Forrás: fn.hu
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) véleménye szerint az új, átdolgozott költségvetés tervezete éppen azokra a kérdésekre nem ad választ, amelyek miatt a régit át kellett dolgozni. Az ÁSZ szerint több tartalékra van szükség.
Az új költségvetési javaslat a visszavonthoz képest nem mutat markáns elmozdulást a főbb keretszámok, a tartalékok, a kiadási/bevételi szerkezet tekintetében – olvasható az Állami Számvevőszék által összeállított dokumentumban. A számvevőszék véleménye szerint a változtatások nem tükrözik azokat a problémákat, illetve kezelésük lehetőségeit, amelyek a törvényjavaslat visszavonását és átdolgozásának indokát jelentették.
Lényegi aránybeli eltérések nincsenek a visszavont és az újra benyújtott törvényjavaslat között a kiadási szerkezetben (például közlekedés 0,2 százalékos, az egészségügyi és a nyugdíjváltozás 0,1- 0,1 százalékos változást okoz ).
Az ÁSZ szerint a külföldiek forint és deviza vásárlási hajlandóságának kedvezőtlen alakulása, valamint az állampapír-piaci hozamszint prognózistól eltérő alakulása, s más tényezők jelentős kockázati tényezőként jelentkezhet a 2009. évi finanszírozási terv teljesülésénél. A makrogazdasági folyamatok kockázatából származó költségvetési hatások mérséklése is megkívánta volna a 2008. évinél is magasabb tartalék képzését (2008-ban 155,5 milliárd forint volt a tartalékok összege).
Bár az új törvényjavaslat mellékletében tartalékok cím alatt 274,4 milliárd forint szerepel, s emellett még zárolt fejezeti egyensúlyi tartalékként 75,6 milliárd forint jelenik meg, az ÁSZ szerint mégsem a teljes összeg szolgál vész esetén tartalékul.
A céltartalékok 139,9 milliárd forintos összege nem számítható a tartalékok közé, mivel nem az előre nem látható hatások kockázatainak kezelésére, hanem meghatározott feladat fedezetére szolgál. A zárolt fejezeti tartalékok összegére pedig (75,6 millliárd forint) a benyújtott törvényjavaslatban nincs fedezet – vélik a számvevőszéknél.
Az ÁSZ ezért javasolja költségvetési törvényjavaslatban szereplő valós tartalékok összegének növelését, legalább a GDP 1 százalékának megfelelő mértékig.