Semjén Zsolt írásbeli válasza a Momentum képviselője kérdésére

Orosz Anna írásbeli kérdéssel fordult a miniszterelnök-helyetteshez. Semjén Zsolt válaszát az alábbiakban változtatás nélkül közöljük.

Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 42. § (8) és (9) bekezdésében foglaltak szerint a nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyházdiplomáciáért felelős miniszterhez intézett „Mit tesznek a katolikus egyházon belül elkövetett bűncselekmények felderítésének érdekében?” című, K/9382. számú írásbeli kérdésére a hivatkozott törvény 42. § (2) bekezdése alapján az alábbi választ adom.

Magyarországon mindenkire azonos törvények vonatkoznak, az állami törvények zéró toleranciát biztosítanak a szexuális bántalmazás, visszaélés minden formájával szemben. Ezen ügyekben az illetékes állami hatóságok (rendőrség, ügyészség) járnak el, sem szükség, sem lehetőség nincs tehát arra, hogy a Kormány ezzel kapcsolatban bármilyen külön lépést tegyen.

Arra azonban mindenképpen felhívom a figyelmét, hogy a 2012-ben – tehát a FIDESZ–KDNP kormányzás alatt – elfogadott új Büntető Törvénykönyv vívmánya, hogy a kiskorúak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények túlnyomó többsége hivatalból üldözendő. Amennyiben pedig az elkövető a kiskorú terhére a szexuális bűncselekményt a sértettel kapcsolatban fennálló hatalmi vagy egyéb befolyási viszonyával visszaélve követi el, az a bűncselekmény minősített esete. A vonatkozó gyermekvédelmi szabályokat az utóbbi időben is jelentősen szigorítottuk. Sajnálatos tény, hogy ezeket a baloldal rendre nem támogatta, a baloldali képviselők az elmúlt években több tucat alkalommal szavaztak a gyermekeket, sokszor a szociális gondoskodásban élő gyermekeket védő jogszabályok ellen.

Arra is felhívom szíves figyelmét, hogy Magyarország Alaptörvénye értelmében az állam és a vallási közösségek különváltan működnek. A lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény szerint a vallási közösségek felügyeletére és irányítására az állam szervet nem működtethet, és nem hozhat létre. Nincs tehát indoka, de alkotmányos lehetősége sem annak, hogy a kiskorúak terhére elkövetett bármely bűncselekmény felderítésére, elbírálására és szankcionálására vonatkozóan az állam eltérő szabályokat, eszközöket alkalmazzon az egyházi személyekkel szemben, mint bármely más társadalmi réteggel, hivatásrenddel szemben. Mindazonáltal, önmagában az a tény, hogy több egyházi személy vonatkozásában is indult az utóbbi időben büntetőeljárás, igazolja, hogy a Képviselő Asszony által sugallt pártállami megoldások nélkül is működik az állami büntetőhatalom.

 

A katolikus egyház kiterjedt tevékenységet folytat az egyházon belüli szexuális bántalmazások megelőzése, illetve feltárása érdekében. Az erre irányuló vizsgálatok szerint az ilyen jellegű egyházi visszaélések száma alacsonyabb a társadalom más
szegmenseiben előforduló hasonló eseteknél.

A https://katolikus.hu/gyermekvedelem/#LATIN oldalon bárki tehet bejelentést, és személyesen vagy levélben is lehetséges jelezni, ha valaki illetlen bánásmódot tapasztalt. Az áldozatnak megadnak minden jogi, mentális-pszichikai és spirituális segítséget. Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye gyermekvédelmi felelőse tagja az egyházmegye Gyermek- és Ifjúságvédelmi Bizottságának is, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek és jogászok mellett. 2019-re a többi egyházmegyében is létrejöttek ilyen testületek. 2019-ben jelentette meg magyarul a jezsuita rend Federico Lombardi jezsuita atya „A kiskorúak védelme az egyházban” című könyvét. A főegyházmegyének van egy Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szabályzata, amelyet az egyházi alkalmazásban álló tanároktól kezdve a csak egyszeri alkalommal segítő önkéntesekig mindenkinek alá kell írnia és be kell tartania.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia fenntartásában működő Katolikus Pedagógiai Intézettel együttműködésben négy féléves, pedagógus szakvizsgára felkészítő továbbképzést indított 2019-ben, amely jelenleg az egyetlen akkreditált gyermek- és ifjúságvédelmi képzés. 2019 májusában jelent meg Ferenc pápa „Ti vagytok a világ világossága” című apostoli levele. Ebben a Szentatya elrendelte, hogy minden egyházmegyében és szerzetesrendnél legyen gyermekvédelmi felelős és hozzá rendelt szakmai stáb, és előírja a hatóságokkal való együttműködést. Hazánkban ezt azonnal implementálták a gyakorlatba. A Pápa ebben az apostoli levélben elrendelte azt is, hogy legyenek vonatkozó szabályzatok, amelyek el is készültek. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia több körlevelet is kiadott a témában, már 2014-ben voltak gyermekvédelmi irányelvei, és zéró toleranciát hirdetett. Nemrég a főegyházmegyei iskolafenntartó részére is készült szabályzat. A Katolikus Pedagógiai Intézet a már ismertetett intézkedésén túl többek között gyermekvédelmi mentorképzést indított az amerikai püspöki kar támogatásával. Ennek a képzésnek most indul a második köre, amelyben negyven iskola vesz részt.

A szerzetesrendek tekintetében: 2020-ban készült el az Emberi Méltóság Stratégia (a továbbiakban: Stratégia), ami a rendek közös öt éves stratégiája, amely egyszerre vonatkozik közösségeikre és intézményeikre is. A Stratégia preventív eszközöket, szabályzókat jelöl ki és képzéseket irányoz elő. A rendek bevezettek egy 150 órás gyermekvédelmi trénerképzést is. Emellett pedig a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola akkreditálja a római Pápai Gergely Egyetem, azaz a Gregoriana nemzetközileg elismert gyermekvédelmi képzését, amit az ifjúsággal foglalkozó munkatársak számára indítanak. Szerzetesi etikai kódex is készült, amelyben külön fejezetet szenteltek a gyermekvédelemnek a Szerzetesrendek Irodája biztonságos iskolával foglalkozó munkacsoportjának segítségével.

A katolikus egyház belső szabályai ezen a téren jóval szigorúbbak, mint az állam által gyakorolt büntetőhatalom lehetőségei.

Budapest, 2024. október 18.

 

Üdvözlettel:

 

                                            dr. Semjén Zsolt

 

Semjén Zsolt válasza le is tölthető:

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!