Az erőszakot nem lehet csak iskolai módszerekkel megelőzni

Az iskolai agresszióról tanácskoznak az uniós tagállamok oktatási miniszterei keddi informális ülésük délutáni folytatásában Gödöllőn. Az erőszakot nem lehet kizárólag iskolai módszerekkel megelőzni – mondta Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár. Hoffmann Rózsa az Európai Unió oktatásért, kultúráért, többnyelvűségért és ifjúságpolitikáért felelős biztosával közösen tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: ha kreativitásra, önkéntességre, szolidaritásra és toleranciára nevelik a gyermekeket, kevesebb pofon csattan el, és a verbális erőszak mértéke is csökken. Andrulla Vasziliu szerint az iskolai agresszió visszaszorításért az egészségügytől a szociális szolgáltatásokig nagyon sok szakmának kell együttműködnie.

Az ülés délelőtti részének központi témája az aktív állampolgárságra nevelés volt. Hoffman Rózsa úgy fogalmazott, egész Európát fokozottan érdekli, miként lehet elérni az iskolában, hogy olyan tudatos és felelős állampolgárokká váljanak a fiatalok, akik hozzájárulhatnak szűkebb és tágabb környezetük, vagyis hazájuk és Európa fejlődéséhez. A gazdasági válság rámutatott, hogy talán nem lett volna olyan súlyos a helyzet, ha az emberek tudatosabb döntéseket hoznak. Hozzátette: az a cél, hogy a jövő felnőttjei ne kövessék el ugyanazokat a hibákat, mint elődeik. 

Andrulla Vasziliu kiemelte: a kultúra és az oktatás fontos része az aktív állampolgárságnak, amely állandóan változik. A válság például bebizonyította, milyen lényeges, hogy a fiatalok megtanulják saját pénzügyeik kezelését és tudatosuljanak jogaik. Ugyanakkor a szülők bevonása is elengedhetetlen az aktív állampolgárságra neveléshez, erről az Európai Bizottság jövőre konferenciát szervez. Kérdésre reagálva úgy látta, az oktatás kiemelkedő szerepet kapott az EU 2020 versenyképességi stratégiában is, amelynek egyik célja, hogy a tagállamok 40 százalékra emeljék a felsőfokú végzettséget szerző fiatalok arányát. 

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szerint a választójog megadásánál meg kellene tartani a tizennyolc éves korhatárt, a tankötelezettséget viszont tizenhat éves korig csökkentené. A kereszténydemokrata politikus a többi közt erről is beszélt Gödöllőn, az unió oktatásügyi minisztereinek informális találkozója közben a Krónikának adott külön interjújában. Az oktatási államtitkár szerint akár egymillió forint is lehet egy éves tandíj, amennyiben kivezetik a felsőoktatásból a költségtérítéses képzést, és az önköltségeshez igazítják azt a Széll Kálmán Terv alapján. Az MR1-Kossuth Rádiónak adott interjújában arról beszélt, hogy az átalakítás a 2012/13-as évtől indulna és a szaktól függene a tandíj összege, az alsó határ azonban még így is évi két-háromszázezer forint körül lenne.

A Krónika kérdésére Hoffmann Rózsa kifejtette: a tankötelezettségi korhatárt tizenhat évnél húzná meg. Az államtitkár úgy véli, ilyen korban már mindenki el tudja dönteni, hogy tovább akar-e tanulni vagy inkább dolgozni szeretne. Ettől függetlenül az állam az érettségiig biztosítja az ingyenes oktatást.

Forrás: mr1-kossuth.hu

Az uniós tagállamok informális ülésükön azt vizsgálják, mit tehetnek az európai oktatási rendszerek azért, hogy a felnövekvő nemzedék fiataljai tudatosabb, felelősségteljesebb aktív állampolgárokká váljanak – mondta Hoffman Rózsa oktatásért felelős államtitkár Gödöllőn. Az államtitkár még a tanácskozás előtt adott nyilatkozatában hangsúlyozta: a 2008-as gazdasági válság is felhívta a figyelmet annak fontosságára, hogy a fiataloknak pénzügyi ismereteket kell szerezniük, a modern idők kihívásaihoz kell igazodnia az oktatásnak is.

Az EU ugyan egységesül, de az oktatás továbbra is a tagállamok hatáskörébe tartozik – emlékeztetett Hoffmann Rózsa. Ideális helyzet, hogy a tagállamok tanulhatnak egymástól, de a nemzeti szuverenitás megmarad, a tagállamok sokat tanulhatnak egymástól. Magyarország oktatási rendszerének erősségéből is tanulhat Európa, mivel az ország kiemelkedő eredményeket ért el egyebek mellett a zenei nevelésben, a sportoktatásban és a tehetséggondozásban. Hozzáfűzte: a tehetséggondozásról a jövő héten szakértői konferenciát rendez a magyar soros elnökség.
    
Az április 6-9. közötti nemzetközi konferencián lehetőség lesz a szakmai eszmecserére a tehetséggondozás helyzetével, szerepével kapcsolatban, a tanácskozás alkalom a jó gyakorlatok bemutatására és a nemzetközi együttműködés kialakítására is. Hoffman Rózsa elmondta, az oktatási miniszterek ülésen Gloviczki Zoltán közoktatásért felelős helyettes államtitkár beszámol a magyar kormánynak a fiatalok önkéntes munkavégzésére vonatkozó elképzeléséről.
   
Az államtitkár kifejtette: az uniós tárcavezetők az eseményen előbb az aktív állampolgársághoz szükséges képességekről és tudásról tanácskoznak, majd az iskolák, a pedagógia szempontjából közelítik meg a kérdést, és azt vizsgálják, mit tehet a pedagógus a cél eléréséért. Hoffman Rózsa arra is kitért, hogy a magyar oktatási rendszer jelenleg "cseppfolyós", nincs közös tanterv, ezért a kormány egy új, egységes nemzeti alaptantervet dolgoz ki. Ennek keretében gyakorlati ismereteket is tanítanak majd az iskolákban, így például pénzügyi és vállalkozói ismereteket.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!