Azbej Tristan: Hogy Afrikában életeket mentünk, magyar emberek érdekét is szolgálja

„Minek kell még történnie ahhoz, hogy a Nyugat felfigyeljen az afrikai keresztényellenes népirtásra?” – nyitotta bejegyzését még februárban Azbej Tristan. A naponta érkező döbbenetes számadatok mindegyike mögött ártatlan emberéletek húzódnak - írja a vasarnap.hu.

Azbej Tristan (KDNP), üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár egy korábbi fotón Kongóban (Fotó: vasarnap.hu)

A Hungary Helps a koronavírus után, illetve közben is folytatta munkáját az ártatlanul kisemmizett, lemészárolt közösségek érdekében. A Hungary Helps Program alapelve, hogy oda viszi a segítséget, ahol a baj van, és nem várja meg, míg a probléma elér hozzánk.

A Covid-járvány érkezését megelőzően Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár a Száhel-övezet stabilizálására helyezte a fókuszt, ugyanis a régió nem csak az időjárás labilitásának közvetlen/közvetett hatásaitól szenved, de a szélsőséges csoportok megjelenése is a migráció kiemelt gyújtópontjává tette a térséget. Az államtitkár többször hangsúlyozta: tudatos népirtás folyik Afrikában, és erre időben kell reagálnia a nemzetközi közösségnek

Magyar érdek is

„Az, hogy mi stabilizálunk, életeket mentünk […] konfliktusövezetekben, az a magyar emberek érdekét is szolgálja” – fogalmazott az államtitkár ez év elején a Heti TV-ben.

Azbej Tristan a beszélgetésben kitért arra is, hogy Magyarország jelenlegi afrikai szerepvállalása azért is különösen fontos, mert a Száhel-övezet több helyszínén most zajlik az, ami 2014-ben a Közel-Keleten történt.

A dzsihadista szélsőségesek tömeges gyilkosságokat, atrocitásokat, mértékét nézve gyakorlatilag népirtást végeznek.

Azbej a Burkina Fasóban és Ghánában a közelmúltban tett látogatására hivatkozva kijelentette:

„Azt szeretnénk, hogy ne az történjen, ami a Közel-Kelet esetében volt; hogy a világ humanitárius szervezetei, kormányai több év késéssel reagáljanak és kezdjék elindítani a segélyprogramjaikat.”

A Száhel-övezet (vagy Száhil-öv) az utóbbi idők egyre inkább szélsőséges időjárásainak köszönhetően folyamatosan szélesedik. A sivatag szegélyén élő emberek közül mind többen hagyják hátra addigi otthonaikat, ugyanis már az a 800 mm csapadék sem érkezik meg hozzájuk, amennyi a legkisebb vízigényű köles termesztésére elegendő volna. A nagyfokú elvándorlás, a nehezedő életkörülmények, a szélsőséges tanok megjelenése a térségben mind hozzájárultak ahhoz, hogy például Ghána a társadalmi fejlődés, a demokrácia, a béke és vallási tolerancia szempontjából Nyugat-Afrika egyik zászlóshajója a destabilizálódás szélére sodródjon.

 Fokozódó keresztényüldözés

A szomszédos Burkina Fasóban egyre gyakoribbak a keresztények elleni szélsőséges támadások. 2019 adventjében saját templomukban 14 imádkozó keresztényt gyilkoltak meg, egy hónappal ezelőtt pedig 58 keresztényt mészároltak le. Azbej Tristan államtitkár itt, a burkinai külügyminiszterrel, valamint az ENSZ Menekültügyi Főbizottságának képviselőjével szervezett találkozója után ellátogatott az ország terror sújtotta észak-keleti régiójába is, ahol felkereste a helyi belső menekülteknek ideiglenes szállást nyújtó menekülttáborokat és beszélgetést folytatott a keresztényeket célzó terrortámadások túlélőivel, valamint találkozott a térség kormányzójával is.

A Hungary Helps Kongóban is jelen van. A nyomornegyedek gyermekei számára biztosítja hazánk a megfelelő oktatás biztosítását. Ez a kulcsa ugyanis annak, hogy a szélsőséges ideológiák, melyek futótűzként terjednek Afrika-szerte, már középtávon is megfékezhetők legyenek. A Hungary Helps Program felel a College Othniel oktatási intézmény és árvaház fejlesztéséért is. A College-ban indított New College for Life program lehetővé teszi a diákok számára, hogy már a középiskola falai között elsajátíthatják a későbbi megélhetésükhöz szükséges szakmákat.

A kormány a program keretében dr. Hardi Richárd misszionárius-szemorvos által vezetett szemészeti központot is támogatja. A magyar alapítású intézmény évente  25 ezer betegnek nyújt ellátást egyedülálló módon a 8 millió fős kongói tartományban.

Varga Gergő Zoltán

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!