: teljes mértékű a nyilvánosság az ügyben, az állampolgárok napi 24 órában kérhetnek információkat ingyenes zöld számon és az interneten is.
Az MSZP kormányon csökkentette a nyugdíjakat
Korózs Lajos (MSZP) arra volt kíváncsi az Országgyűlésben, mi a kormány válasza „a bérektől rohamosan leszakadó" nyugdíjakra? Szerinte a nyugdíjak növekedése jelentősen elmaradt az elmúlt évek nettó bérnövekedésétől.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára azt felelte: az MSZP kormányon csökkentette a nyugdíjakat, ezért vádaskodik. Ha a Korózs Lajos által vázolt nyugdíjszámítási módot vezették volna be, éves szinten 60 ezer forinttal kevesebbet kaptak volna a nyugdíjasok - mondta.
Rétvári Bence: Az elkülönítés a beteg és a társadalom érdekeit is szolgálja
Sebián-Petrovszki László (DK) azt kérdezte az Országgyűlésben, mit tesz a kormány a koronavírus miatt karanténba kényszerültek gondjainak enyhítéséért.
Hangsúlyozta, hogy a kéthetes karanténban tartózkodás idejére nem jár fizetés és a munkajogi szakértők szerint táppénz sem. Az államnak arról is gondoskodnia kell, hogy ne érje hátrány azokat, akik nem tudják a pénzügyi kötelezettségeiket teljesíteni ebben az időszakban, például nem képesek befizetni a csekkjeiket vagy hitelüket - hangsúlyozta.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára azt felelte, hogy mindenki belátja, az elkülönítés a beteg és a társadalom érdekeit is szolgálja.
Hangsúlyozta, hogy az egészségügyi törvény definiálja a keresőképtelenséget. Fontos, hogy a munkáltatók is együttműködjenek, ezért ha tudnak, akkor adjanak olyan beosztást, amit távmunkában vagy otthonról is lehet végezni - közölte.
Amennyiben valakit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, akkor a tisztifőorvos erről értesíti a háziorvosát, aki ezt igazolja, így az érintett jogosult az általános szolgáltatásokra - közölte.