Heti vallási kaleidoszkóp

 

A Moszkvai Patriarchátus keresztyén pártot javasol. Érett erre Oroszország?

 

(Moszkva, interfax.religion.ru, asianews.it - drbl). Nagy vihart és vitát váltott ki a Moszkvai Patriarchátus múlt heti javaslata, hogy alakuljon keresztyén, illetve ortodox politikai párt vagy vallásközi párt. Vszevology Csaplin főlelkész, az Egyház és a Társadalom Kapcsolatai Szinódusi Osztály vezetője vetette ezt fel. Szerinte az egyházi közvélemény támogatná egy keresztyén vagy ortodox párt megalakítását. Természetesen, ez a párt nem tartana igényt semmiféle kizárólagosságra. Az egyház, illetve egy ilyen párt nyitott mindenki előtt, nem csak bizonyos politikai erők előtt – hangsúlyozta Csaplin főlelkész. A törvény még nem teszi lehetővé, hogy párt alakuljon vallási alapon. De példaként hozta fel az EU Néppártot, vagy a keresztyén-demokratákat, akik szintén ott vannak az EU-s országokban. Például szolgálhat Törökországban a mérsékelt muszlimok szövetkezése, az „Igazságosság és Fejlődés Pártja”. Ilyen pártnak, ha létrejön, nem kell az egyház áldásával, még kevésbé annak szócsöveként működnie. Ortodox vezetők, így Kirill Frolov, az Ortodox Szakértők Társaságának elnöke,  pozitívan nyilatkoztak a kezdeményezésről, mondván: így az ortodox értékek is megjelenhetnek a politikai életben. Az ellenzők is rögtön megszólaltak. Így Georgij Fedotov, parlamenti képviselő és a politológus Dmitrij Oreskin, akik Csaplin javaslatát azért tartják veszélyesnek, mert Oroszország sokvallású ország, s ebben a helyzetben egy ortodox párt megjelenése vallásközi feszültségeket támasztana. Pozitívan nyilatkozott viszont  az Oroszországi Zsidó Hitközségek szóvivője, Andrej Glotser rabbi. Az Interfax hírügynökségnek kijelentette: „Semmi okot nem látok arra, ami akadályozná ennek a pártnak a létrehozását. A polgároknak meg van a joguk ahhoz, hogy nekik megfelelő pártot vagy szervezetet létesítsenek. Az igazi demokrácia lehetővé teszi a szabad politikai véleménynyilvánítást, még ha az vallásos hiten alapul is. Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy a vallási platformon alapuló párt vezetőinek és tagjainak igen nagy a felelősségük” – hangsúlyozta Glotser rabbi. Persze a fő kérdés az – s ebben mindnyájan egyet értenek -, hogy a mai Oroszország megérett-e egy ortodox/keresztyén párt létrehozására? 

 

Burma: keresztyének is üdvözölték a politikai foglyok szabadlábra helyezését

 

 (Najpjidav, asianews.it, CristianScienceMonitor, csmonitor.com - drbl) A másképpen Myanmarnak nevezett 54 milliós délkelet-ázsiai országban elnöki rendelettel pénteken 651 politikai foglyot engedtek szabadon, köztük szerzeteseket, ifjúsági vezetőket, a korábbi miniszterelnököt, Khin Nyunt is. Világszerte pozitívan értékelik ezt a lépést, és a Nyugattal szembeni szankciók feloldáshoz vezető út első lépésének tekintik. Az országszerte ismert, s most szabadult Min Ko Naing legendás ifjúsági vezető 2003-ban 7 pontos kiáltványt fogalmazott meg. Ebben demokratikus reformokat követelt és a nemzeti egység helyreállítását. A politikai foglyok szabadon bocsátását megelőzte egy EU-delegáció látogatása és tárgyalása Burmában, ezt követően 24 órával sor került a politikai amnesztiára. A döntés gyorsasága meglepte a delegációt és a világsajtót is.

 A CSW, a Világméretű Keresztyén Szolidaritás nevű amerikai központú emberjogi szervezet azonnal pozitívan üdvözölte a döntést, s emlékeztetett arra, hogy 1994 óta küzdenek a vallásszabadság és az emberi jogok tiszteletben tartásáért a távoli országban. Nemzetközi imaakcióik és tiltakozó leveleik szerény eszközként ott állnak e döntés lelki hátterében – jelentette ki Benedict Rogers, a CSW kelet-ázsiai teamjének vezetője. A pozitív döntés ellenére a nemzetközi közösségnek folyamatosan tovább kell monitorizálnia a burmai folyamatokat, nehogy azok visszaforduljanak a korábbi katonai-diktatórikus állapotba – tette hozzá Rogers.

