Forrás: fidesz.hu
A Fidesz álláspontja szerint le kell állítani a Nemzeti Tankönyvkiadó még állami tulajdonban lévő részeinek eladását. Ezzel egyidejűleg ki kell vizsgálni az elmúlt hetek tankönyvbotrányát - szögezte le mai sajtótájékoztatóján Sió László, a Fidesz oktatási szakpolitikusa.
A politikus sajtóinformációkra hivatkozva elmondta, az állam a Nemzeti Tankönyvkiadóban birtokolt 25 százalék +1 szavazati részvénycsomagját el kívánja adni. Ezzel kapcsolatosan arra emlékeztetett, hogy 2004-ben sajátos körülmények között tett szert Gyurcsány Ferenc korábbi üzletfele, Erdős Ákos a kiadóra, ugyanis a kétfordulós pályáztatáson az első körös ajánlatukat 700 millió forinttal csökkentették, mégis ők nyertek. A Tankönyvkiadót végül 3,2 milliárd forintért vásárolták meg, miközben csak 2005-ben 1,1 milliárdos adózás utáni nyereséget ért el a cég. Ehhez képest 17 hónappal a megvásárlása után a szerződés egyik pontja ellenére Erdős Ákos a Sanoma cégnek eladta a Nemzeti Tankönyvkiadót.
Az utolsó részvénycsomag eladásával a tankönyvkiadó elkótyavetyélése befejeződik, a kár pedig eléri a több milliárd forintot - mutatott rá Sió László, kiemelve: még az anyagi veszteségnél is súlyosabb, hogy ezzel az eladással az állam el fogja veszíteni annak lehetőségét, hogy érdemben őrködjék a tankönyvpiac színvonalán és befolyást gyakoroljon a tankönyvárak alakulására.
Sió László kitért az elmúlt hetek tankönyvbotrányaira is. Mint fogalmazott, ezek az esetek jól bizonyítják, hogy a privatizációt kiváltó aggodalmak nem voltak alaptalanok.