Az isaszegi csata megmutatta, hogy a nemzeti sereg a birodalmi túlerővel szemben is képes győztes csatát vívni - mondta a nemzetpolitikáért felelős államtitkár az ütközet 176. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen a Pest vármegyei település legmagasabb pontján, a Szoborhegyen.
Nacsa Lőrinc úgy fogalmazott, Isaszegen Damjanich János, Aulich Lajos, Klapka György és Gáspár András négyesében a szabadságharc legjobban működő hadseregvezetését ismerhetjük meg. Görgei Artúr fővezérsége döntő volt a csata kimenetelére, emlékiratai szerint ő győzi meg arról Klapkát, hogy fejezze be a visszavonulást.
A magyar honvédek szabad országot akartak, ki akarták űzni a birodalmi seregeket és velük együtt a birodalom talpnyalóit, a hazaárulókat is. Elegük volt abból, hogy a magyarok szabadságát idegen érdekek kiszolgálása veszélyeztesse, és abból is, hogy a birodalmi érdek előnyt élvez a magyar nép akaratával és szabadságával szemben
- hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus. Hozzáfűzte:
a magyarok szabadságát soha nem tehetik kockára azok, akik a haza, a család és a nemzet elárulásából nyerészkednek. Üzenjük a mai birodalmi erőknek: 176 évvel az isaszegi csata után sem engedünk a '48-ból, nem engedünk a haza és a nemzet szuverenitásából.
Kitért arra: az isaszegi csata napja nagypéntekre esett, arra a napra, amelyen a keresztény világ Jézus Krisztus keresztáldozatára emlékszik. Azon a napon a katonák úgy készültek áldozatot hozni a szabadságért, hogy közben a legnagyobb áldozat lebeghetett lelki szemeik előtt. A népek tavasza 1848-ban ebből a szabadságból merítve felrázta Európát. A népek tavaszának lángját 1849-re már csak mi, magyarok őriztük, együtt harcolva azokkal a nemzetekkel - köztük szlovákokkal és lengyelekkel -, akik csatlakoztak a magyar szabadságharchoz - mondta Nacsa Lőrinc.
Damjanich János, Aulich Lajos, Klapka György és Gáspár András négyese is német, szerb, morva és magyar származású hadvezérekből állt. Azért lehetett ilyen széles körű összefogás a szabadságharcban, mert a magyarok akkor is olyan szabadságért harcoltak, amellyel minden nemzet csakis gazdagodhatott - állapította meg az államtitkár.
Leszögezte:
így van ez ma is, hiszen az a szabadság, amelyért a magyarok és Magyarország kormánya ma felemeli a szavát, minden nemzetnek a javára válik. Ezzel szemben a birodalmi érdek kiszolgálása eddig is gazdasági leépülést, politikai kényszerítést és halált hozott Európának.
Ennek véget kell vetni, mert ennél kevesebbel nem adózhatunk szabadságharcosaink emlékének. Győznünk kell saját jövőnk, szabadságunk és családjaink békéje érdekében - hangoztatta Nacsa Lőrinc.