 

A világhírű rendező, Scorsese filmet forgat  a japán mártírokról

 

(Liverpool, ucanews.com, - drbl) Minden idők egyik legismertebb és a filmes szakma által egyik legnagyobb rendezőnek tartott Martin Scorsese megkezdte az előkészületeket új filmje forgatásához, amiben a Japánban Krisztusért meghalt keresztyén mártíroknak akar emléket állítani. Tim Byron lelkész, aki Liverpoolban él, de jelenleg a Fülöp-szigeteken tartózkodik, hogy ő is felmérje a film forgatásának leginkább megfelelő külső helyszíneket, nemrég ezt írta: „Az ázsiai keresztyénség történetét rettenetes áldozatok, üldözések kísérték. A legádázabb üldözések éppen Japánban voltak, Xavier Ferenc jezsuita misszionárius eredményes munkálkodása nyomán. A japán mártírok története igen erőteljes tanúságtétel volt, rendíthetetlen hittel, s méltó arra, hogy a világ megismerje helytállásukat”.

Erről a történetről Shusako Endo japán forgatókönyvíró ad hiteles tájékoztatást, akinek immáron klasszikussá vált novellája az üldözések megrendítő eseményeiről Silence/Csend címen jelent meg. Scorsese a tervezett film kapcsán elmondta: fiatalként nagyon kacérkodott a papsággal, már be akart lépni egy papi szemináriumba. De kissé másként alakult a sora. Öniróniával megjegyezi: „Romlott katolikus vagyok. De római katolikus, nincs más utam”. Endo novelláját a keresztyén helytállásról, áldozatvállalásról, a közösség erejéről világos, alapos és gyönyörű bizonyságtételnek tartja, ez ragadta meg, s késztette arra, hogy filmre vigye a japán keresztyének mártíromságát.

 A keresztyénség Japánban az 1500-as években  jelent meg. Azóta több hullámban is volt erőteljes üldözés. 1597-ben 26 mártír áldozta életét hitéért, 1637-ig 205-en, a legnagyobb tömeges mártíromságra Nagaszakiban került sor 1622-ben. Köztük számos szamuráj is volt, aki keresztyén hitét semmiért sem adta fel.

 

 

 

Ortodox karácsony vallási zenefesztivállal

 

(Moszkva, mospat.ru – drbl) – Az ortodox karácsony másodnapján, január 8-én, a moszkvai Nemzetközi Zeneházban került megrendezésre most második alkalommal a vallásos zene keresztyén fesztiválja. Kirill pátriárka áldását Hilárion volokolamszki metropolita és Vlagyimir Szpivakov, a zenei ház igazgatója, egyúttal a Kultúra Patriarchai Tanácsának tagja adta át a résztvevőknek és a közönségnek. Hilarion metropolita kiemelte: „Az ünnepi napok egyikén gyülekezetünk össze, hogy együtt örüljünk Istenünk testet öltött Üdvözítőjének, és énekeljünk az Ő dicséretére”. A patriarcha üzenetében fontosnak tartotta megemlíteni, hogy „az éneklés, kiváltképpen a kóruséneklés az egység és a harmónia legtermészetesebb kifejezése. A Szent Biblia nem véletlenül említi, hogy az éneklés legszebb formája az istenmagasztalásnak. Ezt tették a bibliai idők emberei, s teszik az angyalok ma is”.

 A fesztiválon különféle vallásos muzsika csendült fel a hatalmas hallban: bizánci és ó-orosz himnuszok, zsoltárok, modern kompozíciók is, köztük amerikai spirituálék. A Moszkvai Szinódus kórusát Alekszij Puzakov vezényelte, a szólóénekesek között operaénekesi kvalitású főpapok is megzendítették hangjukat. A Musica Viva kamaraegyüttes Aranyszájú Szent Chrysostomos liturgiáját adta elő a kórus közreműködésével, amit 1917-ben Alekszander Grecsanyinov komponált, s orgonakísérettel csendültek fel dallamai. A következő karácsonyi fesztivál- előadásra, illetve koncertre január 14-én, szombaton került sor, amikor a vendégek között fellépett a franciaországi Sylvanes Apátság La Cappella Silvanensis énekegyüttese is.

 

Válogatta, fordította, írta Dr. Békefy Lajos

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!