A Kulturális és Innovációs Minisztérium célja a hallgatók arányának növelése a tudomány és a technológia területén nemcsak az alap-, hanem a doktori képzésben is – mondta a tárca felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, a KDNP politikusa hétfőn egy budapesti nemzetközi konferencián.
Az elmúlt öt évben az emelkedés elérte az 50 százalékot – tette hozzá Varga-Bajusz Veronika az Akadémiai versenyképesség: az európai felsőoktatás, kutatás és fejlesztés jövője című, a magyar EU-elnökséghez kapcsolódó rendezvényen, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.
Vonzó kutatói karrierkörnyezetet akarunk létrehozni Magyarországon, amely nemcsak a tehetséges fiatalokat csábítja a kutatás-fejlesztésbe, hanem a külföldön élőket is arra ösztönzi, hogy hazatérjenek és szakértelmükkel hozzájáruljanak az ország gazdaságához"
– jelentette ki Varga-Bajusz Veronika.
Az államtitkár kitért arra, hogy a kutatói és fejlesztői állomány létszáma, valamint a PhD-sek száma egyaránt emelkedett a tudományos-technológiai ágak területén 2010 óta. Akkor a tudományos körökben, egyetemeken, kutatóintézetekben és vállalatoknál dolgozó kutatók száma mintegy 30 ezer volt, ez ma már 60 ezer, és néhány év múlva még tovább emelkedhet. Eközben a doktori fokozattal rendelkező kutatók száma is jelentősen, több mint 50 százalékkal nő.
Mint mondta, ami a doktori képzésben résztvevők számát illeti, a külföldi PhD-hallgatók száma jelentős növekedést mutat. Ugyanakkor a hazai hallgatók számának dinamikus növekedését tapasztaljuk: Magyarországon a PhD-hallgatók száma ma megközelíti a 11 ezret, míg 2018-ban 7500 PhD-hallgató volt Magyarországon.
Az államtitkár kitért arra, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium 2022-ben együttműködési megállapodást írt alá a Doktoranduszok Országos Szövetségével, az idén 30 éves DOSZ-szal. „A megállapodás meghatározza az elérendő célokat és azokat a kulcsfontosságú területeket, amelyeken a magyarországi felsőoktatási doktori képzés fejleszthető, és hozzájárul a fiatal kutatók támogatási rendszerének megerősítéséhez”.
Varga-Bajusz Veronika hangsúlyozta:
a Neumann János Program kiemelt prioritás, a kormány célja a költségvetési forrásból finanszírozott kutatások gazdasági, társadalmi és szellemi hatásának erősítése, a magyarországi kutatói utánpótlás növelése, valamint a nemzetközileg is teljesítményorientált tudományos életpályák támogatása.”
„Ez oda vezethet, hogy az évtized végére a jelenlegi egymillió lakosra jutó hatezer főről kilencezerre emelkedjen a kutatók száma” – szögezte le.
Az ezt célzó intézkedések közé tartozik a doktoranduszok foglalkoztatásához kötött szociális hozzájárulási adókedvezmény meghosszabbítása, a munkavállaló doktori programhoz csatlakozók esetében pedig a munkáltató kiegészítő támogatást kap, amely a képzés költségeihez való hozzájárulás felének felel meg.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy létrejött az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program, amely országos felsőoktatási kiválósági ösztöndíj. Kiemelte: az ösztöndíjprogram célja, hogy hozzájáruljon a felsőoktatási intézmények oktatói és kutatói utánpótlásához, az innovatív magyar vállalkozások kutatás-fejlesztési forrásainak biztosításához, valamint a felsőoktatási tehetséggondozáshoz.
E célokra megnövelt forrást különítettünk el: az ösztöndíjprogram költségvetése a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap tárgyévi kiadási előirányzatának 5 százaléka, de legalább 10 milliárd forint”
– tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy a Kooperatív Doktori Programmal tovább kívánják növelni a matematika, természettudományok, technológia és informatika területén dolgozó munkavállalók számát.
Hozzáfűzte, hogy a program munkájában résztvevő doktoranduszok számára, az általuk választott témában havi nettó 400 ezer forintos ösztöndíjat biztosít, emellett további havi bértámogatást kap a vállalati partnertől.
A konferencia a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet, a DOSZ és az Edutus Egyetem közös rendezvénye.