A Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára, a KDNP politikusa szerint az elmúlt harminc év legfontosabb lépése volt a fogyatékosságügy intézményi területén, amikor eldöntötték, hogy felszámolják a kommunizmus örökségét, és a nagy, 100-200 fős intézmények helyett 6-12 fős lakóotthonokat alakítanak ki.
Fülöp Attila szerdán Derecskén, a Jobb, mint az otthon! támogatott lakhatás Hajdú-Bihar vármegyében című projektátadó rendezvényen jelezte: jelenleg 4170 támogatott lakhatásban élő ember van Magyarországon, közülük több mint kétezren költözhettek lakóotthonba, mintegy 24 milliárd forintos beruházás eredményeként.
Hozzátette:
a projekt folytatódik, jelenleg a Széchenyi 2020 program keretében további 16 milliárd forintból építenek civil és egyházi fenntartók az országban olyan családi házakat, amelyekben fogyatékossággal élő emberek lakhatását biztosítják.
Hajdú-Bihar négy településén, Derecske mellett Szerepen, Bárándon és Püspökladányban két tucat olyan lakóépület, illetve szolgáltató központ épült meg, amely a fogyatékossággal élő pszichiátriai, vagy szenvedély-betegek nappali foglalkoztatását és lakhatását szolgálja - mutatott rá Fülöp Attila, megjegyezve, hogy a vármegyében ezzel 249 rájuk bízott ember élete változott meg.
Az államtitkár azt mondta, ez a lakhatási forma egyrészt segíti az önálló életet, másrészt közös tanulás a helyi lakossággal, hogy fogadják el őket a szomszédok, nem kell félni attól, aki fogyatékkal él, valamiben támogatásra szorul.
Rácz Anikó, a település független polgármestere jelezte: évtizedek óta működik a városukban „tartós bentlakásos intézmény”, az ellátottak életében nagy változást jelentettek a lakóotthonok, amelyekkel egyrészt új munkahelyeket teremtettek, másrészt segítik a gondozottak önálló életét.
Személyes megjegyzésként hozzátette: lakóházuk mellett is épült egy lakóotthon fogyatékkal élőknek, akikkel nagyon jó szomszédi viszonyt ápolnak.
Vitányi István, a térség fideszes országgyűlési képviselője méltatta a lakóotthonokban dolgozók munkáját, amihez nagyfokú türelem, kitartás, empátia kell. Jó iránynak nevezte, hogy a kormány fokozott figyelmet fordít ezekre az emberekre, akinek az elhelyezésére 2,2 milliárd forintot fordítottak a projekt keretében Hajdú-Biharban.