Forrás: mr1-kossuth.hu
Óvatos és konzervatív. Ezekkel a jelzőkkel illette a jövő évi költségvetés tervezetét Veres János pénzügyminiszter. Azóta gazdasági elemzők, és persze politikusok ízekre szedték és nyilván a következő hetekben is ízekre szedik a javaslatot, amelyről majd december közepén szavaz az országgyűlés.
Tölgyessy Péter úgy számol, hogy legalább másfél százaléknyi, 200-250 milliárd forintnyi túlelosztás van a költségvetésben, ha pedig túlelosztással kezdjük az egész költségvetést, akkor azt már csak inflációval lehet visszavenni, ha nagyon kell. Azzal, hogy eleve ekkora túlelosztás van a büdzsében, a szakértő szerint határozottan kimondható, hogy nem óvatos a költségvetés, legalábbis az új világgazdasági helyzetben, hanem választási.
A magyar állam a velünk hasonló sorsú országokhoz képest három ponton költ lényegesen többet – mondja a szakember. Az adósságszolgálat részint örökség, részint mi magunk csináltuk, főleg az utolsó hat évben. Addig csökkent az adósságállomány. 2000-ben volt a legalacsonyabb, 52 százalék a bruttó hazai termék arányában, miközben most 66-68 százalékon tetőzik. A térségben a legjobb országok - a szlovénok és a csehek - 3 százalék körüli kamattal finanszírozzák az államadósságukat. A kevésbé jó országok, - szlovákok, észtek -3-4-5-6-tal, mi pedig 8 fölött finanszírozunk. Két és félszer drágább nálunk az adósság finanszírozása mint a legjobbaknál.
Ahol a legkiáltóbb az eltérés a többi hasonló sorsú országgal, az a nyugdíjrendszer. Ma a magyar államháztartás 20,5 százaléka megy el nyugdíjkiadásra, minden ötödik forint, ami bekerül az állam kiadásai közé, az a nyugdíjrendszert célozza.
Óriási tétel a családi pótlék is, 550 milliárd forint, ha tág értelemben a családtámogatást vesszük – mondja Tölgyessy. Hogy érzékelhető legyen az összeg nagysága, az általános közigazgatásra 630 milliárdot fogunk jövőre költeni és 558-at családi pótlékra és családi támogatásra.
A teljes cikk itt olvasható, és az interjó meghallgatható.