Fontos előrelépést hozott az, hogy a kormány néhány éve elkezdte a szakképzés megújítását – jelentette ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, a KDNP politikusa hétfőn, a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum szépészeti tanműhelykomplexumának átadó ünnepségén Egerben.
Varga-Bajusz Veronika emlékeztetett: három pilléren nyugvó rendszer kiépítése a cél, azaz motivált diákok és oktatók mellett inspiráló környezet létrehozására törekednek. Ezek elérésében sikerült az elmúlt esztendőkben előbbre lépni, amely tavaly egyebek mellett az oktatók 32 százalékos béremelésében is megnyilvánult - mondta. Hozzátette: ők idén további 21 százalékos béremelésre számíthatnak.
A diákok esetében a meglévő ösztöndíjrendszer mellett megjelent a munkáshitel, amely 4 millió forintos támogatással segíti a biztos karrier beindítását – húzta alá.
Jelezte:
mindemellett az intézmények fejlesztésére 2024-ben 96 milliárd forint keretösszegű program indult, amelyből országszerte 36 szakképző intézmény újul meg."
Az inspiráló környezet megteremtésének fontos állomása a Heves Vármegyei Szakképzési Centrum szépészeti tanműhelykomplexumának átadója is; az intézmény magabiztos tudáshoz segíti majd az itt tanuló diákokat, akik így felkészülten léphetnek ki a munkaerőpiacra – fogalmazott.
Pajtók Gábor (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében arról beszélt: a szakképzés átalakításának ma már kézzel fogható eredménye, hogy a magyar csapat a szakmák tavalyi világbajnokságán a 10. helyen végzett, míg az ezt megelőző európai seregszemlén második lett.
Szavai szerint
az új tanműhely kialakítása lehetővé tette az együttműködést a szépségipar több meghatározó szereplőjével. Emellett a komplexum az eddig hiányzó felnőttoktatás helyszínéül is szolgálhat a jövőben."
Felidézte: a beruházás átadása azért is történelmi pillanat, mert a 70-es, 80-as, 90-es években színvonalas kézművesipari képzés folyt a létesítmény elődjében.
A centrum tájékoztatása alapján
a helyi Bornemissza Gergely tagintézményben 2024 szeptemberétől 160 diák tanul nappali tagozaton az ágazatban. A 130 millió forint saját forrásból kialakított fodrász, kozmetika és manikűr tanszalonok a legmodernebb körülmények között biztosítanak helyet 12-16 fős csoportok elméleti és gyakorlati oktatására."
A tanszalonok lehetőséget adnak vendégek fogadására is, így a tanulók valós szépészeti műhelykörnyezetben sajátíthatják el a szakma fogásait már azelőtt, hogy duális képzésbe kerülnének.