Semjén Zsolt: a díjazottak Szent István művét folytatva építik a magyar közösséget

Akkor vagyunk hűségesek Szent István örökségéhez, ha az ország- és nemzetépítésbe mindenki bekapcsolódik a maga helyén – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Külhoni Magyarságért Díjak átadásán az Országházban - számol be az eseményről az origo.hu

Semjén ZsoltSemjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke (KDNP Fotó: Váli Miklós)

A kormány mindent biztosít a magyar identitás megőrzéséhez, hogy mindenki Szent István államának tagja lehessen, függetlenül attól, hol él a világban – fogalmazott Semjén Zsolt. Úgy vélte, mindez azonban csak keret, amely akkor telik meg „magyar élettel”, ha olyan szervezetek és emberek vannak a külhonban, mint a mostani díjazottak, akik élettel tudják megtölteni a létező struktúrákat.

A díjazottak: Horváth Emma tanár, a Csáth Géza Művészetbaráti Kör alapítója (b), Bíró Mária (b4) és Bíró Árpád (b2), a Ráti Szent Mihály Gyermekotthon vezetői, Furu Árpád építész (b3), Szomi Ilona tanár (j6), Lőcsei József, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége isztriai alapszervezetének elnöke (j5), Korpás Éva énekes (j4), Péter Ferenc Szováta volt polgármestere (j3), Tófalvi Éva hatszoros olimpikon sílövő (j2) és Gál Erik, Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség elnöke (j). Valamint Semjén Zsolt a KDNP elnöke, miniszterelnök-helyettes (b6) és Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára (b4) a Külhoni Magyarságért Díjak ünnepélyes átadásán a Parlamentben 2018. augusztus 20-án, a nemzeti ünnepen. (Fotó: MTI, Kovács Tamás)

A miniszterelnök-helyettes kifejtette: Szent István államalapító király, de még pontosabb jelző, hogy „országépítő”. Szent István materiális értelemben is országot épített: templomokat, várakat, de építette az országot a közigazgatás, az államszervezés szempontjából is, megteremtette a keresztény magyar államiságot, az egyházszervezetet. Szent István szellemi kisugárzása a mai napig egyben tartja a magyar nemzetet.

Akkor vagyunk hűségesek az örökségéhez, ha ebbe az ország- és nemzetépítésbe mindenki bekapcsolódik a maga helyén: a kormányban, a parlamentben, az önkormányzatban, a tanári katedrán, az orvosi rendelőben, a földeken, a családban.

Semjén Zsolt szerint különösen így van ez a külhoni magyarság szervezeteinek vonatkozásában. A díjazottak a Szent István-i nemzetépítés olyan őrhelyén vannak, ahol különös felelősség és teher van rajtuk: a határokon kívül a nemzet- és az országépítés a feladatuk. A történelem viharai úgy hozták, hogy a magyarság egy jelentős része a határokon kívül él.

A miniszterelnök-helyettes kijelentette: „Nem azért lettünk világnemzet, mert az akartunk lenni, hanem mert ilyen volt a történelem. A Szent István-i küldetés ma is aktuális. A díjazottak megértették ezt, és Szent István művét folytatva építik a magyar közösséget.”

A Külhoni Magyarságért Díj alapításáról egy 2011-es miniszterelnöki rendelet döntött, amelynek értelmében a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és külhoni személyeknek és szervezeteknek a miniszterelnök évente tíz díjat adományoz.

Semjén ZsoltSemjén Zsolt miniszterelnök-helyettes adja át Horváth Emma tanárnak a Külhoni Magyarságért Díjat. Balra Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár (KDNP Fotó: Váli Miklós)

A díjakat minden évben Szent István király ünnepe, augusztus 20. alkalmával adják át. Idén díjat kapott Bíró Mária és Bíró Árpád, a Ráti Szent Mihály Gyermekotthon vezetői, Furu Árpád építészmérnök, Horváth Emma, a Csáth Géza Művészetbaráti Kör alapítója és vezetője, Lőcsei József, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége isztriai alapszervezete elnöke, Korpás Éva énekes, Péter Ferenc, Szováta volt polgármestere, Maros Megye Önkormányzatának elnöke, Szomi Ilona tanár, Tófalvi Éva sportoló, valamint a Nyugat-Kanadai Magyar Néptánc Fesztivál és a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!