GÁSPÁR, A CSILLAGÉNEKLŐ – AKI KELET HÓDOLÁSÁT HOZZA

Az az ihletés, korokon átható, nem erőtlenedő inspiráció, ami annak a titokzatos éjszakának az eseményeiből, mindenek előtt és fölött a kőbölcső Újszülöttjéből, a bepólyált kisgyermekből árad, már önmagában elég lenne ahhoz, hogy feltegyük a kérdést: A JÁSZOLBAN KI AZ OTT, KIT IMÁDNAK PÁSZTOROK? Akinek ilyen téridőkön átható, változatlan hatása van? S akkor még nem szóltunk Arról, Akit milliárdnyi ember a szívében fogadott el személyes „Én Uram és én Istenem” vallomással megtérésekor Megváltójául. Jézusról, a Szabadítóról, Aki a hit Fejedelmeként, Királyaként járja győzelmes útját nemzedékről-nemzedékre, és sokszorozva sorozza be az üdvözítettek láthatatlan, hatalmas seregébe az újonnan érkezettek, az újjászületettek életét. Ó, mily győzelmes csoda ez!

Most néhány lépésben képzeletben CSODANÉZŐBE indulunk. Még közelebb lépünk ahhoz a betlehemi kőbölcsőhöz, amely előtt a három keleti bölcs, „mágus”, király, egyszóval az első hódoló menet mások hódolását, kontinensek imádását fejezte ki, hozta el a világtörténelem első, Jézushoz vezető zarándokútján sivatagokon, arab törzsek, rablók tizedelte utakon át. Sokáig tartott, fárasztó volt az út. De Csillagnézéssel célhoz értek és ott Nála minden feledve lett. A Csodagyermek feloldozott, feledtetett mindent. S maradt az öröm, az elvehetetlen, az örök... Lépjünk be velük együtt a barlangistállóba, a bölcső Gyermekéhez most mi is. 

 

KELET HÓDOLÁSA A GYERMEK JÉZUS ELŐTT – MÁR CSAKNEM 2000 ÉVE

 

Azon az évek óta meggyötört szír-iraki tájékon alakult ki Krisztus Urunk áldott születését követően pár évszázadon belül az ún. „csillagéneklés” vagy „csillagéneklők” szokása. Ők házról-házra jártak, elénekelték a betlehemi csillag históriáját, s áldásként rámázolták a meglátogatott házak ajtajára: C-M-B – ami kettős rövidítés. Jelenti először latinul ezt: Christus Mansionem Benedicat – Krisztus áldja meg ezt a házat. De jelöli a három bibliai keleti utazót, bölcset, akik nem a Bibliából, hanem a legendaszövésben lelték fel nevüket: Caspar-Melchior-Balthasar. 

Gáspár/Caspar nevének jelentése: kincstárnok. Menyhért/Melchior nevének jelentése: királyi fény. Boldizsár/Balthasar nevének jelentése: Védd meg az életem! Mi most három részben elevenítjük fel a három tudós adventi-karácsonyi alakját. Gáspár az iráni-perzsa Gathasphar rövidített formája lehet, amelyben a Szaturnusz elnevezése rejlik. A 3. századból fennmaradt az eredeti szír nyelven írt Tamás-akták szövege: az apokrif Tamás apostol cselekedetei c. irat. Ez arról is beszámol, hogy Tamás megtérítette és megkeresztelte az indo-parthus királyt, akinek neve Gadaphar, görög átírásban Gathasphar, azaz Gáspár volt. Emlékét őrzi egy érme és egy sziklafelirat a nyugat-pakisztáni Kush hegységben. Nevéből alakult ki a latin Caspar, amelyet a legöregebb mágusnak, csillagjósnak tulajdonítottak, aki hódolatával Napkelet pusztáinak, kopár hegyei népeinek hódolását vitte a kőbölcső bepólyált Gyermeke elé. Ennek a hagyománynak alapján jött létre a középkori legenda arról, hogy Tamás apostol keresztelte meg a Betlehemben járt mágusokat is.

 

GÁSPÁR MONOLÓGJA ÉS KÉPZELETBELI IMÁJA

 

- Az a mi bajunk, Szent Gyermek, ma született Üdvözítő Urunk, hogy minél inkább ismerjük, annál kevésbé értjük az életet, az eseményeket. Sok keleti bölcs tanított már a mi vidékeinken, eleinket, meg minket is. Ennek ellenére kétely rág lelkünkön. És félelem. A puszta tudás és ismeret, a filozófia még nem igazi élet. A bölcselkedés egy idő után kitikkasztja szívünket, lelkünket. Valami több és más kell! Nekünk ez a nagy kérdésünk: szeretet és tudás, bölcsesség és jó cselekvés hogyan találnak egymásra, Uram? Most, s amíg eljössz a Te Országodban? Ezért jöttem el én, Gáspár ide Hozzád, s elhoztam szomjas szívemet. Halld meg szavamon át lelkem vágyódását. Ezért én közel-keleti, meg ázsiai testvéreim nevében így imádkozom:

 

Legyél Te, Egyetlen Isten-Gyermek kedves vendég a kételkedők hajlékaiban, a hitetlenkedők otthonaiban és szívében. Az ide-oda ingadozók, tévelygő milliók, a befolyásolhatók, és megvezethetők, a megfélemlítettek és a hajlékaikból elűzöttek szívében. Te hozd fel az Igazság napvilágát ránk, azt, ami életet terem, és Te légy menekülésünkben a visszafordító, szelíd Hatalom. Te magad légy a hazavezető Út! Hadd éljen valóságos és igaz egységben szeretet és bölcsesség szívünkben, s azokéban, akik Rád várnak, Uram, azon a földön Keleten, amit Te adtál ezredévekkel ezelőtt eleinknek! Mi Téged várunk! Te vagy a hazánk, házunk, otthonunk, ezért kérjük: add vissza ezeket újra nekünk! Hogy ezen a karácsonyon vagy jövendő sok-sok karácsonyon örömmel énekelhessük: Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség, és az emberekhez jóakarat. Ámen.

 

Írja ihletett, Csillagéneklő lélekkel Dr. Békefy Lajos, a KDNP PM külügyi titkára

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!